Aşure Yaparken Kıvamını Bozmadan Şeker Eklemenin Yöntemleri

Aşure Yaparken Kıvamını Bozmadan Şeker Eklemenin Yöntemleri

Aşure günü olarak kutlanan bir günün bile olduğunu hesaba katarsak sevilen bir tatlı olduğunu düşünmemiz gayet normal. Ayrıca dini olarak bu günün anlam ve önemi ayrıca vurgulanabilir.

Aşure tatlı çeşitleri arasında kendisine has bir çizgisi olan türlerdendir. İçerisine onlarca farklı bakliyat ve kuruyemiş dahil edilebilir. Herkesin yapışı farklı olduğu gibi tutturduğu kıvam, eklediği malzeme ve ortaya çıkan tat birbirinden farklıdır.

Dolayısıyla aşure seven bir kişinin bile her aşurede aynı lezzeti alması mümkün olmayabilir. Bu en çok şeker noktasında bir handikap olmaya başlıyor.

Çünkü içerisine onlarca malzemenin dahil olduğu bir tatlıda şeker oranını ayarlamak her zaman kolay değil. Özellikle içerisine eklenen malzemelerin kendi şekerini hesaba kattığımızda durum biraz daha karışıyor. Haliyle sonradan şeker takviyesi ve şekerini dengelemek için bazı ipuçları uygulanarak aşure en ideal formuna kavuşuyor.

Aşureye Şeker Nasıl Eklenir?

Aşureye Şeker Nasıl Eklenir?

Aşure yaparken en önemli soru hangi malzemelerin koyulacağıdır. Kimisi kuru nohut olmadan aşure yapmıyorken kimisi için olmazsa olmaz kuru üzümdür.

Dolayısıyla bu iki örneğin şeker oranlarının farklı olması sebebiyle standart bir şeker miktarını referans almak doğru değil. Yaptığınız aşure ile doğru orantılı olarak şeker dengesini kendiniz bulmalısınız.

Şeker ilavesi yapmak ya da şekerini azaltmak için yapacağınız düzenlemeleri göz önüne aldığınızda kıvamı ön planda tutmalısınız. Aşurenin bu ayarlamalar için ne çok sıvı ne de çok yoğun olması gerekiyor.

Orta karar bir koyuluk ideal sonuç verecektir. Tüm malzemeleri orta kıvamda hazırladığınız suya dahil ettiğinizde pişirme aşamasına başlayabilirsiniz.

Yani kuru incir, kuru üzüm ya da tatlısıyla fark yaratabilecek malzemeleri önceden koyup pişirme işlemini tamamlamanız gerekiyor. Böylece aşağı yukarı lezzeti hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Atacağınız şeker miktarını ise buna göre belirlersiniz.

Ara ara tadım işlemini sürdürdüğünüzde sürekli karıştıracağınız için bazı farklılıklar olabilir. Şeker miktarı dilediğiniz düzeye gelene kadar atmaya devam edebilirsiniz. Ancak attıktan sonra hemen tatmayın. Keza karıştırıp biraz bekledikten sonra tatmanız en doğru sonucu verecektir.

Aşurenin Şekeri Nasıl İdeal Seviyeye Getirilir?

Aşurenin Şekeri Nasıl İdeal Seviyeye Getirilir?

Tabii ki her zaman her şey planlandığı gibi gitmeyebilir. Aşure için yapacağınız şeker takviyesi kazara ya da farkında olmayarak çok olduğunda da bazı çözümler var. Çok fazla malzeme koyulduğu için ziyan olmasını istemeyiz. Şeker miktarı çok geldiğinde yapmanız gereken şey su ilave ederek miktarı arttırmak.

Su ilavesi bir miktar kıvamını sıvılaştırsa da şeker oranını dengelemenizi sağlayacaktır. Ayrıca ocakta kaynatmaya devam ettikçe yine kıvam olarak koyulaşmaya devam edecektir. Daha da koyulaşmasını sağlamak istiyorsanız nişasta atabilirsiniz.

Yine karıştırarak ocakta tutmaya devam etmelisiniz. Kıvamı size göre fazla sıvı ve halen daha şeker oranı yüksekse bunun için buğday haşlamanızı öneririz. Bu kez haşlanmış buğdaylarla su ilave ederek şeker oranını ideal seviyeye çekebilirsiniz.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol