Aren İsminin Anlamı

aren-isminin-anlami-94458

Aren İsminin Anlamı Nedir?

Doğduğumuzdan andan bu yana bizi ifade eden en önemli unsur elbette isimlerimiz oluyor. İsimlerimizle anılıyor, isimlerimizle hatırlanıyoruz. Bazı isimleri var ki unutulması hiç kolay değil. Sayıca oldukça az olan isimler, etraftaki insanlar tarafından duyulduğunda şaşkınlıkla karşılanıyor. Kulağa oldukça hoş gelen bu isimler aynı zamanda anlamlarındaki zenginlikle de ön plana çıkıyorlar.

İşte bu isimlerden bir tanesi de elbette Aren ismi oluyor. İlk duyulduğunda kulağa oldukça hoş gelen ve anlamının ne olduğunu merak ettiren bu isim, sayıca oldukça az kişi tarafından kullanıyor. Peki, bu kulağa oldukça hoş gelen ve anlamını merak ettiğimiz Aren isminin anlamı nedir? Aren isminin sözcük olarak kökü Farsçaya dayanmakta ve anlamı parlak ve ışıldayan kum taneleri şeklindedir.

Kelimenin anlamının daha da derinlerine inecek olursak; çölde bulunan kumların arasında kendini belli edecek parlaklığa sahip eşsiz güzellikte bulunan sıfatı yaratıyor kişiye Aren ismi. Yalnızca Farsçada değil diğer pek çok dillerde de parlak anlamına gelen bu isim, Hititlere ait tabletlerde de ışık anlamında kullanılmaktaydı. Bu isim hem erkek çocuklarına hem de kız çocuklarına koyulabiliyor ve sevilerek kullanılıyor.

Farsça ve Hitit tabletlerinin yanı sıra Avesta dilinde de Aren isminin oldukça yoğun bir anlamı bulunmaktadır. Bu anlam ‘soyluluk’ kelimesinden gelmektedir. Avesta dilinin ve Hititlerin ortak bir özelliği bulunmaktadır. O da, her iki dilin de antik ifadeli metinlerden gelmesidir. Dolayısıyla Aren ismi parlak ve ışıldayan çocuk, ışığın çocukları veya soylu kişi kavramını kişilere kazandırmaktadır.

Aren isminin anlamı dışında mutlaka bilinmesi gereken bir de hikayesi bulunmaktadır. Bilindiği üzere dünya üzerinde Arnavutluk adında bir ülke bulunmaktadır. Uzun yıllar önce Arnavutluk isminin Aren isim kökünden geldiği belirtilmiştir. Daha detaylı biçimde bakacak olursak Arnavutluk ismi daha öncesinde Arenavut şeklinde imiş. Fakat daha sonrasında kültürel ve yerel dillerde yuvarlanarak ve zamanla aşınarak Arnavutluk halini almıştır.

Tüm bunlardan yola çıkılarak bakıldığında rahatlıkla söylenebilecek bir husus bulunmaktadır. O da Aren isminin analizi incelendiğinde kişiye aydınlık, ışık, soyluluk ve bilgili gibi sıfatları kazandırdığıdır. Bu isme sahip olan kişilerin diğer kişilere göre daha yenilikçi ve daha özgürlükçü kişiler olduğu düşünülmektedir. Anlamı oldukça güçlü olan Aren kelimesinin kişilere kazandırdıkları da oldukça güzeldir.

Aren ismine dair merak edilen bir soru bulunuyor. Bu soru, Aren ismi Kuran-ı Kerim’de geçiyor mu şeklindedir. Bakıldığında bu ismin Kuran içerisinde bulunan herhangi bir ayet veya surede geçtiği görülmemiştir. Ancak ismin herhangi bir kötü anlamı olmadığı veya kötü bir anlamı çağrıştırmadığı için kullanılması caiz olarak görülmektedir.

Bunun yanı sıra ülkemizde Aren ismini kullanan ünlü isimler de bulunmamaktadır. Buna göre söylenebilir ki Aren ismini kullanan kişiler kendileri adına oldukça özgün kişiler olacaklardır. Özgün demişken, sizce ülkemiz nezdinde bakıldığında Aren isminin kullanan kişi sayısı kaçtır?

Yapılan istatistiklere göre ülkemiz nezdinde Aren ismini kullanan kişi sayısı 1.577 olarak belirlenmiştir. Bunun yanı sıra Türkiye’de nüfusun en yoğun olduğu il olan İstanbul’da da bu ismi kullanan kişi sayısı 521 olarak belirlenmiştir. 82 milyonu aşan Türkiye nüfusunda Aren ismini kullanan kişi sayısı 1.577 şeklinde olmakla birlikte ismi kullanma oranına bakıldığında bu oran oldukça düşüktür.

Genel olarak bakıldığında Aren isminin anlamı kişilerde güzel ifadelere karşılık gelmektedir. Bunlar; ışık yayan, parlak, bilgili ve soylu kişi şeklindedir. Tüm bunlara bakıldığında Aren ismini kullanan kişilerin, isminin anlamında oldukça memnun olduğu bilinmektedir.

aren-isminin-anlami-94458
Aren İsminin Anlamı

Aren isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Kum tanesi, ağaç cinsi .
  • 2 – Dağ.
  • 3 – Güçlü, kuvvetli
  • 4 – Kartal, hızlı kartal, kartalların hükümdarı.
  • 5 – Güzel, gösterişli erkek.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Aren ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Aren ismini kullanan 2.098 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Aren ismini kullanan 669 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Aren ismini kullanan 141 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Aren ismini kullanan 319 kişi bulunmaktadır.

Aren isminin Türkiye sıralaması

Aren en çok kullanılan 2116. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 1017. isimdir.

Aren ismini kullananların sayısı, son bir yılda 523 kişi artmıştır.

Aren isminin Harf Analizi

Kişiye Aren ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Aren İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Aren ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Aren isminin anlamını gözden geçirin!

Aren İsminin Numerolojisi

Aren isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

A: bir
R: yirmi bir
E: altı
N: on yedi
TOPLAM: 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap