Anne sütü dondurucuda nasıl saklanır?

anne-sutu-dondurucuda-nasil-saklanir-10400

Anne sütü dondurucuda nasıl saklanır? Bebekler için en faydalı besin kaynağı olan anne sütü, özel durumlar dışında ilk altı ay boyunca bebeklerin beslenmesi iç..

Anne sütü dondurucuda nasıl saklanır?

Bebekler için en faydalı besin kaynağı olan anne sütü, özel durumlar dışında ilk altı ay boyunca bebeklerin beslenmesi için kullanılır. Sonradan ek gıda takviyeleri ne geçiren bebeklerde aynı zamanda anne sütü kullanılmaya devam edilir.

Anneler 2 yaşına kadar bebeklerini emzirebilirler çünkü anne sütü vitamin mineral sindirim enzimleri bakımından bebeğin gelişimini ve sağlıklı kalmasını besleyen içeriklere sahiptir. Besin değerlerinin miktarı anne sütünün kalitesine göre değişiklik gösterebilir ve çocuk için oldukça faydalıdır.

Tat bakımından tatlı bir besin olan anne sütü aynı zamanda daha sonraları kullanılabilmesi için buzdolabında saklanabilir. Günümüzde birçok kadın iş hayatında aktif rol aldığından dolayı bebek bakımı zorlaşmış durumdadır.

Gün içerisinde bebeklerin anne sütüne ihtiyacı bulunduğu için anne sütünü sağdıktan sonra dondurucular davet ediliyorlar. Erken doğan çocuklarda da bu tarz bir süt saklama oldukça yaygın bir durumdur.

Erken doğmuş olan bebeklerin oluşabilecek enfeksiyonlara karşı koruma altına alınması için anne sütü belirli bir dönem geçirilmez. Bu sebeplerden dolayı anne sütü sağıldıktan sonra beklenir.

Sütün değerlerinin kaybolmaması ve ilerleyen dönemde bebeğe rahatlıkla içine bilmesi için dondurucuda doğru bir biçimde saklanması gerekiyor. Anne sütünü dondurucuda saklarken belli başlı teknikler uygulanmalıdır.

Anne sütü dondurucuda nasıl saklanır?

Öncelikle anne sütünü saklamadan önce ellerinizin temiz ve hijyenik olduğuna dikkat edin. Süt içinde bekletirseniz kabın sterilize edilmiş olması oldukça önemlidir çoğunlukla cam kaplar tercih edilir.

Anne sütünü koymak için saklanmış olan özel süt saklama paketleri de size avantaj sağlayacaktır çünkü bu paketler bpa ve bps içermemektedir. Böylece bebeğinize zarar gelmesi gibi bir durum ortadan kaldırılır.

Poşetlerde yırtılmaya da sızdırma gibi durumlar ortaya çıkabileceğini den dolayı kısa süreli zamanlar için tercih etmeniz daha avantajlı olacaktır. Dökülmelere karşı veya yırtılmaları karşı cam bir kabın içerisine poşetle beraber doldurursanız daha büyük avantaj sağlar.

Donmuş sütün üstüne taze sağılmış süt karıştırılmamalıdır bu şekilde 2 sütünde yapısı bozulacaktır. Sütte bakteri oluşumuna artırabileceği için bu metodu kullanmayınız.

Anne sütünü oda sıcaklığında sadece iki saat kadar saklayabilirsiniz buzdolabında yaklaşık iki gün kadar saklanır. Buzluklar da ya da dondurucularda toplamda 90 gün kadar saklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap