Aşırı Terleme Neden Olur?

Aşırı terleme eğilimi bazı kişilerde sık görülür ve normal terlemeyle kıyaslandığında aradaki fark bariz bir biçimde ortadadır. Genellikle terleme vücudumuzun ..

Aşırı terleme eğilimi bazı kişilerde sık görülür ve normal terlemeyle kıyaslandığında aradaki fark bariz bir biçimde ortadadır.

Genellikle terleme vücudumuzun normal semptomları arasında kabul edilir. Toksinlerin dışa atımı için bir yol olup çoğu zamanda yararlı bir eylem olarak nitelendirilir. Hatta günümüzde terleyerek terapi yapılabilmektedir.

Terleme her açıdan sağlıklı bir eylem olup hayatımız boyunca da devam eden bir reaksiyondur. Mantıken de bunu tetikleyen çok sayıda çevresel faktör vardır. Örneğin havanın sıcak olması, üzerimizin kalın olması, içtiğimiz sıcak içecekler, stres gibi etkenler burada önemlidir. Peki bu belirtiler ya da sebepler aşırı terleme şikâyeti içinde aynı şekilde midir? Tabi ki ikisini aynı kefede değerlendirmek oldukça saçma olacaktır.

Olağan terleme eğiliminin vücutta herhangi bir durumun sinyali olarak görüldüğü hiç düşünülmemiştir. Oysa aşırı terleme sorunu yaşayanların çoğu zaman bunu tetikleyen bir rahatsızlığın arifesinde olduğu bilinir.

Aynı zamanda genel anlamda terlediğimizde vücudumuzun her noktası uyarılır. Yani avuç içlerimiz, sırtımız, yüzümüz ve benzeri noktalardan aynı anda terleme görülür. Aşırı terleme neden olur diye baktığımızda ise bunu farklı gruplarda incelememiz gerektiğini anlayabiliriz. Terleme eğilimi genellikle lokal olarak belirli bölgelerde sık görülüyor.

Aşırı Terleme Nedenleri

Aşırı terlemenin sebepleri arasında çok sayıda etken gösterilebilir. Ancak öncelikli olarak şundan bahsetmekte fayda var.

Bu tarz aşırı tepkimeye yol açmış terlemeler iki ana gruba ayrılarak incelenmektedir. Birincil ve İkincil aşırı terleme olarak adlandırılmış durumlar Primer ve Sekonder olmak üzere tıp dilinde de numaralandırılmıştır.

Birincil aşırı terleme sebepleri

Tıbbi anlamda hiperhidroz olarak adlandırılan bu aşırı terleme faaliyetinin çoğu zaman ter bezlerinin olduğu bölgede daha sık gözlemlendiğini söylemek mümkündür. Birincil olarak adlandırılan grubun genetik olma ihtimali çok yüksektir. Hatta büyük bir çoğunluğunda sonuçlar sekmeden böyle çıkar. Ter bezlerimizin vücudumuzda 5 kata kadar daha fazla yani daha hızlı çalışması ana etkileşim faktörüdür.

İkincil Aşırı Terleme Sebepleri

Vücudun aşırı terleme ile bir rahatsızlığın, bir eksikliğin ya da belirli bir olumsuzluğun sinyalini verdiği durumlara ise Sekonder aşırı terleme sendromu denilir. Bu kısım daha çok yalnızca ter ve ter beziyle alakalı olmadığını araştırır. Haliyle daha yoğun ve daha fazla rastlanan bir durumdur.

Uyuşturucu ya da Alkol Bağımlılığı

Çok içki içenlerde genelde terleme, kırmızı bir surat ya da buna benzer sorunlar sıklıkla görülebilir. Haliyle bu faktörü boş geçmemek gerekiyor. Çünkü kullanımı kadar kullanılmaması da aynı reaksiyonlara sebebiyet veriyor.

Hastalıklar

Kalp, akciğer, şeker gibi rahatsızlıklar doğrudan aşırı terleme belirtileri arasında görülür. Bu hastalıkların terleme sonrasında kendisini belli ettiğini ve aslında teşhisi konmayan bir rahatsızlığın ortaya çıkmasını sağladığı düşünülür.

Vitamin ve Mineral Eksikliği

Başta D vitamini olmak üzere C vitamininin eksik kalmasıyla da vücut aşırı terleme gibi reaksiyonlar gösterebilir.

Hormonlar

Hormonel değişimler arasında bulunan menopoz ya da doğum gibi durumlarda sıkça aşırı terleme sorunu yaşanabilmektedir.

Tiroid

Tiroid bezlerinizin normalin 3 ile 5 katı fazla çalışması yine aynı şekilde terlemeyi kat ve kat arttırmaktadır.

Psikolojik

Psikolojinize bağlı olarak kaygı ve stres aşırı terleme sebepleri arasında gözüküyor. Ancak heyecanlandığınızda, sorun olacağını hissettiğinizde vücudun gösterdiği tepki budur.

Aşırı Terleme Tehlikeli Midir?

Normalinden daha fazla reaksiyon olan her şey vücudumuz için bir risk oluşturabilir. Tabi ki genetik olarak size geçmiş olan ve ailenizden gelen bir aşırı terleme durumuyla karşı karşıyaysanız bu durumla az ya da çok yaşamaya alışmışsınızdır.

Genel kanının aksine her zaman bir hastalık belirtisi olmadığı gibi bu konuda daha fazla sorunla karşılaşmanız da mümkündür.

Fakat büyük kısmının tehlikesiz olup yalnızca vücudunuzdaki ter bezlerinin kendisini katlayarak üretim yapmasından meydana gelir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap