Aşır İsminin Anlamı

Aşır İsmi

Aşır İsminin Anlamı Eğer yakın zamanda bebek bekliyorsanız, yeni doğacak bebeğinize bir isim belirlemeniz gerekecektir. Birçok anne ve baba adayı bebekleri için düşündükleri ismin hangi anlamlara geldiğini ve analizlerde hangi özelliklerin yer aldığını merak etmektedir. Son zamanlarda Aşır isminin anlamı nedir sorusu ise anne ve baba adayları tarafından sıklıkla sorulur.

Aşır ismi Türkiye’de yaygın bir şekilde kullanılmaz. Günümüzde Aşır isminin anlamı; bir dini tören esnasında ya da cemaatle namaz kılıp dua ettikten sonra okunan Kuran ayetleri olarak belirtilmiştir. Aynı zamanda bu isim on sayısı ve on gün anlamlarına da gelir. Kökeni Arapça olan bu isim Türk toplumlarında yaygın bir şekilde kullanılmasa da Arap toplumlarında sıkça kullanılır. Ayrıca bu ismin genellikle yeni doğan erkek bebeklere verildiği görülür.

Aşır İsminin Anlamı
Aşır İsminin Anlamı

Aileler yeni doğacak olan bebeklerine isim verirken Kuran-ı Kerim’de geçip geçmediğini merak ederler. Bu nedenle Aşır ismi Kuran’da geçiyor mu sorusu sıklıkla sorulur. Aşır her ne kadar İslam dini açısından kutsal bir isim olsa da Kuran-ı Kerim’in herhangi bir ayetinde bu isim ile karşılaşmamaktayız. Ancak bu isim güzel anlamlar çağrıştırdığı için caiz isimler arasında yer alır. Yani bebeğinize Aşır ismini vermek İslam dinine ters bir durum değildir.

Aşır isminin Türkiye’de yaygın olmadığından bahsetmiştik. Son gelen verilere göre Türkiye’de Aşır ismine sahip olan kişilerin sayısı 3156 olarak belirtilmiştir. Bu kişilerden 656’sı ise Ankara ilinde ikamet eder. Giresun, Bingöl, Diyarbakır, Elazığ ve Gaziantep illerinde Aşır ismine sahip olan kişilerin sayısı 1 olarak bilinmektedir. Eğer bebeğinize popüler olmayan bir isim vermek istiyorsanız, Aşır ismini tercih edebilirsiniz.

İsimlerden yola çıkarak karakter analizi yapmak ve fiziksel özellikler hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür. Bu bağlamda Aşır isminin analizi yapılacak olursa bu isme sahip olan kişilerin nazik, saygılı, uyumlu, arkadaş canlısı, diplomatik ve iş birliğine açık kimseler olduğunu söyleyebiliriz. Aşırı duyarlı olmak, kolayca incinmek, utangaçlık, kararsızlık ve detaylarda kaybolmak da bu ismi taşıyan kişilerin olumsuz özellikleri arasında yer alır.

Aşır ismine sahip olan kişilerin düzgün bir görünüşe sahip oldukları söylenebilir. Bu kişiler belirgin yüz hatlarının yanı sıra büyük ve renkli gözlere, gamzeye, gür saçlara, çukurlu çeneye ve uzun bir boyuna sahiptir. Aynı zamanda bu kişilerin kararlı bir ses tonuna sahip oldukları da söylenebilir.

Aşır isminin harf analizini yapacak olursak A harfinin mantıklı düşünmeyi, Ş harfinin hayalperestliği, I harfinin duygusallığı, R harfinin ise kararsızlığı çağrıştırdığı söylenebilir. Kısacası Aşır ismine sahip olan kişiler mantıklı düşünen, hayalperest, kararsız ve duygusal kimselerdir.

Aşır ismi yaygın bir şekilde kullanılmadığı için Aşır ismine sahip ünlüler ile alakalı bir veriden söz etmek mümkün değildir. Ancak bu isim son yıllarda popüler bir hale gelmeye başlamıştır. Artık aileler yeni doğan bebeklerine popüler isim vermek yerine farklı isimleri tercih etmektedir.

Yeni doğacak olan bebeğinize iki isim birden vermek istiyorsanız veya kardeşi ile uyumlu bir isim taşımasını amaçlıyorsanız, Aşır ismine benzer isimler dikkatinizi çekecektir. Aşkan, Anıl, Emir, Ata, Atabek, Didar, Dilan, Dilay, Aşur ve Karan isimleri ikinci isim olarak düşünülebilir. Ayrıca Can ve Han isimleri de erkek bebekler için tamamlayıcı isimler arasında yer alır.

Kısaca özetlemek gerekirse Aşır isminin Kuran ayetleri ve on gün anlamlarına geldiği, Kuran-ı Kerim’de geçmediği, yaygın olarak kullanılmadığı ve bu ismi taşıyan kişilerin güzel karakteristik özelliklere sahip olduğu söylenebilir. Sizler de bu bilgilerden yola çıkarak yeni doğan bebeğinize Aşır ismini verebilirsiniz.

Aşır isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 1 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – [Bakınız: Aşir]

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Aşır ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Aşır ismini kullanan 3.081 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Aşır ismini kullanan 246 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Aşır ismini kullanan 666 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Aşır ismini kullanan 105 kişi bulunmaktadır.

Aşır isminin Türkiye sıralaması

Aşır en çok kullanılan 1824. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 876. isimdir.

Aşır isminin Harf Analizi

Kişiye Aşır ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Ş : Çok üretken ve güçlü anlamlarını çağrıştırır, ş harfinin olması iyidir.

I : Hassas anlamını çağrıştırır, ı harfi olmazsa da olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

Aşır İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Aşır ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Aşır isminin anlamını gözden geçirin!

Aşır İsminin Numerolojisi

Aşır isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

A: bir
Ş: yirmi üç
I: on bir
R: yirmi bir
TOPLAM: 56

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap