Apikobal Nedir? Nasıl Kullanılmalı, Yan Etkileri Nelerdir?

Apikobal

Apikobal B1, B6 ve B12 gibi vitaminlerin eksikliğini yaşayan ve bu vitaminlerin eksikliğinden ötürü meydana gelen hastalıkların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

Apikobal Nedir?

Bu İlaç B1, B6 ve B12 vitaminlerini içeren ve bu vitaminlerin eksikliği görülen hastaların tedavisi için kullanılan bir ilaçtır. Apikobal 30, 50, 60 ve 90 tabletlik blister ambalajlarda kullanımınıza sunulmaktadır. Bu İlacın rengi pembedir ve şekli ise yuvarlaktır. Her tablet kendi başına 250 mg B1, 250 mg B6 ve 1 mg B12 vitaminlerini içermektedir. Apikobal içeriği bu şekildedir. Bu İlacın vitamin oranlarını dengeleme dışında ağrı kesici özelliğe de sahip olan bir ilaçtır. Bu İlacın üretimi sayesinde kullanılan özel formülü sayesinde, bu vitaminlerin tek tek kullanımları dışında daha büyük ve güçlü bir etki sağlamaktadır. Bu yüzden İlacın vitaminlerin eksikliğinin tedavisinde sıklıkla tercih edilen bir ilaçtır. Doktorunuza yazdırarak eczanelerden temin edebilmeniz mümkündür. İlacı almadan önce kullanma talimatını büyük bir dikkatle okumanız önerilir. Yan etkileri ve kullanma talimatı ilaç hakkında bilgiler sunmaktadır.

Apikobal Niçin Kullanılır?

Bu İlaç B12 vitamini ilacıdır. B12 vitamini eksikliğinin tedavi edilmesinde kullanımı çok yaygın olan ilaçlardan biridir. İçeriğinde bulundurduğu özel vitaminler sayesinde pek çok rahatsızlık ve hastalığın tedavi edilmesinde yardımcı olan ilaçlar arasındadır. Özellikle ilgili vitaminlerin eksikliğinin giderilmesinde sık sık kullanımı tercih edilen ilaçla arasında gelir. Üretiminde kullanılan özel formüllü yapısı sayesinde bu vitaminlerin etkisini yüksek oranda artırmaktadır.  

Peki apikobal ne için kullanılır? sorusunun cevabına, 

 • B1, B6 ve B12 vitaminlerinin eksikliği risk taşıyacak derecede azaldığında kullanılır.
 • Çabuk yorulma, unutkanlık, sinirlilik, kuvvetsizlik, titreme gibi problemleri bulunan hastaların tedavi edilmesinde kullanılır.
 • Sinir iltihabı, şeker hastalığına bağlı sinir hasarı, sinir ağrısı ve zona durumlarında problemi tedavi etmek amacı ile kullanılır.
 • Eklem iltihabı, eklem çevresi iltihabı, siyatik, bel ağrısı, eklem ağrısı, kas ağrısı, kramplar ve romatizmal ağrılar, gibi şikayetlerin tedavisinde kullanılır.
 • Kalp kası bozukluğu, ameliyat sonrası kusmalar, radyasyon hastalığında, ateşli romatizma ve alkolizm sırasında görülen zehirlenmelerde kullanılır.
Apikobal Nasıl Kullanılmalı?

Apikobal Nasıl Kullanılmalı?

İlacın karton kutular halinde paketlenmiş. İçlerinde belirli miligramlarda dozlar bulunan bir ilaçtır. Ağızdan alınan bir ilaçtır. Doktora danışılarak, doktorun sizin için uygun gördüğü dozda kullanmanız gerekmektedir. Doktorunuz sizin için belli bir tedavi süresi ayarlamaktadır. Bu tedavi süresi genellikle 1 hafta veya 3 haftadır. Bu süreç sizin tedaviye yanıt verme sürenize göre değişiklik gösterebilir. Apikobal B12 ilacının kullanımı şu şekildedir; size sunulan oranda su ile birlikte ağızdan alınmaktadır. Herhangi bir yan etki göstermesi durumunda acilen doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Bu ilacı doktorunuz farklı bir alma dozu söylemediği sürece günde 1 film tablet şeklinde almanız gerekmektedir.

İlacı 12 yaşından küçük çocukların tedavisi için kullanılmaz. böbrek yetmezliği ve karaciğer yetmezliği gibi problemleri bulunan hastalar için kullanılmaz. Bu İlacın saklanması şu şekildedir; apikobal’ı çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği yerlerde, ambalajı içerisinde ve 25 derecenin altındaki sıcaklıklarda muhafaza ediniz. Bu bulunduğumuz önerilerin tümüne uyduğunuz taktirde ilaç kullanımınızda bir sıkıtı ile karşılaşmazsınız.

Apikobal Kullananlar Nelere Dikkat Etmelidir?

Kullananlar nelere dikkat etmelidir? Sorusunun yanıtı şu şekildedir; eğer ilacın içeriğinde bulunan herhangi bir maddeye karşı alerjiniz varsa veya ilacı aldığınızda alerjik reaksiyon gösteriyorsanız, 12 yaşından küçük bir bireyseniz, karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz var ise apikobal kullanmamalısınız ve çok dikkatli olmalısınız. Tek başına levedopa ile tedavi gören Parkinson hastası iseniz apikobal kullanımında çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Bu yüzden günlük ihtiyaç olan B6 vitamini ihtiyacınızı 2 mg olan dozundan daha üzerinde kullanmamalısınız. Eğer lebel hastalığınız mevcutsa apikobal alımında dikkatli olmalısınız. Ciddi şekilde megaloblastik aneminiz mevcutsa yine aynı şekilde apikobal alımında çok dikkatli davranmalısınız. Hatta ilacı bir doktor gözetiminde almanız en doğrusudur. İçeriğinde B12 vitamini barındıran ilaç, B12 konsantrasyonunun azalması ya da maksimum oranda doz alımı ile konsantrasyonda anormal düşüş olması durumunda, 3 aydan daha uzun bir süre yetersiz tedavi alınırsa geri dönüşümsüz nörolojik (sinir sistemi üzerinde) hasar meydana gelebilir.

Kimler Apikobal Kullanmamalıdır?

İçeriğinde belirli vitaminler barındıran ve bazı hastalıkların tedavi edilmesinde yardımı dokunan bir ilaçtır. Apikobal herkes için önerilmez bu yüzden bazı kişilerin kullanmaması gerekmektedir. Kimler apikobal kullanmamalıdır? 

12 yaşını doldurmamış yani 12 yaşından küçük olan bireyler apikobal kullanmamalıdır. Ayrıca emziren anneler, gebe olanlar veya gebelik şüphesi bulunan kişilerin bu ilacı kullanması tavsiye edilmez. Karaciğer ve böbrek yetmezliği gibi şikayetleriniz bulunuyorsa kullanmanız tavsiye edilmez. İlacın içerdiği maddelerden herhangi birisine veya birkaç tanesine karşı alerjiniz varsa eğer ilacı kullanmanız önerilmez. Tek başına levedopa ile tedavi gören Parkinson hastası iseniz kullanımında çok dikkatli olmanız gerekmektedir.

Bu yüzden günlük ihtiyaç olan B6 vitamini ihtiyacınızı 2 mg olan dozundan daha üzerinde kullanmamalısınız. Eğer lebel hastalığınız mevcutsa Bu ilacı alımında dikkatli olmalısınız. Ciddi şekilde megaloblastik aneminiz mevcutsa yine aynı şekilde apikobal alımında çok dikkatli davranmalısınız. Bu belirttiğimiz özelliklerden birine veya birkaç tanesine sahipseniz apikobal kullanmamalısınız.

Önceden kullanımlar ile ilgili doktorunuza danışabilirsiniz. Ayroca hamile olan kişilerde apikobal B12 ilacı günlük kullanım dozu olan miktardan daha fazla B6 vitamini içermesi dolayısıyla hamile olan kişilerde kullanılması sakıncalıdır.

Apikobal Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilaçta olduğu gibi yan etki gösterme sıklığı bilinmemekle beraber apikobal B12 ilacınında gösterdiği yan etkiler mevcuttur. Bu yan etkiler her kişiden kişiye ve kişilerin vücutlarına göre değişiklik gösterebilir ve çoğu kişide yan etki gözlemlenmez. Apikobal yan etkileri nelerdir? sorusunun cevabı ise şu şekildedir;

 • Öncelikle apikobal kullandıktan sonra yani tedavi süreci sona erdiği zaman gözlemlenen bir yan etki yoktur.
 • Kurdeşen, kızarıklık veya içi su dolu kabarcıklar.
 • Vücutta derisinde gözlemlenen döküntülerin tamamı.
 • Yüzde veya vücudun başka bir bölümünde şişlik meydana gelmesi.
 • Hırıltı ile birlikte nefes alıp vermede zorluk.
 • Baş dönmesi.
 • Baş ağrısı.
 • Periferal nöropati yani vücudun diğer kısımlarından kişinin omuriliğine bağlanan sinirlerin hasar görmesi ya da hastalanması durumunda meydana gelen durumların her biri.
 • Aspartat aminotransferaz enziminde normalin üzerinde olan bir artış.
 • Kan folat düzeylerinde azalma yani hücre bölünme hızının yüksek olduğu durumlarda folatın kan serumunda oranının azalması.
 • İshal.
 • Hazımsızlık.
 • Bukkantı.
 • Karın ağrısı.
 • Anormal idrar kokusu.

Apikobal Fiyatı

Güncel hali ile 37,99 TL olarak belirlenmiştir. Doktorunuzun tedaviniz için sizlere reçete olarak yazması dahilinde istediğiniz herhangi bir eczane aracılığı ile teminini sağlayabilirsiniz. Ayrıca eğer Bu ilaç dışında kullandığınız başka bir ilaç veya ilaçlar mevcut ise apikobal kullanmaya başlamadan önce bu konuyu doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Çünkü İlacın bazı ilaçlar ile etkileşim sağladığında ortaya istenmeyecek durumlar çıkabilmektedir. Siz de eğer bu durumlardan birini yaşamak istemiyorsanız ilacı almadan veya kullanmadan önce işin uzmanına yani doktorunuza danışmanız gerekmektedir. 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Hayat Ölümden Önce Bir Rüyadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol