Araç Yağ Eksiltme Nedenleri Nelerdir?

arac-yag-eksiltme-nedenleri-nelerdir-26521

Araç Yağ Eksiltme Nedenleri Nelerdir? Aracın kusursuz işlemesi için gerekli detaylardan birisi de yağının eksik olmamasıdır. Araç motor yağı ne kadar önemliyse, yağının eksilerek bitmesi de o oranda sıkıntılara yol açar. Bu sebeple zaman zaman düzenli olarak araç motor yağı kontrolü yapılmalıdır. Fakat bazen ne kadar dikkat edilirse edilsin, araç kendiliğinden yağ eksiltebilir.

Araca ne kadar bakım ve masraf yapılırsa yapılsın, beklenmedik problemler baş gösterebilir. Önemli olan sorunu zamanında tespit ederek çözüme ulaşmaktır. Bu durumda en önemli çözüm önce iyi bir takiptir. Takip sonucunda aracın gerçekten yağ eksilttiğinden emin olunursa muhakkak sebebi araştırılmalı ve ihmal edilmemelidir.

Eğer aracın yağ eksilttiğinden şüphe edilirse kısa aralıklarla kontrol edilerek bundan emin olmak gerekir. Şayet böyle bir durum varsa hemen önlem alınmalı ve herhangi bir arızaya sebebiyet verilmemelidir. Yağ eksiltme sebebi olarak bir kaç husus sıralanabilir.

Bunlardan en sık rastlanan ise yağın konulduğu kabın kapağında çatlak meydana gelmesidir. Bunun çözümü de kolay olduğu için hemen kapak değişimi yaparak sorun tamamen halledilmiş olur. Fakat bazen yağ eksiltme sebebi olarak motorun yağ yakması ortaya çıkar ki buda ciddi problemlere yol açabilir. Bu sebeple yağ eksiltme sebepleri incelenerek motorun yağ yaktığı belirlenirse, acilen olayın çözüme kavuşturulması gerekir.

Motorun Yağ Yakma Sebepleri Nelerdir?
Motorun Yağ Yakma Sebepleri Nelerdir?

Motorun Yağ Yakma Sebepleri Nelerdir?

Motorun yağ yakması durumunda sebepler birçok başlık altında incelenir. Zira motor yağı aracın birçok aksamını ilgilendirir. Mesela sebeplerden bir tanesi olarak aşırı hız yapma gösterilebilir. Eğer araç çok hız yapmaya müsait değilse ve araç sahibi sürekli fazla hızda aracı kullanıyorsa, bu motorun yağ yakması ve dolayısıyla yağın gitgide eksilmesine neden olur.

Başka İçerik:  Aile Sağlık Sigortası Neden Yaptırılmalı?

Bu sebeple sebep ne olursa olsun aşırı hızdan korunmak gerekir. Tabi ki her zaman çok hız yapmak motorun yağ yakması durumunu meydana getirmez. Burada aracın iç aksamı ve kalitesi de devreye girer. Bundan dolayı herkes kendi aracını iyi tanımalı ve ona göre kullanım gerçekleştirmelidir.

Motorda Aşınma Olması
Motorda Aşınma Olması

Motorda Aşınma Olması

Motorda aşınma olması motorun yağ yakma sebebi olarak incelenebilir. Örneğin sibopların aşınması ya da motorun sekmanlarının aşınması yağın yanmasına neden olur. Bu tür motorda aşınma problemleri motorun yağının yanmasına neden olduğunda bazı belirtilerde ortaya çıkar. Bu belirtiler iyi bilinirse sorun daha kısa sürede ve kolay çözülecektir.

Araçta yağ eksiltme her ne kadar telaşa mahal bıraksa da aslında doğru olan belli miktarın üzerindeki eksiltmelerin sıkıntı kaynaklı olduğudur. Mesela kişi her gün kontrol ettiğinde yağın azaldığını görürse bunun bir problem olduğunu düşünebilir ve sebebini araştırabilir. Fakat eğer bin kilometre mesafe yolculuk yapıp,  aracın kullanımından sonra bir litrelik yağ yenileme ihtiyacı hissedilirse bu gayet normal karşılanır. Önemli olan aşırı ve hızlı yağ tüketimini engellemektir.

Araçta Yağ Yakma Belirtileri
Araçta Yağ Yakma Belirtileri

Araçta Yağ Yakma Belirtileri

Eğer araçta yağ yakma gibi bir durum söz konusu olursa o zaman birkaç sinyalle bunu anlamak kolaylaşacaktır. Aslında her ne kadar aracın gidişatında herhangi bir farklılık meydana gelir ya da araçtan farklı ve daha önce duyulmadık sesler duyulursa, bunlar her ne kadar kötü haberin işaretleri olsa dahi olumlu yönden bakıldığı zaman sorunun ve problemin anlaşılmasına vesile olurlar. Bu sebeple işaretleri iyi takip etmek gerekir.

Örneğin aracın egzoz duman yerinden siyah duman yerine mavi duman çıkıyorsa bu motorun yağ yaktığının habercisidir. Yine aynı şekilde motor kapağı açıldığında eğer hava üfler gibi bir durumla karşılaşılır ise bu işaret de motorun yakma belirtisidir. Bunlarla karşılaşınca muhakkak motor sekmanları kontrol edilmeli ve sorun giderilmelidir.

Başka İçerik:  Hız Sınırı Otoyollarda Ne Kadar?

Sorun Teşkil Etmeyen Yağ Eksiltme Sebepleri

Araçta hiç bir arıza yokken yine de motorun yağ eksiltme durumu meydana geliyorsa bu ya kapağın çatlayıp, aracın hareket halinde iken, oradan yağın sızması ve taşmasından dolayı olabilir ya da araca konulan yağın aslında o araç için uygun olmamasından kaynaklanabilir.

Bu durumda çözüm basittir. Yağın sürekli azaldığı fark edildiğinde bu sorunların giderilmesi ile mesele çözülür. Bir diğer sebep ise yağın motora dökülürken çok fazla dökülüp sınırı aşması olabilir. Burada araç çalıştığında motor kendiliğinden yağı uygun seviyeye getirebilir.

Yağ Eksilmesi Nasıl Engellenir?
Yağ Eksilmesi Nasıl Engellenir?

Yağ Eksilmesi Nasıl Engellenir?

Araçta daha önce hiç yağ eksilmesi ve yağ yakma gibi bir durum gerçekleşmedi ise, bunun önlenmesi için aksamlar belirli zamanlarda kontrol edilmelidir. Örneğin motor sekmanı, siboblar, gömlek ve silindirlerin iç yüzeyleri gibi bölümler kontrol edilerek herhangi bir aşınma durumu olup olmadığı incelenir. Eğer böyle bir hal söz konusu ise derhal giderilerek bu sorun çözülebilir.

Zaman zaman aracın muayene edilmesi ve bilirkişiler tarafından kontrol edilmesi meydana gelecek problemlerin önlenmesi açısından gerekli olur. Aksi halde hiç beklenmedik zamanda aniden beklenmedik sorunlarla ya da arızalar ile karşılaşılırken, halletmesi daha güç ve ağır bir hale gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap