Araç Sigorta Sorgulama İşlemi

Araç Sigorta Sorgulama İşlemi Araç sigortası, tüm taşıtların zorunlu olarak yaptırması gereken bir güvenlik uygulamasıdır. Aktif bir şekilde trafiğe çıkan her taşıtın, maddi ve manevi güvenliği için bu uygulama ülkemizde zorunlu kılınmıştır. Bu zorunluluğun yeri getirilmemesi durumunda ise ağır yaptırımlar uygulanır.  İdari para cezası ve trafikten süreli ya da süresiz aracın menine kadar yaptırımın şiddeti artabilir.

Sigortalama işlemi, ticari ve binek araçlar da ayrım yapılmaksızın her yıl yenilenir. Bu poliçe için hâlihazırda yardım alabileceğiniz onlarca sigorta firması bulunur.

İlk kez araç aldıysanız ya da sigorta işlemiyle ilk kez ilgileneceksiniz, izlemeniz gereken yollar bulunur. İlk olarak aracın mevcut sigorta durumuna bakmalısınız. Eğer süresi dolduysa aracınızı sigortalatmak istediğiniz sigorta şirketini seçmekle işe başlayabilirsiniz.

Aracınızı sigortalatmak için tarafınızdan bazı bilgileri paylaşmanızı isteyeceklerdir. İlk olarak iletişim kurmak adına telefon numarası, mail adresi gibi kişisel bilgileriniz sizlerden istenir. Her aracın trafik poliçesi aynı olmayacağı için, bazı incelemeler yapmak adına, aracın plakası ve ruhsat bilgileri istenir. Bu sayede sizlere bir fiyat analizi yaparlar. Sigorta fiyatı bu veriler göz önüne alınarak hesaplanır. Verilen fiyatı onaylamanız durumunda da dilerseniz online olarak sigorta işlemini tamamlayabilirsiniz.

Trafik Sigortası Neleri Kapsar?

Trafik Sigortası Neleri Kapsar?

Araç sigortası temel olarak 3 maddelik bir paket halindedir. İlk olarak aracın kazada aldığı hasar tutarının bir kısmını karşılar. İkinci olarak da kazanın sebep olduğu yaralanmalarda ki sağlık giderlerinin yine bir kısmını kapsar. Son olarak ise sakatlık ve ölüm gibi durumlar meydana gelirse verilecek tazminatın bir miktarını karşılar.

Başka İçerik:  Cam Hasarı Durumunda Trafik Sigortası

Bahsi geçen tutarlar, ortalama olarak tüm sigorta şirketlerinde aynıdır. Fakat ödenen maddi tutarın oranını değiştirmek mümkündür. Bu nedenle sigorta şirketleri sigortalama sırasında sizlere paket teklifleriyle gelirler. En düşük paketler alt limitlerde yapılacak olan ödenekleri baz alarak hesaplanır.

Trafik Sigortası Fiyatları

Poliçe fiyatı hesaplanırken aracın ve sürücünün geçmiş trafik verileri incelenir. Ceza puanı yüksek ve kaza oranı fazla olan sürücüler, tekrar kazaya karışma riski taşıdıkları için bu kişilere sunulan sigorta fiyatı yüksektir. Aksi düşünüldüğünde de aynı durum geçerliliğini korur. Yani kazaya karışmamış ve ceza puanı yüksek olmayan kişiler için fiyat düşük seviyelerde tutulur.

Sigorta fiyatını etkileyen diğer bir durum da, aracın yılı ve modelidir. Eski bir aracın arıza yapma, kazaya ortam hazırlama ihtimali yeni araçlara göre daha çok olduğu için, teklifin fiyatının yükselmesinde rol oynar. Bunu daha detaylı incelemek gerekirse şöyle bir örnek verilebilir; eski model ve aksamları tam çalışmayan bir aracın, tehlike anında frene bassa dahi durma süresi geç olacaktır. Ya da kaza durumunda hem aracın hem de yolcuların alacağı hasar daha çok olacaktır. Bu aracın modelinden kaynaklı güvenlik önlemlerinin az olmasından dolayı olur. Aynı kazayı yeni model bir arabada incelersek durumun tam tersi olduğunu açıkça görebiliriz.

Kasko ile Sigorta Aynı mı?

Araç sahiplerinin aklını hep karıştıran soruların başında yer alan bu sorunun yanıtı; hayır, olacaktır. Trafik kaskosu trafik sigortası ile benzer maddeler içerse de aynı şey değildir. Farklarından ilki; sigorta işlemi zorunludur, kasko işlemi ise kişiye bağlı bırakılmıştır. Diğer bir farkları ise sigorta her araca yapılabilirken kaskonun her araca uygun olmamasıdır. Şöyle ki; kasko yaptırmak istediğiniz aracın belli bir yaşın üstünde olması gerekir. Kasko yaptırılmak istenilen aracın maksimum yaşı ise 15 olmak zorundadır.

Başka İçerik:  Zorunlu Trafik Sigortası Araç Yaş ve Modeli

Kasko fiyatı hesaplanırken, sigortalama işleminde geçilen süreçlerden geçilmesi gerekir. Aracın tramer kaydı, yaşı ve sürücünün puan durumu ortak paydada değerlendirilir. Kasko ile sigortayı birbirinden ayıran şeylerin başında ise kapsam farklılıkları yer alır.

Trafik kaskosu, isteğe bağlı genişletilip daraltılabilir. Ama temel olarak bakılırsa, yabani hayvan zararları, doğal afet hasarları, hatalı veya mağdur olarak karışılan kazaların masraflarını kapsar. Aracın bakımını ihmal edipte karşılaştığınız bazı hasarları da yine kaskolar çoğunlukla karşılar. Eğer araç ağır hasar alır ve pert durumuna düşerse de aracın piyasa değeri hesaplanır ve tarafınıza ödenir.

Araç Sigorta Sorgulama

Araç Sigorta Sorgulama Araçların sigorta detaylarına ulaşmanın iki farklı yolu bulunur. İlk yol, sigorta işlemini yaptırdığınız şirket aracılığıyla bilgilere ulaşmak. İkinci olarak da e-devlet üzerinden sorgulama yapmak. Her iki yoldan da sorgulama işlemini kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca e devlet üzerinden ceza bilgileri ve tramer kaydı gibi bilgilere de ulaşabilirsiniz.  Sorgulama yapmayı unutmanız durumunda ise büyük bir sorunla karşılaşmazsınız. Anlaşmalı olduğunuz şirket, sigortanın bitmesine az bir zaman kala tarafınıza arama, mail ya da mesaj yoluyla bilgilendirme yapacaktır.

Araç Sigorta Sorgulama ve Yenileme Süresi

Araç Sigorta Sorgulama ve Yenileme Süresi

Süresi dolan sigortayı yeniletmek için sizlere tanınan ve artık gün diye adlandırılan bir süre bulunur. Bu süre 4 gündür. 365 günü tamamlayan sigortayı yeniletmek için yalnızca dört gününüz bulunur. Bu nedenle cezai yaptırıma maruz kalmamak için, sigorta süreniz dolmadan  sigortanızı yeniletmek maddi olarak zarar görmemek için doğru bir adım olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap