Aslan İsminin Anlamı

Aslan İsminin Anlamı

Erkek çocuklarına vermek üzere isim tercih yapmak isteyen anne ve baba adaylarının sıklıkla  isim araştırması içerisine girdiği görülmektedir. Bu bağlamda pek çok  alternatif  erkek çocuk ismi arayışı içerisinde olan  anne ve baba adaylarının bebeğin cinsiyetine göre de tercih edeceği isimlerde farklılıklar bulunmaktadır.

Erkek çocuğu olacak ebeveynlerin modern ya da klasikleşmiş isimler arasından bir tercih yapma konusunda kararsız kaldıkları bilinmektedir. Bu anlamda hem modern hem de klasikleşmiş bir isim olan Aslan ismi pek çok ebeveynin karşısına çıkmaktadır. Aslan ismi ile karşılaşan ebeveynlerin sıklıkla araştırdıkları sorulardan bir tanesi Aslan isminin anlamı nedir? sorusu olmaktadır.

Aslında kelime anlamı ile bilinen Aslan isminin etle beslenen, güçlü ve yırtıcı hayvan anlamı bulunmaktadır. Bu ismin araştırılan ve pek bilinmeyen bir diğer anlamı ise Türklerin, güçlü insan tanımlarında genellikle seçtikleri ormanlar kralı şeklindedir.

Tüm bunların yanı sıra bu ismin çok akıllı kimse anlamına da sahip olduğu görülmektedir. Bu ismin genel itibariyle Türk edebiyatında ve Türk tarihinde öneminin son derece büyük olduğu görülmektedir. Türkiye’de kullanım oranı da oldukça fazla olan Aslan ismi pek çok anne babanın çocuklarına tercih ettiği isimlerden biri olduğu görülmektedir Türkiye içerisinde 16710  kişinin Aslan ismine sahip olduğu görülmektedir.

Bu kişilerden 3526 tanesi İstanbul’da, 1265 tanesi Ankara’da 808 tanesi ise İzmir’de yer almaktadır. Geriye kalan kısmının ise Türkiye çevresinde dağınık bir şekilde ikamet ettiği görülmektedir. Bu durum genel olarak değerlendirildiği zaman Aslan isminin Türkiye’deki kullanım sıklığının oldukça fazla olduğu görülebilmektedir. Bu şekilde Aslan isminin Türkiye sıralaması da elde edilebilen bilgiler arasında yer almaktadır.

Bu ismin edebi anlamda da Türkler için oldukça fazla önemi bulunmaktadır. Aslan isminin Türk tarihindeki yeri değerlendirildiğinde özellikle edebi dönemler içerisinde kahramanlığı ifade etmek amacıyla kullanıldığı görülmektedir.

Sık kullanılan isimlerden bir tanesi olan Aslan isminin uğurlu rengi mor olarak belirlenmiştir. Bu isme sahip kişiler için mor renginin anlamı oldukça fazladır ve enerjilerini yükseltir. Aynı zamanda karakteristik özellikler bakımından da mor renginin kişiye tesir ettiği görülmektedir. Aslan ismine sahip kişilerin son derece heyecanlı ve duyguları yoğun kişiler olduğu görülmektedir. Aynı zamanda sanatsal konularda da ve estetik konusunda da bu kişilerin özel bir yeteneği olduğu görülmektedir

Aslan ismi ile ilgili belirlenmiş olan bir yer şey de kader sayısıdır. Bu isme sahip olan kişilerin kader sayısı 9 olarak belirlenmiştir. 9 sayısının da yine önemli tarihler bakımından ve karakteristik özellikler bakımından bu isme sahip kişilere etki ettiği görülmektedir.  9 sayısı önemli tarihlere denk gelebilmektedir.

İsim araştırması yaparken kişilerin önem vermesi gereken  bir diğer  nokta da Aslan isminin kişilik özellikleri olmaktadır. Bu noktadan bakıldığında Aslan isminin karakteristik özellikleri arasında dışa dönüklük, enerjiklik, güçlü olmak, kendine güvenmek, kendinden emin olmak, iş bitirici olmak, eğlenceyi sevmek, dürüstlük, ön planda olmayı sevmek, lükse düşkünlük, sadakat, iddialı olmak ve sıcakkanlılık yer almaktadır. Bu isimle ilgili çıkarım yapılabilecek olumlu yönler oldukça fazladır. Karakteristik anlamda Aslan isminin anlamının son derece güzel olduğu anlaşılmaktadır.

Bir diğer yandan bakıldığında Aslan isminin olumsuz yönleri olduğu da görülmektedir. Bu isme sahip kişilerin tutucu, manipüle edilmeye açık, sahiplenici ve alıngan kişiler olduğu görülmektedir. Abartıya kayan duyguları sebebiyle bu kişilerin negatif özellikleri de yansıtabildiği bilinse de genel itibariyle Aslan isminin anlamı olumludur. Bu sebeple anne ve baba adaylarının Aslan ismini olumlu ve olumsuz özellikler bakımından incelemesi gerekmektedir.

aslan-isminin-anlami-27044
Aslan İsminin Anlamı

Aslan isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Etle Beslenen Güçlü Yırtıcı Hayvan, Şir. Mec . Çok Kuvvetli
    Adam, Yiğit, Cesur.
  • 2 – Türklerin, Güçlü İnsan Tanımlarında Genellikle Seçtikleri Ormanlar Kralı
  • 3 – Çok Akıllı Kimse, Sarı Saltık’In Mürütlerinden Barak Baba’Nın Adından; Vaktiyle Gaziantep Öresinde Yerleşmiş Olan Bir Aşiretin Adı; Nizip İlçesine Bağlı Bucak (Ki Adını Buraya Yerleşmiş Barak Aşiretinden Alır
  • 4 – Gürbüz, yiğit adam.
  • 5 – Kedigillerden, Afrika’da ve Asya’da yaşayan, erkekleri yeleli, yırtıcı, uzunluğu 160 cm, kuyruğu 70 cm ve ucu püsküllü, çok koyu sarı renkli güçlü bir memeli türü.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Aslan ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Aslan ismini kullanan 16.710 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Aslan ismini kullanan 3.526 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Aslan ismini kullanan 1.265 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Aslan ismini kullanan 808 kişi bulunmaktadır.

Aslan isminin Türkiye sıralaması

Aslan en çok kullanılan 804. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 356. isimdir.

Aslan ismini kullananların sayısı, son bir yılda 376 kişi artmıştır.

Aslan isminin Harf Analizi

Kişiye Aslan ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Aslan İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Aslan ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Aslan isminin anlamını gözden geçirin!

Aslan İsminin Numerolojisi

Aslan isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

A: bir
S: yirmi iki
L: on beş
A: bir
N: on yedi
TOPLAM: 56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap