Araba Nasıl Yıkanır?

Araba Nasıl Yıkanır? Araba yıkamak her ne kadar basit gibi görünse de bazı incelikleri bulunur. Araba nasıl yıkanır sorusu arabası olan kişiler tarafından merak edilmektedir. Araba yıkarken püf noktalara dikkat edilmesi son derece önemlidir. Çünkü yıkama esnasında ya da silme işlemlerinde arabada çizik gibi hasarlar oluşabilir. Bu gibi can sıkıcı durumlarla karşılaşmamak adına mutlaka mikrofiber bezlerin kullanılması gerekir. Genel anlamda araba nasıl yıkanır sorusunun cevabı bu şekildedir.

Araba yıkarken mikrofiber bez kullanmak hassas bir şekilde temizlik yapmanıza olanak sağlar. Böylece çizilme gibi sorunların da önüne geçmiş olunur. Bu bezler araba camları için de son derece kullanışlıdır. Çizilme ya da benzer hasarların meydana gelmesine engel olur. Bunun yanında camların temizliğinde özel solüsyonlar kullanarak daha parlak görünmeleri de sağlanabilir.

Araba yıkama esnasında dikkat edilmesi gereken pek çok konu bulunur. Arabaların çok sık yıkanması önerilmez. İki haftada bir defa yıkamak yeterli bir süredir. Araçların sık yıkanması ya da hiç yıkanmaması bir takım problemlerin meydana gelmesine sebebiyet verebilir.

Araba yıkanırken bölümlere ayrılıp yıkanması hem daha pratiktir hem de daha iyi sonuç vermektedir. Araba yıkama esnasında arabanın ön, arka, üst, yan gibi bölümlere ayrılması gerekir. Yıkama esnasında bölümlere yoğunlaşarak yıkanması daha iyi bir sonuç elde etmenizi sağlar. Arabanın köpükleme işleminin ardından çok fazla beklemeden köpüklerinin temizlenmesi de son derece önemlidir. Eğer arabayı bölümlere ayırmadan köpüklerseniz, ilk köpüklediğiniz bölge diğer taraflarla uğraşırken kurur. Bu da arabada leke kalmasına neden olur.

Başka İçerik:  Araç Şase Numarası Nasıl Öğrenilir?

Araba Temizliğinde Kullanılacak Ürünler
Araba Temizliğinde Kullanılacak Ürünler

Araba Temizliğinde Kullanılacak Ürünler

Araba temizleme işlemlerinde günümüzde ev temizlik ürünleri sıklıkla kullanılmaya başlamıştır. Ancak bu doğru bir uygulama değildir. Ev temizlik ürünleri ile arabaların yıkanması, arabaların zarar görmesine sebebiyet verir. Araba temizleme işlemi için özel olarak üretilen temizlik malzemelerinin kullanılması gerekir. Arabalar için üretilen ürünler ile arabanızı yıkadığınız zaman aradaki farkı siz de anlamış olursunuz.

Bunun yanında arabaların iç temizliklerinde de özel ürünlerin kullanılması gerekir. Çünkü ev temizlik ürünleri ile arabanın iç temizliğini yapmak özellikle koltuklar gibi alanlara ciddi zararlar verir. Arabaların belirli aralıklarda yıkanması gerekir. Araçların çok sık yıkanması cilalarının yıpranmasına neden olabilir. Bu nedenle araçların iki hafta da bir araçlar için özel üretilmiş ürünler ile yıkanması uygundur.

Hangi Havalarda Araba Yıkamak Gerekmektedir?
Hangi Havalarda Araba Yıkamak Gerekmektedir?

Hangi Havalarda Araba Yıkamak Gerekmektedir?

Kişiler genellikle arabalarını güneşli havalarda yıkar. Ancak bu son derece yanlış bir harekettir. Güneş altında oto yıkama gerçekleştirdiğiniz zaman güneşin etkisi ile araçta kireç kalıntıları sebebi ile lekeler oluşabilir. Arabaların çoğunlukla güneşin batmaya başladığı saatlerde yıkanması daha doğrudur.

Bazen de oto yıkama işlemleri sabah saatlerinde gerçekleşir. Ancak bu da doğru bir uygulama değildir. Sabah saatlerinde araba yıkanması durumunda nem dolayısıyla araçlar çok daha geç bir şekilde kurur. Bu nedenle yaz kış fark etmeksizin araçların gün batımında yıkanması çok daha doğru olur. Güneş battıktan sonra araçların yıkanması leke oluşum riskini en aza indirmektedir.

Gölge bir alanda da araba yıkama işlemini gerçekleştirmeniz mümkündür. Fakat doğrudan güneş ışığı altında kesinlikle araç yıkama önerilmemektedir. Güneş ile temas etmesi sonucunda meydana gelen lekeler çoğunlukla kalıcı olmaktadır. Aracınızı iyi bir şekilde korumak için bu gibi durumlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Araba İçi Temizlenirken Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?
Araba İçi Temizlenirken Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

Araba İçi Temizlenirken Dikkat Edilmesi Gereken Konular Nelerdir?

Arabaların dış temizliğine çok dikkat edilse de genellikle iç temizliğine pek dikkat edilmez. Ancak arabanın dış temizliği kadar iç temizliği de son derece önemlidir. Araç içi temizlenmeye başlanmadan önce paspasların dışarı çıkarılması gerekir. Paspaslar dışarı çıkarıldıktan sonra öncelikle paspasların temizlenmesi gerekir. İlk önce paspas üzerindeki kir ve tozların arındırılması gerekir. Köpük yardımı ile paspaslar yıkanıp kurumaya bırakılmalıdır.

Başka İçerik:  Motorlu Taşıtlar Vergisi Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Sonrasında hafif nemli bir bez yardımı ile araba içinin tozunun alınması gerekir. Araç içinin temizlenmesi için bir süpürgeden de yardım alınabilir. Koltuk yıkama da önemli konulardan bir tanesidir. Bu işlem için kullanılan temizlik ürünlerinin dikkatli bir şekilde seçilmesi gerekir. Evde kullanılan temizlik ürünlerinin araç koltuklarının yıkanması için kesinlikle kullanılmaması gerekir. Koltuk yıkama işlemi için özel üretilen temizlik malzemelerinin kullanılması daha uygundur.

Arabaların Ne Kadar Sıklıkla Yıkanması Gerekir?
Arabaların Ne Kadar Sıklıkla Yıkanması Gerekir?

Arabaların Ne Kadar Sıklıkla Yıkanması Gerekir?

Yaşadığınız bölgenin havasının ve suyunun tuz oranı fazla ise, araçta paslanma oluşmaması adına haftada bir de yıkanması uygundur.  Araç yıkama işlemleri genelde yaz aylarında yapılması gereken bir işlemmiş gibi görünür. Ancak araçların kış aylarında da düzenli olarak yıkanması gerekir. Kış aylarında çoğu bölgelerde yollar tuzlanır. Araçların tuzlar ile teması fazla olduğu için kış aylarında araba yıkama çok daha önemli bir hal alır.

Mevsim geçişleri olduğu dönemlerde arabaların detaylı iç dış temizliğinin yapılması gerekir. Bu şekilde araçlarınızı hijyenik olarak kullanmanız mümkün hale gelir. Bunun yanında mevsimsel hasarların da önüne geçmede oldukça etkili olur. Araç egzozu ve süspansiyonu gibi yerlerin de belirli aralıklar ile temizlenmesi son derece önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap