Antrenmandan Önce Yemeniz Gereken Besinler Nelerdir?

Antrenmandan Önce Yemeniz Gereken Besinler Nelerdir? Sağlıklı ve fit görünmenin sırrının düzenli spor yapmanın yanında dengeli beslenmekten de geçtiğini birçoğumuz biliyoruz. Bu nedenle egzersizden öncesi ne yediğinize de dikkat etmeniz, olması gerektiği gibi beslenmeniz gerekir.

Hedefiniz doğrultusunda; egzersizden önce neyi, ne kadar ve ne zaman yediğiniz değişiklik göstereceğinden, varmak istediğiniz nokta oldukça önemlidir.

Karbonhidratın en basit hali olan glikoz; kaslarda ve kanda yoğun miktarda bulunmaktadır. Egzersiz çalışmalarını sırasında, vücutta öncelikle karbonhidrat depoları kullanılır. Bu durumu esasa alarak belirtelim ki, şayet hedefiniz yağ yakımı için kardiyo antrenmanı ise sabah aç karnına yapmak oldukça mantıklı bir hareket olacaktır. Fakat aç egzersiz yapmaya çok dayanıklı bir bünyeniz yoksa, enerji verecek az miktarda karbonhidrat tüketerek vücudunuza destek olabilirsiniz.

Hedefiniz kas hacmini ve dayanıklılığı arttırmak ise antrenmandan önce yüksek karbonhidrat, orta ya da düşük protein ve düşük yağlardan oluşan bir öğün tüketmeye dikkat etmelisiniz.  Size gerekli enerjiyi verecek yoğun karbonhidrat egzersizde, protein ile kaslarınızı koruyacak ve düşük yağ miktarı ile sindirim sorunu yaşamadığınızı göreceksiniz.

Spor Öncesi Öğünü Ne Zaman Yemeliyiz?

Spor Öncesi Öğünü Ne Zaman Yemeliyiz?

Maksimum fayda ile sonuçlanan bir egzersiz için şayet bir ana öğün yiyecekseniz antrenmandan 3-4 saat önce, eğer bir ara öğün yiyecekseniz 1-2 saat önce yemelisiniz ki performansınıza etkilemesin.

Antrenmandan önce yemeniz gereken bazı besinlerden bahsetmek gerekirse:

Antrenmandan önce yemeniz gereken bazı besinlerden bahsetmek gerekirse:. Muz Yulaf Ezmesi Kurumuş Meyve Yoğurt Tam Tahıllı Ekmek Yumurta Beyazı Meyve Smoothieleri Nohut Kafein

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap