Ani Kan Şekeri Yüksekliği Neden Olur? Tanısı, Belirtileri ve Tedavisi

Vücuttaki kan şekeri oranı çeşitli sebeplere yükselir ve bunun belirtileri vardır. Yükseliği rahatsızlıklara neden olur ve tanı-tedavi için geç kalınmamalıdır.

Kan şekeri yüksekliği nedir sorusu son zamanlarda en çok cevabı aranan hastalıklardan biridir. Bu soruya ve kan şekeri yüksekliğine dair diğer sorulara cevap vermeden önce bazı tanımları açıklamak yerinde olacaktır. Kan şekeri, insan ve hayvan vücudunda bulunan glikoz miktarını ifade eder.

Yunanca “tatlı” anlamına gelen glukoz, vücudumuzdaki karbonhidratların yapı taşı görevindedir. Halk arasında üzüm şekeri olarak bilinen glukozun en çok bulunduğu meyve de ismini aldığı üzümdür. Vücuda alınan karbonhidratlar bazı işlemlerden geçerek glukoza dönüştürülür. Glukoz da bağırsaklar vasıtasıyla emilip kana karışır ve “kan şekeri” adını alır.

Kan şekeri yükseliği olarak bilinen hiperglisemi, vücuda aşırı karbonhidrat alımı ya da hareketsiz kalmaktan kaynaklı bir rahatsızlıktır. Son zamanlarda karşımıza çıkan obezitenin diyabet hastalıklarına neden olduğu söylenmektedir.

Bu durumda da insanlar kan şekeri değerleri için araştırma yapmaktadır. Kan şekeri değerlerinin yükselmesi, insanlar açısından ciddi problemlere neden olabilmektedir. Kan şekeri yükselmesinin ne olduğu, ortaya çıkaracağı rahatsızlık hakkında bilmeniz gereken tüm detayları bu yazımızda öğrenebilirsiniz.

Ani Kan Şekeri Yüksekliği Ne Sıklıkta Görülür?

Kan şekerinin yükselmesi insan sağlığı için ciddi bir tehlike yaratabilmektedir. Bu nedenle de ani kan şekeri yüksekliği ne sıklıkta görülür sorusu insanlar için önem taşımaktadır. Bazı uzmanlara göre içinde bulunduğumuz toplumda bu hastalığın sıklığını saptamak zor bir durumdur. Ancak genel bir ifade ile belirtilecek olursak toplumda %5 oranında ani kan şekeri yüksekliğinin görülme sıklığı olduğundan bahsedilebilir.

Ani Kan Şekeri Yüksekliği Tehlikeli Bir Hastalık mıdır?

Kan şekeri yüksek olursa ne olur sorusuna doğru cevap bulmak önemlidir. Bu sorunun cevaplarını sizler için araştırdık. Vücutta bulunan şekerin fazla oluşu bedenin tahribine de yol açmaktadır.

Sağlıksız bir yaşama sebep olan rahatsızlıklardan biri de kan şekerinin yüksekliğidir. İnsanların çabuk yaşlanmasında ve damarların işlevlerini yitirmesinde kan şekeri yüksekliğinin etkisi yadsınamaz. Vücutta bulunan glikozun fazlalığı, proteinlerin yapısında bozulmalara yol açar. Bu da cildin yaşlanmasında etkin rol oynar.

Ani kan şekeri yüksekliği tehlikeli bir hastalık mıdır diye soracak olursanız, evet tehlikelidir diyebilir. Yukarda saydığımız etkiler dışında yine vücuda etkileri bulunmaktadır. Daha çok kilo alımının yanı sıra vücudu mikrobik hastalıklara karşı da açık hale getirmektedir. Bu da çeşitli hastalıklar ile vücudun tanışması amlamına gelmektedir.

Ani Kan Şekeri Yüksekliği Neden Olur?

Ani kan şekeri yüksekliğinin nedenleri birçok etmene bağlıdır. Bu yazımızda bu yüksekliğin nedenlerini sizlere maddeler halinde açıklayacağız.

·       Kan şekerinin aniden yükselmesinin en önemli nedeni sağlıksız beslenme ve hareketsiz bir yaşam tarzıdır. Özellikle vücudun ihtiyacı olan karbonhidratın tüketilmesinde aşırıya kaçılması kan şekerinin yükselmesine neden olmaktadır.

·       Vücudun mikroplara karşı savunmasız kalması sonucu hasta olmak veya enfeksiyon kapmak

·       Stresin yoğun olarak yaşanması

·       Yeterli miktarda glukozu azaltacak ilaçların alınmaması gibi etmenler ani kan şekeri yüksekliği neden olur sorusunu bize cevaplamaktadır.

Ani Kan Şekeri Yüksekliği Kimlerde Görülür?

Kan şekeri değerleri kişilerin yaşına göre farklılık göstermektedir. Bu değerlerin normalden yüksek olması kan şekeri yüksekliğine işaret etmektedir. Ani kan şekeri yüksekliği kendini bazı durumlarla belli etmektedir. Bunu diğer başlığımızda açıklayacağız. Ancak ani kan şekeri yüksekliği kimlerde görülür diye sorarsanız daha çok diyabet hastalarında görülür diyebiliriz.

Sürekli hazır gıdalarla ve dengesiz beslenen kişilerde kan şekeri yüksekliğinin görülme riski fazladır. Hareketsiz bir yaşam süren kişilerde zaman geçtikçe bu hastalığın görülmesi de kolaylaşmaktadır. Gerek iş yaşamında gerekse aile hayatında depresyon ve stres altında olan kişilerde ani kan şekeri yükselmesi daha çok görülmektedir. Vücudu mikroplara karşı dirençsiz olan kişilerde de görülme oranı fazladır.

Ani Kan Şekeri Yüksekliğinde Hastanın Şikayetleri Nelerdir?

Kan şekerinin aniden yükselmesi belli başlı etmenlerden kaynaklanmaktadır. Kan şekeri yüksekliği belirtileri kişilerde bazı şikayetlere de neden olmaktadır. Bu şikayetlere bakacak olursak kişinin bir uzmana danışmasının kesinlikle gerektiğini söyleyebiliriz. Kan şekerinin aniden yükselmesi durumunda kişilerin şikayet etmesine neden olan etmenleri şu şekilde sıralamamız mümkün:

·       Ani kan yüksekliğinde hastanın şikayetleri nelerdir sorusuna verilecek ilk cevap çok su içme ve idrara çok çıkmadır. Hatta bazı hastalarda idrar kaçırma da görülebilir.

·       Ağız kuruluğundan kaynaklı olarak ağız kenarında yara oluşumu ve çatlaklar, dil üzerinde görülen beyazlık

·       Kişilerin kendilerini sürekli yorgun hissetmesi ve bulanık görme

·       İdrar renginin koyu bir hal alması

·       Sürekli bir açlık halinde olma ve yemek yeme ancak buna rağmen kilo kaybına uğrama

·       Özellikle genital bölgede oluşan kaşıntı, mantar gibi rahatsızlıklar

·       Ağızda beliren rahatsız edici kokular

Ani Kan Şekeri Yüksekliği Tanısı Nasıl Konur?

Kan şekeri yüksekliği belirtisi gösteren kişilerin durumları birbirinden farklılık göstermektedir. Bu hastalığın tanısı da belirtilerle paralellik göstermektedir. Kan şekerinin yüksek olması pek çok rahatsızlığı da beraberinde getirebilir. Bu nedenle tanı koymak çok önemlidir. Erken tanı koymanın insan yaşamı için çok önemli olduğunu bilerek hareket etmek gerekir.

Ani kan şekeri yüksekliği tanısı nasıl konur sorusu hayati önem taşımaktadır. Daha önce saydığımız belirtileri bulunan kişilerin bir uzmana görünmeleri önemlidir. Şüpheli kişilere gerekli kan testleri yapılarak kan şekerine bakılır. Ardından da kan şekerinin yüksek olup olmadığı konusunda bir tanıya varılır. Uzman doktorun kontrolünde  ilerleyen tedavi süreci başlatılır.

Ani Kan Şekeri Yüksekliği Tedavisi Mümkün müdür?

Kan şekeri hastalığı tedavisi kişiye ve yaşa göre farklılık gösterebilmektedir. En doğru tedavinin bir uzman doktor yardımı ile yapılabileceği unutmayalım. Hayati öneme sahip ani kan şekeri artışının tedavisi doğru bir yöntem izlenerek düzene sokulabilir. Bunun için önemli olan alanında uzman bir hekime başvurmaktır.

Ani kan şekeri yüksekliği tedavisi mümkün müdür sorusuna verilecek cevap önemlidir.Yüksekliğin tedavisinde uygulanacak ilk yöntem glukoz seviyesinin gözetlenmesidir. Bu gözlemle birlikte kandaki şeker oranının artışı ya da azalışı bir deftere not edilebilir.

Doktorun uygulayacağı tedavi için önemlidir.  Kan şekerinin yüksekliğini dengeleyecek bir diğer etmen de egzersiz yapmaktır. Hareketsiz bir yaşamın şekeri yükselttiğini daha önce söylemiştik. Spor yaparak sağlıklı bir yaşam sürebilir ve kan şekerinizi dengeleyebilirsiniz.

Yeme içme alışkanlıklarının düzene konulması önemlidir. Aşırı karbonhidrattan uzak sağlıklı yiyeceklerin tüketildiği bir yaşam sürmek kan şekerinin dengelenmesi için önemlidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap