Arı Sokmasına Ne İyi Gelir? İyi Gelen İlaçlar ve Kremler Nelerdir?

Arı Sokması

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir? İyi Gelen İlaçlar ve Kremler Nelerdir? Arı Sokması, dünyanın en etkili ancak etkisi bilinmeyen sıkıntılarındandır. Kimi zaman ölüme kadar yol açan arı sokmasını tedavi etmek için çeşitli yollara başvurulabilir.

Başta şiddetli bir acı verir ancak yine de acı eşiği çok yüksek değildir. Ayrıca bu durumda yapılması gerekenler doğru olmazsa çeşitli riskler oluşabilir.  Arı sokmasının sonucunda genellikle kaşıntı, kızarıklık ve iğnenin geldiği yerde şişlik meydana gelir. Ancak alerjik reaksiyonu olan bireylerde şiddetli sonuçlar doğabilir.

Arı sokmasında alerjik reaksiyon sergileyen bireylerde ise ciltte soğukluk, kurdeşen, boğazda ve dilde şişme, nefes darlığı, kusma, nabız değişikliği, mide bulanması, ishal, baş dönmesi, bayılma, bilinç bulanıklığı ve bilinç kaybı oluşabilir. Bu durumda doktora gidilmelidir. Ancak bayılma gibi tehlikeli durumların olmaması için yapılması gereken işlemler vardır. Peki arı sokmasına ne iyi gelir ve bu durumda ne yapılmalı?

Arı Sokmasına Ne İyi Gelir? İyi Gelen İlaçlar ve Kremler Nelerdir?
Arı Sokmasına Ne İyi Gelir? İyi Gelen İlaçlar ve Kremler Nelerdir?

Arı Sokması Durumunda Ne Yapılmalı?

Arı sokması durumunda ne yapılmalı ilk yardım önelemleri nelerdir? Böylesine tehlike oluşturabilecek bir durumdan risksiz bir şekilde sıyrılmak için bazı işlemler yapılmalıdır.

Bu sıkıntılı durumda yapılması gereken ilk şey mutlaka sakin olmaktır. Çünkü panik yapmak sizleri yanlış işlem yapmaya itebilir. Daha sonra yapılması gereken şey cımbız gibi bir şeyle veya cımbızla arının iğnesini çıkartmak gerekir. Eğer cımbıza benzer bir şey yok ise yaprak veya bir dal ile iğnenin yatay şekilde çıkarılması gerekmektedir.

Daha sonra sabunlu su ile arının soktuğu yer iyice yıkanmalıdır. Sonrasındaysa buz uygulanabilir. Eğer kişi arıya alerjisi olduğunu biliyorsa da alerji ilaçları içebilir. Kimi zaman ağrı kesici içmek de yapılabilecek işlemlerdendir.

Arı Sokması Yanması Nasıl Geçer?

Arı sokması bir yanmaya sebep olur. Bu nedenle bu yanmadan kurtulmak için çeşitli işlemler yapılmalıdır. Bu işlemler de en doğru şekilde İgrus adresimizde anlatılmaktadır.

Arı sokması yanması nasıl geçer sorusunun cevabı buz kompres olabilir. Buzla yapılan müdahaleler arının bıraktığı yanma hissini hafifletir veya geçirir. Başka bir yöntemse kortizonlu ve antihistaminik içeren krem uygulanmasıdır. Bunu içeren kremler yanmayı hafifletir. Ayrıca sabunlu suyla yıkamak da zaten yanmayı bir nebze alacaktır.

Bir başka yöntem ise karboant ve suyu karıştırıp yaralı bölgeye sürmektir. Bu işlem hem yanmayı bir nebze azaltır hem de şişkinliği önlemeye yardımcı olur, azaltır.

Arı İğnesi Nasıl Çıkarılır?
Arı İğnesi Nasıl Çıkarılır?

Arı İğnesi Nasıl Çıkarılır?

Arı sokmasına ne iyi gelir sorularının yanıtı İgrus.com farkıyla en doğru şekilde bulunmuştur. Yapılması gereken işlemler de tamamdır. Ancak bu işlemler esnasında özen ve dikkat isteyen bir durum vardır. Arı iğnesi nasıl çıkartılır?

Arı iğnesini düzgün bir şekilde çıkarmak gerekir. Eğer çıkarmaya çalışırken olumsuzluk yaşanırsa daha büyük sıkıntılar oluşabilir. Bu nedenle yanınızda biri varsa ve bu tarz işlerde ona güveniyorsanız yanınızdaki kişiden yardım isteyebilirsiniz. Ancak kendiniz de çıkarabilirsiniz.

İğneyi çıkarmak için en etkili ve en iyi yöntem mutlaka cımbız kullanmaktır. Arının iğnesinden yayılan toksinleri azaltmak için derinin altında kalmış olan iğne tırnakla bastırılarak bir cımbız yardımıyla çıkartılmalıdır.

Ancak el ile mutlaka müdahale edilmemelidir. Başka bir yöntem ise çakı yardımıyla, bir dal ya da yaprak yardımıyla yatay gelip çıkartmaktır.

Arı Sokması Kaç Gün Sürer?

Arı sokması için gerekli işlemler yapıldıktan sonra akla gelen bir diğer soru arı sokması kaç gün sürer olmuştur. Çünkü kişiler bu sıkıntıdan bir an önce kurtulup rahatlamak isterler.

Yaklaşık olarak 24 saat içinde etkisini kaybeder. Ancak 2 gün sonra ortaya çıkan kızarıklıklar ve kabarıklıklar da olabilir. Eğer kızarıklık ve kabarıklık sokmadan 2 gün sonra gerçekleştiyse bu durum 2 ile 7 gün içerisinde geçer.

Arı sokmasına alerjisi olanların alerji reaksiyonları ise 1-2 saat sonra ortaya çıkabilir. Bu nedenle bu sürede doktora gidilmelidir. Alerjik reaksiyon durumu oluştuğunda etkinin ne zaman geçeceği bilgisi ise alerjinize göre doktordan alınmalıdır.

Eşek Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?
Eşek Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?

Eşek Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?

Eşek arı sokması da bal arısı sokması gibidir. Halk arasında eşek arı sokmaları daha tehlikeli görülse de alerjik bir durum yoksa bu iki durum  da büyük bir tehlike oluşturmaz. Bu nedenle eşek arı sokmasına ne iyi gelir sorusunun temel cevabı arı sokmasına iyi gelen şeylerden oluşur.

Ancak eşek arısı genellikle ağzı ile ısırır. Zorda kalırsa iğnesini batırır. Ağzı ile ısırırsa arı iğnesi kadar acı verir. Ancak iğnesini batırırsa yine çabucak iğnesi çıkarılmalıdır. Çünkü daha büyük bir acı verir ve ağır alerji tepkilerine yol açabilir.

Ancak bu durumda yapılması gereken de mutlaka sabunlu su kullanmak, krem sürmek, aloe vera sürmek ve daha sonra doktora gitmektir. Bu yöntemler eşek arı sokmasına iyi gelecektir.

Arı Sokması İğne Kalırsa Ne Olur?
Arı Sokması İğne Kalırsa Ne Olur?

Arı Sokması İğne Kalırsa Ne Olur?

Arı sokmasında iğne çıkarılmazsa tehlikeli bir durum alerjik reaksiyonlar da olmadığı takdirde oluşmaz. Ancak arı sokması durumunda iğne kalırsa arının zehri yalnızca iğnesini batırdığı yere değil tüm vücuda bulaşır. Yapılacak işlem ise mutlaka en yakın hastaneye gitmek olmalıdır. Çünkü iğne içerde kalırsa çeşitli riskler olabilir.

Eğer arının iğnesi çıkarılamıyorsa, derinin yüzeyinde kalırsa elbet bir çıkarma yöntemi bulunmalı ya da etrafına krem sürülüp iğnenin olduğu yeri çıkarmak için bir doktora gidilmelidir. Ancak doktora gitmeden de çıkarılabilir.

Bu durumda yapılması gereken şey mutlaka iğnenin sokulduğu yerin çevresini tırnak ile sıkıp alttan gelen baskıyla iğneyi dışarı atmak olmalıdır. Bu da iğnenin çıkmasına sebebiyet verebilir.

Ancak arı sokması iğne kalırsa ne olur sorusunun kısa cevabı zehrin tüm vücuda yayılmasını sağlar. Ancak alerjik reaksiyon olmadığı takdirde arı zehri öldürücü olmadığından çok yüksek bir tehlike olmaz. Bu durumda doktora gidilmelidir.

Bebeklerde Arı Sokmasına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde arı sokması pek çok ebeveynin yaşadığı durumlardan birisidir. Bu durumlarda ebeveyn çocuğunu arı soktu diye panik yapmamalıdır. Yapılacak işlem sakin bir şekilde yapılmalıdır.

Bebeklerde arı sokmasına ne iyi gelir sorusunun cevabı yine normal bir insanı arı sokunca yapılması gereken durumlardan oluşur. İğne yine düzgün bir şekilde çıkartılmalı, sabunlu su ile yıkanılmalı ve soğuk kompres uygulanmalıdır.

Aynı zamanda bebeğin vücudunda arının soktuğu yere çeşitli kremler sürülerek de bölgenin şişmemesini, yanmamasını ve tedavinin hızlanmasını sağlayacaktır.

Arı Sokmasına Kolonya İyi Gelir Mi?
Arı Sokmasına Kolonya İyi Gelir Mi?

Arı Sokmasına Kolonya İyi Gelir Mi?

Arı sokmasına ne iyi gelir sorusu araştırılan hususlardandır. Eğer kişileri arı soktuysa ve temel malzemelerden biri bulunmuyorsa bazı malzemeler kullanarak bireyler arı zehrinin etkisini geçirmeye çalışır. Bu malzemelerden birisi de kolonyadır. Arı sokmasına kolonya iyi gelir mi sorusunun en güzel cevabı da İgrus.comadresindedir.

Kolonyadökmek işe yarar bir yöntemdir. Ancak kolonya dökmeden önce soğuk bir şey ile –buz olmasa da- kompres uygulanmalıdır. Daha sonra kolonyayı dökmek yararlı olacaktır.

Kolonya halk arasında çok bilinen ve faydalı olup olmayacağı bilinmeyen yöntemlerdendir. Ancak kolonya arı sokmasına iyi gelir. Bu da halk arasında çok kullanılan en etkili yöntemlerden olmuştur.

Arı Sokmasına İyi Gelen İlaçlar

Arı sokmasına ne iyi gelir soruları tam olarak yanıt bulmasa da çoğu yanıt bulmuştur ve artık arı sokmasına iyi gelen ilaçlar merakı uyanmıştır. Arı sokmasında çeşitli ilaçlar kullanılabilir.

Bu ilaçlar genellikle alerjik reaksiyonu önleyen ya da ağrı kesici ilaçlar olarak belirlenmiştir. Çünkü bu ilaçlar ile hem arının oluşturduğu acı giderilebilir hem de olası alerji tehlikesi atlatılabilir.

Ayrıca arı sokmasında doktora gidilince bir ilaç vermesi de istenilebilir ya da doktor direkt verecektir. Bu durumda doktorunuz belirleyici olur. Ancak en doğru ilacı doktorun önermesi gerekir.

Arı Sokmasına İyi Gelen Kremler
Arı Sokmasına İyi Gelen Kremler

Arı Sokmasına İyi Gelen Kremler

Arı sokmasına iyi gelen kremler de merak konusudur. Bu durumda kullanılabilecek pek çok krem bulunur. Ancak en bilineni birkaç adetten oluşmaktadır. Bu kremler reçeteli ve reçetesizdir.

En bilineni Temetex Forte Kremdir. Hem reçeteli hem reçetesiz alınabilir. Ancak yine de doktor tavsiyesi dinlenilmelidir. Bir başka krem ise Sistel Kremdir. Yalnızca reçete ile alınabilen etkili bir krem. Üçüncü çok bilinen bir krem ise Solerat Kremdir. Bu krem de doktor reçetesiyle kullanılabilir.

Böylece arı sokmasına ne iyi gelir sorusu tam anlamıyla yanıt bulmuş olur ve artık risksiz bir şekilde atlatılabilir. Bu da arı sokmalarından korkmamanızı artık açığa kavuşturmuştur. Çünkü arı zehri şifa olarak da bazı aşılara eklenir. Yalnızca bazı kısımları risk oluşturduğundan dikkatli olunmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap