Aslı İsminin Anlamı

Aslı İsminin Anlamı

Aslı isminin anlamı farklı şekillerde tanımlanmıştır. İsimler kişinin karakter özelliklerine de etki edebilmekte ve birden fazla anlamları olabilmektedir. Peki Aslı isminin anlamı nedir?

 1. Esas, kural, hakikat.
 2. Soy, nesep.
 3. Bir şeyin belli başlı kısmı, başlangıç.
 4. Esasen, başlıca, hakikaten.
 5. Dip, dibinde.
 6. Aslı isminin TDK’deki anlamı bir şeyin kendisi, Kerem ile Aslı öyküsünün kahramanının adı.

Aslı isminin cinsiyeti: Kız

Aslı isminin kökeni: Türkçe

Kuran’da geçmektedir.

Türkiye’de Aslı ismi 81332 kişi tarafından kullanılmaktadır. Bu dağılımı Büyükşehirlere göre belirtmek gerekirse, İstanbul’da 17788 kişi, Ankara’da 5596 kişi, İzmir’de ise 5930 kişi Aslı ismine sahiptir. Türkiye’de en çok kullanılan 180. İsim olarak sıralamada yerini almıştır. Her isimde olduğu gibi Aslı isminin de kendine özgü kişilik ve harf analizi bulunmaktadır.

 Aslı isminin kişilik analizi tamamen karakteristik özellikleri yansıtan davranışları anlatmaktadır. Aslı ismine sahip kişilerin liderlik vasfı vardır. Diğer insanların etkisinde kalarak değil kendi görüşlerine göre karar vermektedir. Sorumluluk ve görevden kaçmayan cesur insanlardır. Zorlukların üstesinden gelmek için elinden geleni yaparlar. Duygusal iniş çıkışlar yaşayabilmektedirler ve hisleri çok kuvvetlidir.

Hayatı yaşayarak öğrenmeyi tercih ederler. Bazı zamanlar karar vermeleri uzun sürebilir bu da geç kalmalara sebep olabilmektedir. Dürüst, hoşgörülü, iyilik yapmayı ve seyahat etmeyi çok seven insanlardır. Çevresi tarafından sempatik olarak bilinirler. İnsanlara yardım etmek onların hayat biçimi gibidir. Merhametli insanlardır. İradeleri güçlü, özgüvenli, enerjik, hızlı öğrenen ve risk almaktan korkmayan kişilerdir. Bazı durumlarda fikirleri çok çabuk değişmekte, kırılgan ve şartlara göre yön değiştiren özellikleri vardır. Aslı ismindeki kişiler başarı ve mesleklerine o kadar odaklanırlar ki özel hayatlarını ihmal edebilirler.

Aslı ismi 4 harften oluşmaktadır. Ve ismin bütününün olduğu gibi harflerinin de anlamları vardır. Aslı isminin harf analizi isimde geçen bu harfler dikkate alınarak oluşturulmuştur.

A: Atılgan ve enerjik bir yapıyı ifade etmektedir.Mantıklı düşünme yeteneği en üst seviyededir ve olayları algılama yetisi gelişmiştir.

S: Hayal kurmayı çok eğlenceli bulurlar. Hayalperest kişiliği ön planda olup bunu yaparken aşırıya kaçabilirler.

L: Sanatsal tarafları ağır basmaktadır. Birçok alanda yetenek sahibidirler. Ve bunu sergilemekten çekinmezler.

I: Çok fazla duygusal kişilerdir. Her şeye incinip kırılabilirler. İnsanlarla konuşmaya çekinirler ve oldukça hassastırlar.

Aslı ismine cinsiyet ve ses uyumu bakımından benzeyen isimler bulunmaktadır. Aslı ismine benzer isimler şu şekilde belirtilebilir: Asiye, Asliye, Aslı Elif, Aslıcan, Aslım, Gülaslı, Aslin, Aslışah, Aslıgül, Aslınur gibi isimler benzer isimler olarak belirtilmiştir ve kız isimleridir. Aslı ismiyle benzerlik taşıyan erkek isimleri ise, Aslan, Aslanhan, Anı, Akıncı, Avcı, Abdı ve Aslam isimleridir.

İsim vermek her ebeveyn için önem arz etmekte ve isimlerin anlamları bir hayli önemli olmaktadır. İsmin anlamı, popüler oluşu, modern oluşu gibi unsurların yanında ismin dinen de uygun olup olmadığına bakılmaktadır. Bu durumda Aslı ismi caiz mi? Dinen yasaklı veya uygun olmayan bir isim değildir ve evet Aslı ismi caizdir. Sakıncalı isim olmamakla beraber isim koyarken gözden geçirmekte fayda var.

Aslı ismi öncelikle Kerem ile Aslı’dan beri bilmekte olduğumuz oldukça geçmişi olan bir isimdir. Zamanla daha popüler hale gelmiş ve daha sık karşımıza çıkmaya başlamıştır. Bu isimde ünlüler de bulunmakta ve Aslı ismine sahip olan ünlüler şunlardır: Aslı Enver, Aslı Tandoğan, Aslı Hünel, Aslı Güngör, Aslı Gökyokuş, Aslı Bekiroğlu, Aslı İçözü gibi sanatçılar, oyuncular, yönetmen ve tiyatroculardır.

asli-isminin-anlami-34283
Aslı İsminin Anlamı

Aslı isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 10 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Esası
 • 2 – Çalışan, Çaba Gösteren
 • 3 – Kerem İle Aslı Hikayesinin Kadın Kahramınıdır. Orjinal.
 • 4 – Temel, tek, hakikat, kural, esas, asıl, kütük, kaide, dip
 • 5 – Nesep, sop, soy
 • 6 – Bir Şeyin Belli Başlı Kısmı, Başlangıç, Baş Yer, Sıhhat.
 • 7 – Halis, safi, hakiki, esaslı
 • 8 – Esasen, Zaten, Başlıca, En Ziyade, Hakikaten.
 • 9 – Bir şeyin kendisi.
 • 10 – Kerem ile Aslı öyküsünün kadın kahramanının adı.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçiyor.

Aslı ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Aslı ismini kullanan 81.332 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Aslı ismini kullanan 17.788 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Aslı ismini kullanan 5.596 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Aslı ismini kullanan 5.930 kişi bulunmaktadır.

Aslı isminin Türkiye sıralaması

Aslı en çok kullanılan 180. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 90. isimdir.

Aslı ismini kullananların sayısı, son bir yılda 833 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Aslı isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Aslı isminin Harf Analizi

Kişiye Aslı ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

I : Hassas anlamını çağrıştırır, ı harfi olmazsa da olur.

Aslı İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Aslı ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Aslı isminin anlamını gözden geçirin!

Aslı İsminin Numerolojisi

Aslı isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

A: bir
S: yirmi iki
L: on beş
I: on bir
TOPLAM: 49

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap