Anne Sütünü Arttırmak İçin Ihlamur İçilir Mi?

Anne sağlığı için önemli olan noktaların başında doğal beslenme geliyor. Aynı zamanda doğal içecekler tüketmek ve risk faktörünü sıfıra indirmek önemli sayılıyor. Örneğin gebelik esnasında da riski olan bitki çayları var. Yeni doğum yapmış annelerde de süt miktarını azaltmayacak, hatta aksine sütü arttıracak bitki çayları çok daha popüler oluyor.

Anne sütünü arttıran ve bu şekilde tavsiye edilen en bilindik bitki çayı ise ıhlamur oluyor. Ihlamurun anne sütünü artırıcı etkisi üzerine Maryland Üniversitesi Tıp Fakültesinde yapılan araştırmalara göz atmak gerek. Çünkü yayınlanan rapora göre ıhlamur çayı demlemek ve içmek yeni doğum yapan kadınlarda anne sütünün artmasına yol açıyor.

Bunun için kurutulmuş ıhlamurdan birkaç tatlı kaşığı kadar alarak sıcak suyun içerisine atmalı ve 20 dakika kadar demleme süresi tanımalıyız. Ardından ise afiyetle içerek hem sağlıklı hem de anne sütünü arttıran bitki çayının tadını çıkarabiliriz. Konuyla ilgili olarak diyetisyen ve beslenme uzmanı Hande Seven Avuk da ‘’Bazı bitkiler hem anne için hem de annenin sütünü içen bebekler için çokça faydalı. Özellikle emzirme döneminde ıhlamur, ısırgan, kimyon, dereotu, rezene, melisa ve adaçayı tüketilmesini tavsiye ediyoruz. Bu annede sütün artmasına sebep olurken sütü emen bebekte de yaşanan gaz problemlerini minimuma indiriyor’’ diyor.

Aynı şekilde beslenme uzmanı ve diyetisyen olan Aysu Bekçi ‘’Yeni doğum yapmış olan kadınların hepsi düzenli olarak sıvı tüketmeli. Tabii ki başlıca sıvı su olmalıdır. Unutulmamalıdır ki anne sütünün tamamına yakını sudan oluşur. Dolayısıyla her gün 12 bardak su tüketilmelidir. Eğer ki bu kadar yoğun bir sıvı tüketimi çok geliyorsa bunun 8 bardaklık kısmını su, geri kalan kısmını ise bitki çayı ile tolere edebilirler. Ihlamur, papatya, kuşburnu, anason, limonata, çorba, ayran ve rezene ile geri kalan 4 bardaklık sıvı ihtiyacı karşılanabilir’’ şeklinde yorum yapıyor.

Beslenme uzmanı ve diyetisyen olarak görev yapan Elif Bilgin ise ‘’Sıvı ihtiyacı emziren bir anne için hayati önem taşımaktadır. Bunu şekersiz komposto, süt ve tabii ki su ile karşılamak en doğrusudur. Ancak papatya, rezene ve ıhlamur gibi bitki çayları da son derece uygundur’’ yorumunu yapıyor.

Son olarak beslenme uzmanı ve diyetisyen İpek Ağaca Özger ‘’Ihlamur emzirmekte olan her anne için önemli bir sıvı takviyesi olabilir. Aynı zamanda anne sütünü arttırmak için de uygundur. Fakat günlük tüketimini maksimum 2-3 bardak olarak sınırlandırmak en doğrusu’’ şeklinde yorumluyor.

Anne Sütü Arttıran Ihlamur Çayı Nasıl Yapılır?

Hem anne sütünü arttıran hem de sütü emen bebeğin gaz problemlerini minimuma indiren ıhlamur çayı beslenme uzmanı ve diyetisyen Ayça Kaya tarafından şöyle öneriliyor.

Malzemeler:

  • 1 yemek kaşığı ıhlamur
  • 1 yemek kaşığı papatya
  • 1 yemek kaşığı rezene
  • 1 tatlı kaşığı kimyon
  • 1 tatlı kaşığı anason

Bu malzemelerin tümü son derece sağlıklı olup aynı zamanda emziren annelere önerilmektedir. Yapılışı ise demliğe 2 su bardağı kadar su koyduktan sonra malzemeleri eklemeli ve 20 dakika kadar demlemeye bırakmalısınız. Ardından iyice süzdükten sonra lezzetli bitki çayınızı içebilir, sağlıklı sıvı alımına devam edebilirsiniz. Özellikle yemeklerden sonra tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap