Asgari Ücret Kredi Kartı Limiti 2022 Ne Kadar?

Asgari Ücret Kredi Kartı Limiti   Ülkemizde asgari ücret kart limiti 2022 yılı için belirlenmiştir. Bununla birlikte çalışanlar ve işverenler için asgari ücret kredi kartı limiti de belirlenmiştir.  Asgari ücret kredi kart limitin de LKS limiti bu ücrete göre belirlenir. Limit Kontrol Sistemi bireylerin sahip olduğu en yüksek kredi kartı limitidir. Bu limit de kişilerin gelirlerine göre belirlenir.

Asgari Ücret Kredi Kartı Limiti Nedir?

Asgari ücret kredi kartı limiti  2022 yılında 11.300 olarak belirlenmiştir. Buna istinaden kişilerin maksimum kredi kartı, resmi gelirlerine göre 4 katı şeklinde olacaktır. Aynı zamanda asgari ücret kredi kartı limiti kredi kartları toplamının baz alınmasıyla oluşur. Özellikle LKS limit sınırında kredi kartı limiti 2022 yılında 3.300 TL şeklinde olacaktır. LKS limitinin ilk daha önce hiç kredi kartı kullanmayan kişiler için ilk kartınızın limiti gelirinin 2 katı şeklindedir.

Sonrasında  asgari ücrete kredi kartı limiti için ikinci ve sonraki seneler için kişiler gelirinin 4 katı kadar kredi kartı alma ve kullanmak hakkına sahiptir. Asgari ücret kredi kartı limiti daha sonrasında yeni asgari ücret tutarına göre belirlenir. Bu tutar da gelirin 4 katı hesabı şeklinde kart sınırı olacaktır. Kişilerin maaş dışında bir gelirlerinde maksimum kredi kartı limiti de bu gelirle doğru orantılıdır. Bununla birlikte kira geliri dışında beyan edilebilecek diğer gelirler aynı şekilde hesaplanabilir.

Asgari Ücret Kredi Kartı Hesaplama Nasıl Olur?

Asgari Ücret Kredi Kartı Hesaplama Nasıl Olur?

Asgari ücret kredi kartı hesaplama için kişiler asgari ücretle çalışan bir işçi konumundaysa daha öncesinde hiç kart bulunmayanlar için hesaplanır. Buna istinaden bankaların bu başvuruda kredi kartı talebinde ilk olarak mevcut kredi kartı ödemelerini baz alır. Buna istinaden ek hesap kullanan veya kredisi olan kişilerin başvurusu daha kolay olur.

Özellikle bankalar bu başvuruda kredi ve ek hesap ödemelerini de inceler. Ek hesap veya kredi ödemeleri düzenli olduğunda başvurular olumlu sonuçlanabilir. Bununla birlikte kredi kartınız olmayanlar için 2022 yılında alacağı en yüksek kart limiti ortalama 5.650 olacaktır. 2022 sonrasında yeni asgari ücretin 4 katı kadar limite sahip olabilirler.

Asgari ücret kredi kartı hesaplama da bir diğer kriter de bu limitlerin sınırlı olmasıdır. Buna istinaden kredi kartı, kredi ve ek hesap ödemeleri düzenli olmayan kişiler için başvurular olumsuz sonuçlanır. Aynı zamanda haciz, icra, kanuni takip ve  idari takip olan kişiler için bankalar kredi kartı limiti onayı vermez.

Asgari Ücretli Kişiler İçin Bankaları Kredi Kartı Şartları Nelerdir?

Kişilerin kredi kartı kullanımında ödemeleri özellikle düzenli olmalıdır. Aynı zaman da ödemeler ait gecikme bulunmamalıdır. Bu şartlar krediler ve ek hesaplar için geçerli olur. Aynı zamanda kredi kartı başvurusun da en önemli nokta kredi notunu   en az 1000 olması zorunluluğudur. Buna bağlı olarak kredi notu yüksek olan kişileri kredi kartı başvuruları olumlu sonuçlanması daha yüksek olacaktır. 

Aynı zaman da kredi kartı başvuru sahipleri kesinlikle son 5 yıl içerisinde kanuni takip ya da idari takip altında ve maaşları üzerinde haciz ya da icra gerçekleşmemelidir. Özellikle vergi borcu veya kurum borcu olmamalıdır.

Asgari Ücrete Kredi Kartı İmkânı Sağlayan Bankalar

Günümüz de asgari ücrete kredi kartı veren bankalar ve diğer tüm bankalar asgari ücretle çalışan bireylere kredi kartı sağlarlar. Burada kişiler şartları sağlayarak başvuru yapabilir. Asgari ücretliye kredi kartı veren bankalardan ilki   maaş bankalarıdır. Buna istinaden asgari ücretle çalışan kredi kartı başvurusu yapmak isteyen kişiler öncelikle maaş bankasına başvuru yapmalıdır. Bununla birlikte kredi notu olmayan asgari ücretli çalışanlar maaş bankasından kredi kartı sahibi olabilir.

Asgari ücretliye kredi kartı veren bankalar şunlardır.  Yapı Kredi Bankası, QNB Finansbank, İş Bankası, Garanti BBVA, İNG Bank, Denizbank, Akbank, Vakıfbank, İş Bankası gibi ülkemizde yer alan özel ve kamu bankalarıdır. Bununla birlikte başvuru için bankalar, LKS sınırını aşabilir. Bu durumda müşterilere sınır üstünde kredi kartı limiti sağlayan banka veya yetkililer belirli bir ceza alabilir.

Fakat bazı bankalar yüksek gelir elde ettikleri için bu cezaları önemsemez. Buna istinaden LKS limitinin üstünde kart limiti sağlar. Bu durumda LKS limitini bankaların kendi istekleriyle aşması önemlidir. Cezayı önemsemeyen bankalar LKS limitinin üzerinde kart limiti verebilir ve gelirleri ile   ceza tutarını karşılayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap