Araç Klima Gazı Kontrolü Nasıl Yapılır?

Araç Klima Gazı Kontrolü Nasıl Yapılır? Araç klima yazın vazgeçilmez alternatifleri arasında yer alıyor. Yaz aylarının dayanılmaz sıcaklarında adeta kahraman bir kurtarıcı gibi imdada yetişen klimalar da herhangi bir problemin veya arızanın meydana gelmesi, araç sahiplerinin moralini bozuyor. Hem araçta bir sıkıntının oluşması hem de yaz sıcağıyla baş başa kalmak düşündürücü ve stresli bir ruh hali yaşanmasına sebep oluyor. Bu sebeple araç klima gazında ya da kendi ayarlarında herhangi bir sorun oluşması durumunda ertelemeden kontrol ettirmek en doğru davranış biçimi olacaktır. 

Klima hasarı özellikle yaz aylarında probleme sebebiyet verdiği için bunun önlenmesi daha kolay olacaktır. Hem beklenmeyen durumlarla karşılaşmamak hem de mağdur olup sıcaklarla baş başa kalmamak için klima hasarı önleme yöntemleri gerekir. Bu yöntemler klimanın tıpkı aracın diğer bölümleri gibi zaman zaman kontrol edilmesidir. Herhangi bir problem olup olmadığı, her ayarın normal seviyede çalışıp çalışmadığı, klimanın gaz sorunu olup olmadığı kontrol edilmeli ve eğer en küçük bir tereddüt ve şüphe ile karşı karşıya kalınırsa yetkili kişilere danışılmalıdır. 

Yaz Kış Değişmeyen Klima İhtiyacı 

Araç Klima ihtiyacı sadece yaz aylarında değil, aynı zamanda kış aylarının da vazgeçilmezidir. Yazın soğutan ve serinleten klimalar, kış aylarında sıcak tutan aracı oldukları için ona duyulan azalmayıp bilakis artıyor. Kışın dondurucu soğuklarında sıcacık bir ortam oluşturmaya yarayan araç klima ihtiyacı bu sebeple yaz ve kış aylarında değişmiyor. Bu durum onun belirli zamanlarda kontrol edilmesini vazgeçilmez kılıyor. Klimada problem olması her mevsim kişiye sorun çıkartmanın yanı sıra adeta işkence olabiliyor. 

Otomobil Klima Tamirini Zamanında Yapmak
Otomobil Klima Tamirini Zamanında Yapmak

Otomobil Klima Tamirini Zamanında Yapmak 

Eğer gerekli kontroller zamanında yapılır ve araç klimasında problem meydana geldiği ortaya çıkarsa, burada yapılması gereken bellidir. Klima sorunu daha fazla büyümeden tecrübeli kişiler tarafından giderilmelidir. Aksi halde belki de araç klimasında problem pek de büyük değilken ihmal edilmesi sonucunda daha fazla hasara sebebiyet verebilir. Bu da kişiyi sıkıntıya sokarak uzun süreli faydasından mahrum olmasına neden olur. Ayrıca en başında tamir edilmesi küçük dokunuşlarla gerçekleşebilirken bu denli ihmal sonucunda daha büyük emekler isteyebilir. Maddi açıdan da fazlalaşan sorun hiç gereği yokken uzatılmış olur. 

Başka İçerik:  Eğitim Sigortası ve Türkiye’de Sigortacılığın Tarihi

Araç Klima Gazı Ne İşe Yarar? 

Klima kompresörü denilen parça klima gazını motordan güç almak yardımı ile kullanarak soğutma sistemi içerisine basınç yapıp araç içerisindeki sıcak havayı soğuyuyla değiştirir. Eğer klimanın gazı biterse klima kompresörü de kendi vazifesini yerine getiremez. Sistem içerisine soğuk pompalayarak havayı değiştiren klima kompresörü, gaz bittiği anda işlevini yitirir. Zira havayı soğutan soğuk gazdır. Yine aynı şekilde klima gazı biterse klima içeride bulunan sıcak havayı kendisine çekemeyeceği için çalışmayan olarak var sayılır. Bu sebeple klima gazının kontrolü yapılmalı ve mağdur olmamak için önlem alınmalıdır. 

Klima Gazı Ne ile Doldurulur? 
Klima Gazı Ne ile Doldurulur? 

Klima Gazı Ne ile Doldurulur? 

Aracın klima gazı bitmiş  ya da yeterli miktardan daha aşağıya inmişse yine klima işlevini yerine getiremeyecektir. Bu sebeple klima gazı dolum cihazı yardımı ile gazın yeterli miktarda doldurulması gerekir. Fakat burada önemli olan husus her araç için gaz aynı limitte doldurulmayacağı için bunun tecrübe sahibi kişiler tarafından yapılmış olmasıdır. Zira aracın modeli, markası ve özelliklerine göre klima gazı da belli bir seviyede dolum ister.

Bu sebeple bunun limitine dikkat etmek gerekir. Aksi halde yine klima istendiği şekilde çalışmayacak ve mağduriyet devam edecektir. Yani kısaca klimanın sağlam bir şekilde çalışması ve herhangi bir probleme yol açmaması için klima gazının ne az ne de çok olması gerekir. Belirli ve yeterli seviye en doğrusu olacaktır. Klima gazı değiştiren kişinin de klimadan ve araçlardan anlıyor olması gerekir. Her ne kadar gaz dolumu cihaz yardımı ile yapılıp kolay gözükse de, işi ehline bırakmak en iyi yöntemdir. 

Araç Klima Gazı Değişim Süreci 

Klima gazı değişim süreci her ne kadar aracın modeline göre değişim sağlasa da aslında sık sık yapılan bir işlem değildir. Yani uzun ömürlü olan klima gazı belki de bazı araçlarda bir kaç yıllık kullanım gerçekleştirebilir. Fakat yine de hal böyle olsa bile her şeyin bir ömrü olduğu gibi klima gazının da belli bir ömrü vardır. Bu sebeple aracı hakkında her türlü bilgiyi öğrenen kişiler kendi aracının klima gazı değişim süreci hakkında da bilgi sahibi olmalıdır. 

Başka İçerik:  Koruyucu Cam Nasıl Takılır

Klima Dezenfeksiyonu 

Klima dezenfeksiyonu da aracın klimasının daha uzun ömürlü olması açısından yapılan bir temizlik işlemidir. Klima içerisinde yer alan bakteri ve kötü kokuların klima dezenfeksiyonu aparatı sayesinde giderilmesi gerekir. Bu işlem klima içindeki filtrelere kadar inilerek yapıldığında güzel sonuç alınacak ve aynı zamanda klimanın ömrü de beklendiğinden daha fazla olacaktır. Yanı sıra klimanın işlevinin kalitesine de yardımcı olacağı için belirli aralıklarla bu işlemin tekrar edilmesi yerinde bir davranış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap