Asma Yaprağı Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Asma Yaprağı Dondurucuda Nasıl Saklanır? Sarma Türk mutfağının oldukça özel yemeklerinden bir tanesi olmaktadır. Bayramda evlerde hazırlanan sarma gelen misafi..

Asma Yaprağı Dondurucuda Nasıl Saklanır?

Sarma Türk mutfağının oldukça özel yemeklerinden bir tanesi olmaktadır. Bayramda evlerde hazırlanan sarma gelen misafirlere ikram edilir ve kurban ve ramazan bayramlarının bir kültürü olarak her evde yapılır.

Sarmayı yapmak başlı başına bir marifettir ve oldukça zahmetli bir iştir. Aynı zamanda sarma yapacağımız Yaprakların tazeliği de sarmanın kalitesini belirleyecek önemli etkenler arasında yer alıyor.

Bu nedenlerden dolayı sarma yapmadan önce yaprak seçimi ne büyük bir önem göstermelisiniz. Belirli zamanlarda bulunabilen sarma yaprağını kış aylarında da değerlendirmek istiyorsanız profesyonel şekilde saklamanız gerekmektedir.

Asma yaprağını saklamak için uygulayacağınız belli metotlar şunlardır;

Asma yaprağı dondurucuda nasıl saklanmalıdır?

Asma yaprağı dondurulmadan evden yaprağı doğru şekilde seçmeniz gerekmektedir. İnce ve alt kısımları tüysüz olan yapraklar tercih edildiği zaman uzun süre dayanabilecek tazelikle asma yaprağı seçmiş olursunuz.

Asma yapraklarının rengi açık yeşil renginde olmalıdır ve girintilerinin az olması gerekmektedir pürüzsüz bir yüzeyde ince damarlara sahip ve yırtık olmayan asma yaprakları doğru saklanabilir. 

Dondurucuda muhafaza edeceğiniz Asma yapraklarını Öncelikle sirkeli su içerisinde yıkamanız sizlere büyük avantaj sağlar. Yıkama işlemini gerçekleştirdikten sonra suyunun süzülmesi için bir süzgeçten yardım alabilirsiniz.

Yapraklı Daha sonrasında düzgün bir biçimde üst üste dizerek desteler şeklinde gruplara ayırıp. Geniş bir pencere içerisinde bunları kaynayan suyun içerisine desteler halinde yerleştirin. Bu işlemlerden sonra şoklamayı tamamlayacaksınız.

Şoklama işlemi yapılırken asma yapraklarının sıcak su içerisinde uzun süre kalmaması önemlidir. Daha sonrasında yaprakları sıcak sudan aldıktan sonra soğuk suyun içerisine yatırın.

Burada bir süre beklettikten sonra yaprakları buzdolabı poşetine her seferinde bir porsiyon olacak biçimde yerleştirin. Ağızları hava almayacak şekilde kapattıktan sonra dondurucunun uzun İstediğiniz bir bölümüne yerleştirebilirsiniz.

Dondurucuya yerleştirirken üzerine bir tarih atmayı ihmal etmeyin. Bu işlem sizin dondurucudan Asma yapraklarını ne zaman almamız gerektiğine dair önemli ipuçları verecektir. Doğru şekilde saklamayı başardığınız zaman Asma yapraklarını Ortalama olarak 9 ile 12 ay arasında saklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap