Asel İsminin Anlamı

Asel İsminin Anlamı

Günümüzde oldukça yaygın bir şekilde kullanılan ve kız bebeklere sıklıkla koyulmakta olan Asel isminin anlamı, cennette bulunan bal ırmağı şeklindedir. Bu isim cennetin dört ırmağından, bal akan ırmağını ifade etmektedir. Arapça kökenli olan bu isim, kelime anlamı olarak incelendiğinde Arapçada direkt olarak bal anlamına gelmektedir. Bu ismin anlamı düşünüldüğünde kişilerin aklına sıklıkla “Asel ismi Kuran’da geçiyor mu?” sorusu gelmektedir. Bu sorunun cevabı evet şeklindedir. Cennetten akan bal ırmağını ifade etmek için Kur’an-ı Kerim içerisinde Asel ismi geçmektedir. 

Kur’an-ı Kerim içerisinde Asel ismine Muhammed Suresi 15. ayette denk gelinmektedir. Buradaki anlamı cennetin bal ırmağı eklinde olduğu için ismin anlamı açıklanırken bu tabir kullanılmaktadır. Asel isminin pek bilinmeyen bir diğer anlamı da gece vaktidir. Bu ismin incelemesi yapıldığında Asel isminin kökeni Arapça ve Farsça olarak belirlenmektedir. 

Türkçe karşılığı düşünüldüğünde Asel isminin Balım ismiyle eşdeğer olduğu görülmektedir. Bu isim aslında oldukça popülerleşmiş isimler arasında yer almaktadır. Türkiye’de yaklaşık 20 bin kişinin Asel ismine sahip olduğu görülmektedir. Bu ismin kullanımında artış yaşanan yıllar 2017-2018 yılları olmuştur. Günümüzde de kız bebekler için en sık tercih edilen isimler arasında Asel yer almaktadır. 

Bu kadar sık kullanılan Asel isminin harf analizi de oldukça olumludur. İsim içerisindeki A harfi atılganlığı ve enerjik ruh halini, S harfi hayalperestliği, E harfi mücadeleci ruhu, L harfi ise sanatsal kişiliği yansıtmaktadır. Bu ismin anlamı hem Kuran’da geçiyor olması sebebiyle hem de harf analizi yapılarak incelendiğinde oldukça olumlu görülmektedir. 

Yapılan harf analizlerinin yanı sıra isimlerin fiziksel özelliklere olan etkisi de dikkat çekmektedir. Bu bağlamda Asel isminin fiziksel özellikleri incelendiğinde, bu isme sahip kişilerin; dalgalı ve gür saçlı, geniş yüzlü, iri gözlü, eğri kaşlı kişiler olduğu görülmektedir. Asel ismine sahip çoğu kişinin görüntüsünün bu şekilde olduğu belirlenmiştir. 

Her isim için belirlenmiş özel bir renk olduğu bilinmektedir.  Bu isim için de belirlenmiş olan Asel isminin uğurlu rengi turuncudur. Aynı zamanda Asel ismine sahip kişilerin kader sayılarının da 5 olduğu görülmektedir. Bu isimdeki kişilerin hayatında turuncu renk ve 5 sayısı oldukça özel anlamlar barındırmaktadır. 

İsimlerin genel mizaç ve karakter üzerindeki etkileri de yadsınamayacak bir gerçektir. Bu bağlamda Asel isminin karakteristik özellikleri de sıklıkla merak edilmektedir. Bu isme sahip kişilerin iyimser, enerjik, tutkulu, idealist insanlar oldukları görülmektedir. Sosyallik ve estetik güzellik bu isme sahip kişiler için oldukça önemlidir. Dost canlısı tutumları ve pozitif tavırlarıyla Asel ismindeki kişiler çevrelerinde dikkat çeken kişiler olarak anılmaktadır. 

Asel ismine sahip kişilerin bazı olumsuz özelliklerine de rastlanabilmektedir. Bu kişilerin öfke ve üzüntü anında oldukça yıkıcı olabilecekleri ve vurdumduymaz tavırlar takınabilecekleri söylenmektedir. Hem olumlu he olumsuz anlamları bulunan Asel isminin genel olarak yorumlamaları olumlu şekildedir. Bu isme sahip insanların oldukça iyi ve düzgün kişiler olduğu söylenmektedir. 

Asel ismiyle benzerlik taşıyan isimler incelendiğinde, farklı pek çok seçenekle karşılaşılmaktadır. Bu bağlamda Asel ismine benzeyen isimler arasında Aysel, Asena, Arel, Elsa, Nursel, Cansel, Tansel gibi farklı pek çok isim yer almaktadır. Çocuğuna direkt olarak Asel ismini koymak istemeyen ya da Asel ismiyle uyumlu olabilecek bir isim arayışında olan kişiler için pek çok alternatife rastlanmaktadır. 

Asel ismiyle uyumlu erkek isimleri arasında da Tansel, Asef, Aser, Yüksel, Veysel, Gürsel, Göksel gibi isimler yer almaktadır. Asel ismiyle uyum yakalamaya çalışan anne ve baba adaylarının bu erkek isimlerinden faydalanması da mümkündür.

asel-isminin-anlami-79913
Asel İsminin Anlamı

Asel isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Cennetteki dört ırmakdan biri, Bal Irmağı
  • 2 – Arapçada bal anlamına gelmektedir. Cennetteki bal ırmağından bahsederken kullanılmıştır. (Muhammed suresi 15)
  • 3 – Bal, tatlı şey.
  • 4 – Akşam vakti, gece vakti.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Asel ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Asel ismini kullanan 19.748 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Asel ismini kullanan 3.336 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Asel ismini kullanan 1.196 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Asel ismini kullanan 988 kişi bulunmaktadır.

Asel isminin Türkiye sıralaması

Asel en çok kullanılan 727. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 378. isimdir.

Asel ismini kullananların sayısı, son bir yılda 6.796 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Asel isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Asel isminin Harf Analizi

Kişiye Asel ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

Asel İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Asel ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Asel isminin anlamını gözden geçirin!

Asel İsminin Numerolojisi

Asel isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

A: bir
S: yirmi iki
E: altı
L: on beş
TOPLAM: 44

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap