Ata İsminin Anlamı

Ata İsminin Anlamı

Her anne ve baba adayı doğacak çocukları için en ideal ismi bulabilme arayışındadır. Bunun için çok uzun araştırmalar bile yaparlar çünkü anne ve babaların evlatlarına karşı ilk sorumluluğu onlara güzel bir isim koyarak seslenmektir. Uzun uğraşlar ile belirlenen bu isimlerden biri de Ata’dır, zaman içinde Ata isminin anlamı merak edenler de çoğalmıştır. Bugün itibariyle Türkiye’de bu ismi kullanan 9 bin 255 kişi vardır.

Erkek çocuklarına verilen bir isim olan Ata, Farsça- Arapça kökenli bir isimdir. Kullanım oranı yüksek olan bu isim Kuran-ı Kerim’de geçmez. İsim verirken ilk araştırılan konu anlamdır ve Ata isminin TDK’deki anlamı incelediğimizde ise karşımıza şunlar çıkar: 1. Baba 2. Dedelerden ve büyükbabalardan her biri 3. Kişinin geçmişte yaşamış aile büyükleri 4. İhsan, bağış. Tüm bu anlamların yanı sıra, “soy, savaşçı ve yiğit” anlamlarını da taşır.

Ata isminin Türkiye’deki kullanımı yaygındır. Ülkemizde şu an bu ismi taşıyan 9255 kişi bulunur. İsmin büyükşehirlere göre dağılımına baktığımızda ise İstanbul’da 2247, Ankara’da 738, İzmir’de ise 1318 kişi ile karşılaşmaktayız. Hatta Ata isminin anlamı ile beraber Türkiye’de en çok kullanılan 1135. İsim olduğunu da görüyoruz. Erkek isimleri içinde sık kullanılma sırası ise 525’tir.

İsim seçimi yaparken anlamsal özelliklerin yanında, isimlerin analizleri de önemlidir. Bir ömür bize eşlik edecek olan isimlerimizin taşıdığı özellikler çoğu kez kişiliklerimizi de etkiler, bu yüzden Ata isminin analizi özeline bakıldığında soğuk bir yapıya sahip, iş hayatlarını oldukça önemseyen hatta işkoliklik derecesinde bireylerle karşılaşabiliriz. Onlar için ilk etapta her zaman iş gelir ve boş durmayı hiç sevmezler. İnsanlara kolay inanan, çok hareketli, mesafeli ve sabırlı kişilerdir. Planlı olmayı seven, mantıklı ve işe önem veren özellikteki bu kişiler risk almaktan da kaçınmazlar.

Bireyler sahip oldukları isimler üzerinden kişilik analizleri de yapılabilir bu yüzden Ata isminin kişilik analizi incelendiğinde, çabuk panik olan, sakin kalmayı pek başaramayan kişiler olabilirler. Arkadaş çevrelerinde sevilirler ve bu yüzden çok fazla arkadaşları olabilir. Özgürlüklerine düşkün oldukları için kısıtlanmaktan pek hoşlanmazlar, bu yüzden Ata isminin anlamı yanında kişilik analizini de araştırmak gerekir.

İsim seçimi yaparken dini hassasiyetlerle çocuklara vermek istediğimiz isimlerin konulmasında bir sakınca olup olmadığını merak ederiz. Ata ismi Kuran’ı Kerim’de geçmez ancak, Ata ismi caiz mi diye düşünürsek de konulmasında herhangi bir sakınca yoktur. Tabi, yine de isim koyarken Ata isminin anlamı için iyice araştırma yapmak gerekir.

Ata ismi ülkemizde kullanımı yaygın olan bir isimdir Ata isminin anlamı ile beraber, aynı ses özelliğine sahip başka isimler de görebiliriz. Özellikle çift isim kullanmak ya da ikiz bebek ismi düşünenler varsa bu fonetiği benzer isimler yardımcı olabilir. Örneğin; Ata ismine benzer isimler bakıldığında erkek isimlerinde, Arda, Atilla, Atahan, Atanur, Ada, Çağatay Atakan, Atilla gibi isimlerin yanında kız ismi olarak da Asya, Ayla, Ada, Azra, Ayataç, Asena, Atagül, Tatar, Satanaya vb. isimler görülebilir.

Birçok kişi bazı isimleri çocuklarına verirken aynı ismi taşıyan ünlülerden, film ve dizi kahramanlarından etkilenebilir. Bu açıdan Ata ismine sahip ünlüler açısından baktığımızda Türk oyuncu ve komedyen olan Ata Demirer’i görürüz. Ata Atun ise Kıbrıslı bir akademisyen ve yazar olarak karşımıza çıkar. Daha da derin araştırmalar yapılırsa Ata ismine sahip farklı ünlüler de çıkabilir. İsim verirken Ata isminin anlamı ile beraber çeşitli özelliklerini de dikkate almak gerekir.

ata-isminin-anlami-73676
Ata İsminin Anlamı

Ata isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 9 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Soy
  • 2 – İyi Savaşa, Savaşçı Yiğit
  • 3 – Baba.
  • 4 – Soyun Geçmişte Yaşamış Ferdi.
  • 5 – Vermiş, Veriş. Bağışlama, İhsan.
  • 6 – Yesevi Tarikatında Mürşid. Ata B. Ebi Rabah: Fıkıh Alimi (Mekke 733). Ebu Meysere B. Ebu Hüseyin El-Fikrinin Azatlı Kölesiydi. Birçok Hadis Rivayet Etmiştir.
  • 7 – Dedelerden ve büyük babalardan her biri.
  • 8 – Kişinin geçmişte yaşamış olan büyükleri.
  • 9 – İhsan, bağış

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Söylenişi: ata:
Kuran ‘da geçmiyor.

Ata ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Ata ismini kullanan 9.255 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Ata ismini kullanan 2.247 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Ata ismini kullanan 738 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Ata ismini kullanan 1.318 kişi bulunmaktadır.

Ata isminin Türkiye sıralaması

Ata en çok kullanılan 1135. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 525. isimdir.

Ata ismini kullananların sayısı, son bir yılda 640 kişi artmıştır.

Ata isminin Harf Analizi

Kişiye Ata ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Ata İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Ata ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Ata isminin anlamını gözden geçirin!

Ata İsminin Numerolojisi

Ata isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

A: bir
T: yirmi dört
A: bir
TOPLAM: 26

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap