Arzu İsminin Anlamı

Arzu İsminin Anlamı

Çocuğuna hangi ismi vereceğinden emin olamayan aileler için isim arama süreci, isimlerin ne anlama geldiği gibi sorular oldukça fazla sorulmaktadır. Bu bağlamda Arzu isminin anlamı nedir? sorusunu soran aileler için cevapları derledik.

Arzu isminin pek çok anlamı bulunmaktadır. Türk Dil Kurumu’na göre istek, dilek anlamlarında kullanılan Arzu ismi ipekten dokunmuş kumaş anlamına da gelmektedir. Aynı zamanda özlem, heves, beğenilen şeklinde de yorumlanmıştır.

Peki ebeveynler tarafından sıkça sorulan Arzu ismi Kuran’da geçiyor mu? sorusunun yanıtı nedir? Arzu ismi Kuran’da geçmemektedir. Ancak Türk toplumunda sıkça kullanılan bir isimdir ve sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Caiz olan bir addır. Yine de isim koyarken anlamını gözden geçirmekte fayda vardır. İnsanın bir şeye duyduğu istek, dilek anlamında kullanılan ismin birden fazla anlamı olduğu için dikkat edilerek koyulması yararlıdır.

Günümüzde isimlere göre karakter analizi yapan uzmanlar bulunmaktadır. Buna göre Arzu isminin anlamı için bakıldığında çok heyecanlı, duyguları çok yoğun kimseler oldukları söylenmektedir. Birden sinirlenen fakat kin tutamayan yapıda oldukları görülmektedir. Duygularını açığa vurmayı çok sevdikleri için  sanat, müzik, beceri ve icat yeteneği oldukça fazla gelişmiş kimselerdir. Genellikle başkasının etkisi altında çok kalan yapıları ise ismin özellikleri arasındadır.

Gelelim Arzu isminin ülkemizdeki popülerliğine. Arzu ismi Türkiye’de en çok kullanılan 92. isimdir. Kız çocuklarında ise en çok kullanılan 46. isim olmaktadır. Son bir yılda Arzu ismini kullananların sayısı 263 kişi artmıştır. İstanbul’da 2022 yılında Arzu ismini kullanan 29.998 kişi, Türkiye genelinde ise 121.501 kişi vardır. Ankara’da bu sayı 8001, İzmir’de ise 7882’dir. İstatistiklere bakıldığında 1993 yılından bu yana popülerliği az da olsa düşüş yaşamıştır. Ancak yine ülkemizde çokça kullanılan bir isimdir.

Karakter analizine değindiğimize göre şimdi sıra harf analizinde. Bildiğiniz üzere isimlerin harf analizine göre kişilerin karakteristik özellikleri de ortaya çıkmaktadır. Kişiye Arzu adıyla seslenildiğinde onda ve çevrede titreşimler oluşur. Bunlar da analizi mümkün kılar. A harfi kişide atılgan-enerjik anlamı uyandırır, İkiden fazla bu harften isminizde bulunmamalıdır. R harfi tereddüdü çağrıştırır. Z harfi bilimsel olarak, okumayı seven kimseleri akla getirmektedir, Bir tane z harfinin isminde olması iyidir. U harfi ise bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla isimde bulunabilmektedir.

Ailelerin sıkça sorduğu sorulardan biri de Arzu ismine sahip ünlüler kimdir? olmaktadır. Öyleyse bakalım. Türk halk müziği sanatçılarından Arzu Şahin, manken ve oyuncu olan Arzu Yanardağ, Arzu Okay, Arzu Oruç isimleri de Türk oyunculardandır. Yine Türk halk müziği sanatçılarından olan Arzu Görücü de ünlüler arasındadır. Arzu Ece ise Türk şarkıcı ve yorumcudur. Bu isimle bilinen 9 ünlü bulunmaktadır.

Uzman görüşlerine bakıldığında Arzu isminin analizi yapıldığında bu isme sahip kişilerin Neşeli, dışa dönük, enerjik, güçlü, kendine güvenen, hırslı, kendinden emin, iş bitiren, eğlenceyi seven, cömert, dürüst, ön planda olmayı seven, lükse düşkün, engel tanımayan, sadık, iddialı, sıcakkanlı, sosyal, mert, yaratıcı, açık karakterler olduğu görülmektedir. Fiziksel özellikleri ise düzgün görünüşe sahip, uzun ve dolgun yüz yapısı, açık kestane rengi saçlar, uzun boylu, uyumlu yüz hatları olan, ince ve uzun boyunlu, çene yapısı ince ve oluklu olan kişilerdir.

Arzu ismi ile uyumlu olan isimlere bakacak olursak bunları şu şekilde sıralayabiliriz: İlk üç harfi ses uyumu olan isimlerde tek isim bulunmakla beraber bu isim Arziye’dir. Bu adla uyumlu olan erkek isimleri Akarsu, Alpagu, Akansu, Asu, Arzen ve Arzık’tır.

Kuran’da geçmemesine rağmen caiz olan Arzu ismi Türkiye’de sık kullanılan isimlerdendir. Ve ailelerin kullanabileceği bir isimdir.

arzu-isminin-anlami-73803
Arzu İsminin Anlamı

Arzu isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 6 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – İpekten Dokunmuş Kumaş
  • 2 – İstek, Özlem, Beğenilen Demektir.
  • 3 – Bahşiş
  • 4 – Özlemek, Müştak Olmak. “Arzum” Olarak Da Kullanılır. Meşhur Halk Hikayelerinde Kamberin Sevgilisi.
  • 5 – Heves, meyl, emel
  • 6 – İstek, dilek

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Farsça
Kuran ‘da geçmiyor.

Arzu ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Arzu ismini kullanan 121.501 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Arzu ismini kullanan 29.998 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Arzu ismini kullanan 8.001 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Arzu ismini kullanan 7.882 kişi bulunmaktadır.

Arzu isminin Türkiye sıralaması

Arzu en çok kullanılan 92. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 46. isimdir.

Arzu ismini kullananların sayısı, son bir yılda 263 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Arzu isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Arzu isminin Harf Analizi

Kişiye Arzu ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

Z : Bilimsel açıdan, okumayı seven birini çağrıştırır,bir tane z harfinin isiminde olması iyidir.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

Arzu İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Arzu ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Arzu isminin anlamını gözden geçirin!

Arzu İsminin Numerolojisi

Arzu isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

A: bir
R: yirmi bir
Z: yirmi dokuz
U: yirmi beş
TOPLAM: 76

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap