Anıl İsminin Anlamı

Anıl İsminin Anlamı

Bütün anne ve babaların evlatlarına karşı ilk sorumlulukları onlara güzel ve hayırlı bir isim koymaktır. Çünkü isimlerimiz, bir ömür boyunca bizimle var olurlar. Bu yüzden de anne babaların isim telaşı son derece haklıdır. İşte bu yüzden uzun araştırmalar sonucunda isim kararı verilir. Son dönemlerde ailelerin sıklıkla tercih ettiği erkek çocuğu isimlerinden biri de Anıl’dır. Peki, Anıl isminin anlamı nedir? Ne anlama gelir ve hangi sıklıkta tercih edilir?

İsim seçmek için araştırma yapan anne babalar için her Anıl ismi de tercih edilen isimler arasında yer alır. Anlam özelliklerini incelediğimizde ise, on farklı anlam ile karşılaşırız. 1. Maksat amaç 2. İlk açılan iz 3. Anılmak emri, eylemi 4. Meşhur, ünlü 5. Hatırlanan 6. Amaç, erek 7. Ağır, yavaş 8. Bellek, hafıza 9. Adın hep anılsın anlamında 10. Namın yürüsün anlamında kullanımlar görüyoruz. Görüldüğü gibi Anıl ismi çok fazla anlama da sahiptir. Bu anlamların içinde Anıl isminin TDK’deki anlamı da merak edilebilir, Türk Dil Kurumu Sözlüğü de Anıl ismi için, amaç, erek, ağır yavaş, bellek, hafıza anlamlarını kullanır.

Anıl ismi erkek çocuklarına verilen bir addır. Kökeninin Farsça ve Arapça olduğu bilinen bu isim Kuran’ı Kerim’de geçmez. Anıl ismi genel sıralama da en çok kullanımı olan 468. İsimdir. Erkek isimleri içinde ise 220. Sırada yer alır. Bu ismi kullananların sayısı ise son bir yılda 303 kişi artış göstermiştir.

Türkiye de bu ismi kullanan 36 bin 044 kişi bulunuyor. İsmin büyükşehir dağılımına baktığımızda ise İstanbul’da, 8511, Ankara’da 3056 ve İzmir’de 3239 kişi karşımıza çıkıyor. Anıl ismi kullanım sıklığı fazla olan bir isimdir.

Çocuklara isim seçerken ismin özellikleri için belli analizler yaptırırız. Örneğin Anıl isminin analizine bakıldığında fedakâr ve merhametli olduklarını görürüz. Hep başkalarını düşündükleri için çok fazla dostları vardır. Biraz Polyanna ruhlu bile sayılabilirler. Fazla şefkatli oldukları için iyi bir baba olma ihtimalleri yüksektir.

Olumlu yönleri; sözüne sadık, kararlı ve sezgiseldirler. Araştırmacı ve gizemlidirler. Çekici ve karizmatik detayları seven ve korkuları ile yüzleşebilen kişilerdir.

Olumsuz yönleri; başkalarını çok fazla düşündüğü için bazen kendini ihmale edebilir, bazen kullanılabilme, tartışmaktan hoşlanmayan, her şeye katlanabilen ve sık tereddüte düşen

Anıl ismini kullananların genel olarak fiziksel özelliklerini incelediğimiz de, dalgalı saçlar, açık bir ten, düzgün ve belirgin yüz hatları dikkat çeker. Uzun boyludurlar, ses tonları kararlı ve güven vericidir.

Çocuklara isim verirken isimlerin onları etkileyeceği düşünüldüğü için belli analizler yapılabilir Anıl isminin kişilik analizine baktığımızda ise, hayal dünyalarının ve yaratıcılıklarının üst safhada olduğunu görüyoruz. Duygularını uçlarda yaşayan özgürlüklerine düşkün karakterlerdir. Aşklarını dolu dolu yaşayan bu karakterler, entelektüel de bir mizaca sahiptir. Çalışmayı sevmez ama yanlarındaki kişileri çalıştırabilme yeteneğine sahiplerdir.

Kişilik analizi ile beraber harflerin titreşim sayılarını dikkate alan harf analizine de bakılmalıdır. Anıl isminin harf analizi ise;

A: Atılgan ve enerjik

N: Sağduyulu bir özellik

I: Hassas

L: Sanatsal bir yetenek

Anıl ismi ülkemizde erkek çocuklarına sık verilen isimler arasında yer alır. Bununla beraber, aynı ses özelliğine de sahip isimler vardır, Anıl ismine benzeyen isimlere baktığımızda erkek isimleri, Tanıl, Eranıl, Anık, Angıl, Adil, Arel, Aksel, Aral, Ardıl, Asil vb. kız isimleri olarak da Anı, Aysel, Ayşegül, Aygül, Asel, Akgül isimleri karşımıza çıkar.

Birçok anne ve baba isim verirken bu ismin Kuran’da geçip geçmediğini ve caiz olup olmadığını da merak eder, Anıl ismi caiz mi diye düşünüyorsanız, bu isim caiz olmayan sakıncalı isimler listesinde bulunmamaktadır. Araştırdığımızda, Anıl ismini taşıyan ünlüler de vardır: Ferda Anıl Yarkın(ses sanatçısı) Anıl Tetik(oyuncu)

anil-isminin-anlami-58098
Anıl İsminin Anlamı

Anıl isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 10 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Maksat, amaç
  • 2 – İlk Açılan İz
  • 3 – Namın Yürüsün Anlamındadır.
  • 4 – Anılmak Eylemi.
  • 5 – Meşhur, ünlü
  • 6 – Hatırlanan.
  • 7 – Amaç, erek
  • 8 – Ağır, yavaş
  • 9 – Bellek, hafıza
  • 10 – Adın her zaman anılsın anlamında kullanılan bir ad.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Anıl ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Anıl ismini kullanan 36.044 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Anıl ismini kullanan 8.511 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Anıl ismini kullanan 3.056 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Anıl ismini kullanan 3.239 kişi bulunmaktadır.

Anıl isminin Türkiye sıralaması

Anıl en çok kullanılan 468. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 220. isimdir.

Anıl ismini kullananların sayısı, son bir yılda 303 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Anıl isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Anıl isminin Harf Analizi

Kişiye Anıl ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

I : Hassas anlamını çağrıştırır, ı harfi olmazsa da olur.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

Anıl İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Anıl ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Anıl isminin anlamını gözden geçirin!

Anıl İsminin Numerolojisi

Anıl isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

A: bir
N: on yedi
I: on bir
L: on beş
TOPLAM: 44

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap