Araba Yıkarken Kullanılacak Malzemeler

Araba Yıkarken Kullanılacak Malzemeler Gelişmiş dünya sanayisi ve araç piyasasında, sürücüler yeni bir araç alırken, aracın özellikleri ve performansı kadar tasarım ve estetik görünümüne de önem veriyorlar. Bu da aracın estetik ve görsel duruşunun ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Arabasının ilk günkü gibi temiz, gösterişli, pürüzsüz, parlak boyası cazibesini hiç bir zaman kaybetmemesini isteyen sürücüler aracının bakımını zamanında yapması ve sık sık yıkatması gerekiyor. Oto yıkama merkezlerinde kullanılan sert malzemeler ve kimyasal içeren deterjanlar araca zarar vermesini istemeyen sürücüler arabasını bizzat kendisinin yıkaması daha yerinde olacaktır. Böyle bir durumda hem ekonomik olarak tasarruf edilirken hem de kirli görülen bölgelere ekstra özen gösterebilme imkanı olur.

Aracın bakımı ve yıkanma işlemi düzenli olarak yapılırsa yüzeyinde oluşması ihtimal zorlu lekeler bulunmayacak ve aracınızı ister kendiniz ister oto yıkama merkezlerinde yıkansın ekonomik olarak bütçenizi koruyacaktır. Aracın zarar görmemesi için Araç temizlerken dikkat edilmesi gereken durumlar ve bazı hususlar bulunur. Örneğin aracı güneş ışığı görmeyen bir bölgede yıkamak gereklidir.

Çünkü güneş yıkama esnasında yüzeyi kurutarak üzerinde leke kalmasına neden olabilir. Temizlik için gerekli olan malzemeleri daha önceden hazırlamak işinizi kolaylaştırır. İkisi yıkama, biri durulama için toplamda üç kovaya adet kova kullanmanız doğru olur. Ayrıca aracınızı yıkamada kullandığınız deterjanların kimyasal içermediği dikkat edilmelidir.

Araç Yıkarken Hangi Malzemeler Kullanılır
Araç Yıkarken Hangi Malzemeler Kullanılır

Araç Yıkarken Hangi Malzemeler Kullanılır

Araba yıkarken dikkat etmemiz gereken en önemli konu kullanılan malzemedir. Çünkü en basit bir hatada araçta çizik oluşabilir. Bu nedenle aracı yıkarken dikkat edilmesi gereken durumlar bulunur. Örneğin sert fırçalar, sert yüzeyli süngerler araçta iz bırakırken kalıcı hasarlar bırakabilir.

Başka İçerik:  Ekspertiz Raporu Değerlendirmesi Hakkında

Araç yıkamakta kullandığınız deterjan ya da şampuan aracınızın boyasına zarar vermemesi için kimyasal içerik bulunmamasına dikkat etmeniz gerekir. Bu yüzden araçlar için özel üretilmiş olan araç yıkama şampuanı kullanmanız önerilir. Bunun dışında oto yıkama merkezlerinde kullanılan basınçlı yıkama makinaları uyguladığı basınç sayesinde aracınızı derinlemesine temizler. Bu tür makinalara birçok oto yıkama merkezleri ve benzin istasyonlarında ulaşabilirsiniz.

Araç Yıkama Oto Şampuanları
Araç Yıkama Oto Şampuanları

Araç Yıkama Oto Şampuanları

Aracınızı sıradan ve ev için olan sıradan deterjanlarla veya kimyasallarla yıkadığınızda aracınıza geri dönülmez hasarlar bırakabilirsiniz. Böyle bir durumda aracınızı satmayı düşündüğünüzde satış yaparken aracın raporlarında hasar ortaya çıkacak ve aracın değeri düşer. Bu nedenle araçlar için özel üretilmiş olan araç yıkama şampuanı kullanmanız gerekir.

Araçlar için özel üretilen cilalı şampuanların köpük oranı normal şampuanlara oranla oldukça azdır. Cilalı oto şampuanları hem aracınızı temizler hem de aracınızda parlak bir görünüm kazandırır. Ayrıca PH derecesinin düşük olduğu özel üretilmiş oto yıkama şampuanları, ellerinize ve aracınıza tahriş ederek, zarar verecek zararlı bazı kimyasallar içermeyerek, sağlığınızı da önemli oranda korur.

Araç Yıkama Süngerleri ve Fırçaları

Aracınızı yıkarken oto şampuanının yanı sıra dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise aracı yıkadığınız araç fırçaları ve süngerleri olarak karşımıza çıkar. Aracınızı yıkarken sert fırçalar ve süngerler yerine yumuşak bir bezle yıkamak daha uygun ve kolay olacaktır. Araç fırçaları ve süngerleri ile araç yıkamak hem zordur hem de zaman alan bir işlemdir.

Araç yıkamanın en basit ve pratik yolu yumuşak bir fırça ya da yumuşak bir bez veya sünger ile yıkanması daha yerinde olacaktır. Çünkü özellikle sünger ile yıkanan aracın üzerinde bulunan toz veya çamur gibi maddeler, süngere yapışacağı için aracınıza daha çok zarar verme durumu oluşabilir.

Başka İçerik:  Blockchain Şirketlerin Maliyetlerini Düşürdü

Araç İçi Temizleyici Malzemeler
Araç İçi Temizleyici Malzemeler

Araç İçi Temizleyici Malzemeler

Aracın temizlenmesinde önemli olan bir konuda sağlık ve hijyen açısından iç kısmının temizlenmesidir. Çünkü günlük yaşantımızın belli bir kısmını araç içinde geçiririz. Araçların içini temizlerken kullanmamız önerilen bazı deterjan ve araç temizleme spreyleri bulunur. Araç içindeki kapıların tutulan bölgeler olan, direksiyon, koltuk kenarları, aynalar, iç camlar ve torpido kapakları özenle temizlenmelidir.

Bu gibi yerleri temizlemek için araç temizleme spreyleri kullanmak mümkündür. Araç içi temizlik yapılırken kullanılması önerilen malzemelerdin biri ise mikrofiber bezlerdir. Çünkü mikrofiber bez çeşitlerinin nemi emerek, toz bırakmama özelliği bulunur. Bu sebeple mikrofiber bezler hem oto temizleme merkezlerinde, hem de aracını kendisi temizlemek isteyen sürücüler tarafından oldukça sık tercih edilir.

Araç Temizleme Nasıl Yapılmalıdır?
Araç Temizleme Nasıl Yapılmalıdır?

Araç Temizleme Nasıl Yapılmalıdır?

Araç temizliğine başlamadan önce yapmamız gereken ilk iş malzemelerimizi hazır etmek olacaktır. Araç temizlerken dikkat edilmesi gereken durumlar, göz önünde bulundurulduğunda öncelikle başlanılacak olan bölge dikkat edilmelidir. Aracımızı yıkamaya tekerlek ve jantlarda oluşan çamur ve tozdan arındırmalı ve böylece aracın boyasına zarar verecek maddelerden korumuş oluruz.

İkinci adım aracı oto şampuanı ve yumuşak bir fırça ile yıkayıp duruladıktan sonra yumuşak bir bez ile camlar öncelikli olmak üzere kurulamak olacaktır. Son olarak aracın iç kısmına girerek önce elektrikli süpürge ile süpürmek ve kapıları, camları, kapı kolları, torpido gözü gibi üst yüzeylerde bulunan toz ve lekeleri temizleyerek araç temizliğini bitirmiş olacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap