Aşırı yemek yemenin nedenleri

Aşırı yemek mi yiyorsunuz? Kendinize söz veriyor fakat kendinizi buzdolabının önünde mi bululuyorsunuz? Aşırı yemek yemenizin bir sebebi olmalı altında yatan n..

Aşırı yemek mi yiyorsunuz?

Kendinize söz veriyor fakat kendinizi buzdolabının önünde mi bululuyorsunuz?

Aşırı yemek yemenizin bir sebebi olmalı altında yatan nedenleri bulmalısınız.

Genelde bayanlarda psikolojik etmenler daha çok aşırı yemeye sevk eden nedenler arasında gösteriliyor.

Bayanlar kızgın olduklarında, üzüntü anında, yalnız kaldıklarında, yorgunluk hissettiklerinde ve stresli olduklarında kendini yemeye vererek rahatlama yolu seçebiliyorlar.

Farklı olarak biz bayanlar mutlu olduğumuz keyifli anlarınızda da yemek yemeyi tercih ederiz. Bayanlar duygusal yönden beslenmeyi daha çok tercih ediyorlar.

Beslenme genelde vücudun ihtiyacı olan midenin açlık dürtüsüyle gelişen bir durumdur. Fakat bazı bayanlar aç beyin, aç göz ile direk ilişki kuruyor yani aç olan mide yerine aç beyin devreye girerek duygusal beslenme gerçekleşirken gözünüzün doyması midenizin doymasından daha fazla önem kazanıyor.

Aniden ortaya çıkan beslenme ihtiyacı, sadece sürekli aynı besini yemeye çalışmak, aynı besini isteme, sürekli yemek düşünme, kendinden geçercesine yemek yemek ve yemeğin ardından pişmanlık, suçluluk duyguları ortaya çıkıyorsa duygusal beslendiğinizin belirtileri olduğunu söylemek gerekiyor.

Duygusal beslenmenizin nedenleri bulmaya çalışın ve duygusal beslenmenin diyetlerin etkililerinden biri olduğunu unutmayın.

Hangi duyguyu sık yaşıyorsunuz çözmeli kendinizi tanımalısınız. Sakin içine kapalı bir yapınız varsa günlük işlerinizde kendinizi ifade etmekte zorlan an biriyseniz sıkıntı size yemek yediriyor olabilir bu sizi oldukça etkileyebilir.

Kendinizi ifade edememenin vermiş olduğu ezikliği yemek yiyerek atlatmaya çalışıyor olabilirsiniz.

Diyet şartlanması yapan bayanlar beyin olarak diyete hazır olmamaları sebebiyle açlık dürtüsünü daha çok yaşarlar yani yasaklar daha çok yemek yemenize neden olabilir. Sevgisizlik yalnızlığı da beraberinde getirecektir bu nedenle yemek yiyerek boşluğu dolduruyor olabilirsiniz.

Tüm bu sorunları yaşıyorsanız günü gözden geçirin sizi etkileyen strese sokan ya da duygu hâkimiyeti yaşadığınız tüm yaşananları not alın size yemek yediren sorunun çözümünde oldukça etkili olacaktır.

Bayanlar genelde mutsuz olduklarında çikolata yenmek isterler bunun yanında tatlı yeme ihtiyacı hissediyorsanız terk edilmiş ya da yalnızsınız anlamına gelen bir duygusal beslenme içine girebilirsiniz.

Stresli olduğunuz anlarda tuzlu besinlere yöneldiğinizi göreceksiniz. Cips yediğinizde ise sinirli olduğunuzu fark etmek hiçte zor olmayacaktır. Tüm bu duygusal beslenme mutluluk anlarınızda da gerçekleşiyor olabilir.

Üstesinde gelemediğiniz sorunlarınız için bir doktordan yardım alın ve rahatlamaya çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap