Arda İsminin Anlamı

Arda İsminin Anlamı Nedir?

Arda ismi erkek çocukları için sıklıkla tercih edilen bir isimdir. Modern isim kategorisinde yer alan “Arda isminin anlamı nedir?” sorusu anne ve babaların en çok araştırdığı konulardan birisidir. Bir bebeğe isim koyarken ismin anlamı, karakter analizi oldukça önemlidir. İsim koyarken bu durumlarında bilincinde olan anne ve babalar isimlerin anlamlarını araştırırlar.

Yapılan araştırmalar neticesinde uzmanlar tarafından da belirlenen görüşlere göre isimler kişinin karakterine direkt olarak etki eder. İsimlerin anlamları, çocukların karakter oluşumunda önemlidir. Bu nedenle isim koyarken tercih etmek istediğiniz ismin anlamını iyi bir şekilde araştırmanız gerekir. Arda ismi eski dönemlerden bugüne dek popülerliğini koruyan bir isim olmasından dolayı Türkiye’nin birçok noktasında yaygın olarak kullanılıyor. Arda ismi anlam olarak birçok farklı anlama sahiptir. Ay gibi doğan erkek, bey anlamı taşıyan Arda ismi, hükümdar veya kumandan asası anlamlarını da taşıyor. Türk Dil Kurumu’nda belirlenen anlamlara göre Uygur yazılarında eski bir Türk adı ve sonradan gelen anlamları taşıyor.

İsim koyarken dikkat edilen bir diğer hususlardan bir tanesi “Arda ismi Kuran’da geçiyor mu?” sorusudur.  Arda ismi, Farsça bir isimdir. Özellikle Arap ülkelerinde sıklıkla rastlanan bu isim Kur’an-ı Kerim’de geçmez. Ancak caiz bir isim olduğu için gönül rahatlığı ile bu ismi erkek çocuklarınız için tercih edebilirsiniz.

İsimler kendi içerisinde farklı kategorilere ayrılır. Bu kategoriler uzmanlar tarafından belirlenir ve isimden yola çıkarak karakter analizleri detaylı olarak yapılır. Çocuklarına isim koymadan önce birçok anne ve baba adayı tercih etmek istediği isimlerin karakter analizlerini detaylı bir şekilde inceleyerek kararlarını verirler. Arda isminde yapılan karakter analizleri neticesinde bu isme sahip olan kişiler cana yakın olmakla birlikte, romantizm bir kişiliğe sahiptir. Aynı zamanda sevdiklerine karşı tutku ile bağlanarak hevesli ve çalışkan yapıları mevcuttur. Erkekler çocukları için özel birçok anlama sahip olan Arda ismi bugün ülkemizde sıklıkla kullanılıyor.

Arda ismi hem içerdiği anlam bakımından hem de sahip modern isim kategorisinde yer almasından dolayı yıllardır eskimeyen bir isimdir. Türkiye’nin birçok ilinde kullanılan Arda ismi, 2018 yılında yapılan sayımlara göre 95.605 adet Arda ismi bulunuyor. İstanbul’da toplamda 20 bini geçkin Arda ismi mevcuttur. Ortalama olarak ele alındığında Türkiye’de yaşayan 1.400 kişiden bir tanesi Arda ismine sahiptir.

Harf analizlerinin sunmuş olduğu karakter analizlerinden yola çıkarak isim analizlerini detaylı bir şekilde yapmak mümkündür. Bu noktada Arda isminin harf analizi incelenecek olur ise; A harfi, entelektüel düzeyleri yüksek olan kişiler olmakla birlikte oldukça kararlı birilerdir. R harfi, ismin içinde r harfi bulunması halinde yumuşak başlı ve güzel huylu bir kişiliğe sahip olduğunu belirtir. Aynı zamanda ince düşüncelidirler bu sebeple, duygusal durumlarına yenik düşebilirler. D harfi, içine kapanık kişiliğe sahip olduğunu gösterir, fiziksel dengeyi koruyabilen yapıları mevcuttur. A harfi, enerjisi yüksek, kendine has tavrı olan kişilerdir.

Türkiye’de yaşayan Arda ismine sahip olan ünlü isimlerini araştıran anne ve babalar bu ünlülerden yola çıkarak karakter analizlerini detaylı bir şekilde incelerler. Türkiye’de Arda ismine sahip ünlü olan isimler arasında Arda Turan yer alıyor. Ünlü bir futbolcudur. Arda Turan dışında, Arda Kural, Arda Türkmen, Arda Güler’de ünlü olan isimler arasındadır.

Arda ismine sahip olan kişiler sıcakkanlı olmalarının yanında oldukça mütevazi kişiliğe sahiptirler. Şanslı günleri Perşembe olmakla birlikte çivit mavisi de en çok sevdiği renktir. Sorumluluk almayı seven Ardalar eğlenceli bir kişiliğe sahiptirler.

arda-isminin-anlami-90126
Arda İsminin Anlamı

Arda isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 9 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Asa, İşaret İçin Dikilen Değnek.
  • 2 – Ay Gibi Doğan Erkek, Bey
  • 3 – İşaret Olarak Yere Dikilen Çubuk.
  • 4 – Eskiden Bazı Çavuşların Elde Tuttukları Uzun Değnek.
  • 5 – Çıkrıkçı Kalemi.
  • 6 – Sonra Gelen.
  • 7 – Hükümdar veya kumandan asası.
  • 8 – Meriç ırmağının Edirne yöresindeki önemli bir kolu.
  • 9 – Uygur yazılarında geçen çok eski bir Türk adı.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Arda ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Arda ismini kullanan 96.691 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Arda ismini kullanan 19.732 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Arda ismini kullanan 7.984 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Arda ismini kullanan 8.204 kişi bulunmaktadır.

Arda isminin Türkiye sıralaması

Arda en çok kullanılan 141. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 73. isimdir.

Arda ismini kullananların sayısı, son bir yılda 1.085 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Arda isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Arda isminin Harf Analizi

Kişiye Arda ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Arda İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Arda ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Arda isminin anlamını gözden geçirin!

Arda İsminin Numerolojisi

Arda isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

A: bir
R: yirmi bir
D: beş
A: bir
TOPLAM: 28

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap