Ankilozan Spondilit Neden Olur? Şikayetleri, Tanısı ve Tedavi Yöntemleri

Ankilozan Spondilit yani hal dilinde kamburuluk şikayetleri artmaya başladı. Nedenlerin tespiti için Doktor tanısı şarttır. Uygun tedavi bu şekilde belirlenir.

Ankilozan Spondilit, halk arasında kamburluk olarak bilinmektedir. Bireyin omurgasında bulunan ve omur adı verilen bazı küçük kemiklerin zaman içerisinde birbiri ile kaynaşmasına neden olabilen bir hastalık olarak bilinmektedir. Bu kaynaşma omurganın giderek daha az esnek bir hal almasına ve bireyin normal duruşunun bozulmaya başlamasına sebep olmaktadır.

Eğer hastalık doğru bir şekilde önlenmez ve sürekli olarak devam ederse birey için derin nefes almak zaman içerisinde çok daha zor bir hal olacaktır. Kamburluk yani Ankilozan Spondilit farklı sebepler ile ortaya çıkmakta ve bireyin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu noktada yaşanacak olumsuzlukların önüne geçmek ve hastalığın ilerleyişini durdurmak erken atılan adımlar ile sağlanabilir.

Ankilozan Spondilit Ne Sıklıkla Görülür?

Ankilozan Spondilit en sıklıkla görülür? Sorusu ele alındığı zaman cinsiyete göre farklılıklar gelişmektedir. Hastalık genel sıklığa bakıldığı zaman genç erkeklerde daha yaygın bir şekilde görülebilmektedir. Ancak kadınlarda da görülme sıkılığı seyrek denemeyecek kadar çoktur. Bireyin birinci dereceden akrabalarında hastalığın bulunması durumunda normal insanlara oranla hastalığın ortaya çıkma riski on kat artmakta.

Ankilozan Spondilit Tehlikeli Bir Hastalık mıdır?

Özellikle bu hastalık birinci dereceden akrabalarında bulunanların ya da kendisinde ortaya çıkmaya başlayanların aklına Ankilozan spondilit tehlikeli bir hastalık mıdır? Sorusu gelmektedir.

Hastalık doğru önemler alınarak sürdürülmediği zaman ortaya çıkan sonuçlarda ciddi derecede yaşam kalitesinin düşmesi gibi sorunlar yaşanmaktadır. Omur eklemlerin iltihaplanması sonucunda ağrılar meydana gelmektedir. Daha ileri vakalarda ise iltihaplanmalar, ankiloz denilen ve omurgayı sabitleyip hareketsiz bırakan yeni bir kemik oluşumuna sebebiyet vermektedir.

Bu hastalık omuz, kaburga, kalça, topuk ve el ya da ayakların küçük eklemleri gibi bölgelerde ağrılara ve sertleşmelere sebebiyet vermektedir. Hastalık başlangıçta tehlikeli gibi görünmese de ilerleyen dönemlerde bireyi yaşantısında ciddi derecede olumsuz etkiler yaratmakta, derin nefes alamama, vücudun istenilen şekilde hareket edememesi gibi sorunların ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir.

Ankilozan Spondilit Neden Olur? Kimlerde Görülür?

Hastalığın neden olduğu hakkında net  bir sonuca varılamamıştır. Ankilozan spondilit neden olur? Kimlerde görülür? Soruları ele alındığı zaman tıp uzmanları çeşitli kalıtsal faktörlerin rol oynadığını düşünmektedir. Özellikle HLA-B27 adlı bir gene sahip olan bireyler arasında bir kısım ankilozan spondilit durumu gelişmektedir. Bu durum da çevresel olarak çeşitli faktörlerin tetikleyici mekanizma içerisinde rol alabileceğine işaret etmektedir.

Erkek bireylerin ankilozan spondilit geliştirme olasılığının kadınlara oranla daha fazla olduğu göz önünde bulundurulduğu zaman hastalığın öncelikli olarak erkek bireylerde meydana gelmesi son derece doğaldır. Hastalığın başlangıcı genellikle geç ergenlik ya da erken yetişkinlik döneminde ortaya çıktığı bilinmektedir.

Ankilozan Spondilit Hastanın Şikayetleri Nelerdir?

Ankilozan spondilit hastanın şikayetleri nelerdir? Sorusu doğru cevap bulduğu zaman hastalığa erken tanı konulabilmektedir. Bu hastalığın belirti ve semptomları arasında özellikle sabahları ve uzun süreli  olarak koltukta ya da herhangi bir noktada hareketsiz kalma döneminden sonra bel ve kalça civarında hissedilen ağrı ve sertlik hisleri olarak söylenebilir.

Bunlarla birlikte boyun ağrısı ve yorgunluk hissi de yayın olarak gözlemlenen belirtiler arasında görülmektedir. Hastalığın belirti ve semptomları zaman içerisinde düzensiz aralıklar ile gerçekleşebilir. Bu sayede giderek daha da kötüleşebilmektedir. Belirtiler ağırlaşabilir ya da tam aksi yönde hafifleşebilir.

Görünen vakaların tamamında vücutta en çok etkilenen bölgeler arasında omurların taban kısmı ile pelvis arasındaki eklem, sırtın alt kısmında yer alan omurlar, bağ ve tendonların özellikle omurgada bağlandığı yerler, topukların arkası boyunca kemiklere bağlanan yerler, göğüs kemiği ile kaburgalar arasındaki kıkırdak doku, kalça ve omuz eklemleri bulunmaktadır.

Ankilozan Spondilit Tanısı Nasıl Konur?

Ankilozan spondilit tanısı nasıl konur? Sorusuna cevap öncelikli olarak bir fiziki muayeden geçmektedir. Doktor fiziki muayene sırasında bireyin omurgasındaki hareket aralığını test etmek amacı ile bazı uygulamalar gerçekleştirmektedir. Bununla birlikte bireyin pelvisinin belirli kısımlarına baskı uygulanarak ve hastanın bacakları belirli bir konuma getirilerek ağrı yeninden oluşturulmaya çalışılmaktadır.

Aynı zamanda solunum sırasında yaşanabilecek sorunların tespiti için doktor hastadan derin nefes almasını da isteyebilmektedir. Tanının konulmasında görüntüleme testleri de etkili olabilmektedir. Çekilen röntgen filmleri bireyin eklem ve kemiklerinde yaşanan değişikliklerinde  kontrol edilebilmesine imkan tanımaktadır.

Ankilozan Spondilit Tedavisi Mümkün müdür?

Tedavi süreci farklı şekillerde sürdürülebilmektedir. Ankilozan spondilit tedavisi mümkün müdür? Sorusuna cevap arandığında hastalığın ne seviyede olduğu ve herhangi bir hasara sebep olmadan tanının konulması önem kazanmaktadır.

Tedavi öncelikli olarak hastalığın belirtileri arasında bulunan ağrılar ile sertlikleri gidermek amacı ile daha sonrasında ise özellikle omurga deformesini önlemek ve gelişmesini geciktirmek amacı ile yapılmaktadır. Tedavi hastalık bireyin eklemlerinde geri dönüşü olmayan hasara neden olmadan önce başlandığı zaman olabilecek en başarılı sonuçların alınmasına imkan tanımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap