Amed İsminin Anlamı

Amed İsmi

Amed İsminin Anlamı Yeni annebaba olacak kişilerin en çok araştırıp merak ettiği ve hakkında detaylı araştırmalar yaptığı konulardan birisi de tabi ki isimler ve tam olarak ne anlamlara geldiğidir. Bu konuyu özel ve detaylı bir şekilde araştırıp incelemelerinin asıl sebebinin ise dünyaya gelecek çocuklarının en değerli ve özel ismi sahip olmalarını istemeleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Buna göre sizler de Amed isminin anlamı nedir, tam olarak ne anlamlar taşır ve isim analizlerine göre neleri temsil edip, anlatır merak ediyorsanız ve hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, sizler için Amed isminin tüm detaylarını yazımız içerisinde sunuyoruz.

Aslında bakıldığında Amed’in farklı anlamlarının olduğu belirtilmektedir. Buna göre Amed isminin ilk bilinen anlamının Diyarbakır şehrinin Kürtçedeki karşılığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra söz konusu ismin daha doğru bir deyişle söz konusu kelimenin fiil olarak karşılığı da bulunmaktadır. Amed kelimesi aynı zamanda gelmek fiilinin de karşılığı olarak belirtilmektedir.

Söz konusu Amed ismi erkek isimleri arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra Amed isminin Kuran’ı Kerim’de geçmediği de belirtilmektedir. Amed’in TDK’deki anlamına değinilecek olunursa; fiil olarak gelmek ya da geliş anlamlarını taşıdığı karşımıza çıkmaktadır.

Ülkemiz sınırları içerisinde yer alan birey kayıtlarına göre Amed ismini 2082 kişinin kullandığı belirtilmektedir. Bunun dışında isimlerin sık kullanımlarına göre bakıldığında Amed ismi 2120. sırada yer aldığı ve ayrıca en sık kullanılan 1019. erkek ismi olduğu karşımıza çıkmaktadır. Son kayıtlara göre bakıldığında ise söz konusu ismi kullananların sayısının son bir yıl içerisinde 39 kişi arttığı belirlenmiştir.

İsimler ve analizlerine göre bakıldığında Amed isminin analizi; birden parlayabilen, anlaşamadıkları ve hoşuna gitmeyen bireyleri zor duruma sokabilen, oldukça başarılı, eleştiriye çok açık olmayan ve hırslı bireyler oldukları belirtilmektedir.

Olumlu yönleri; iş hayatında planlı ve sorumluluk sahibi, mantığı ön planda olan, hayalperest olmayan, yetenekli, iyimser, her zaman en iyisini arayan, temiz ve dağınık olmayan, planlara ve kurallara uyum sağlayabilen.

Olumsuz yönleri; şahsına yapılan her türlü eleştiriye kapalı, gururundan vazgeçmeyen, fazla hırs sahibi, arka planda olmaktan hoşlanmayan.

Fiziksel özellikleri; oldukça iri gözlere ve keskin çene hatlarına sahip, geniş olmayan alın bölgesi, dar olmayan burun ve çevresi, problemli olmayan cilt tipli, ince ve seyrek olmayan saç yapısına sahip bireylerdir.

Kişilik analizleri de bir diğer merak edilen konudur. Buna göre Amed isminin kişilik analizi; her zaman tutku sahibi, oldukça iyimser ve yardımsever, duyguları ön planda, dar bir kafa yapısı olmayan, eli açık ve bazı durumlara göre oldukça kolay kırılan ve sinirlenebilen bireyler oldukları belirtilmektedir.

İsimlerin harf analizlerine göre bakıldığında Amed isminin harf analizi ise şu şekildedir; A; dışa dönük, M; ticari zekaya sahip, E; mücadeleci bir yapı, D; hırs sahibi.

İsimler ve o isimlere benzeyen isimler de bir diğer araştırılan konuları oluşturmaktadır. Buna göre Amed ismine benzer isimler ise şu şekildedir; Adem, Ahmed, Ahmet, Amel.

İsimler anne – baba adayları tarafından her yönü ile detaylı bir şekilde araştırıldığı için Amed ismi caiz mi diye bakıldığında, söz konusu ismin çocuklara koyulmasının herhangi bir sorun teşkil etmediği belirtilmektedir.

Ünlülerin sahip olduğu isimlere göre bakıldığında ise Amed ismine sahip olan ünlülerin şu şekilde olduğu karşımıza çıkmaktadır; Oyuncu Amed Bozan. Bunun yanı sıra herhangi bir dizi içerisinde Amed isminin bir karaktere verilmediği karşımıza çıkmaktadır.

amed-isminin-anlami-13417
Amed İsminin Anlamı

Amed isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 1 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Diyarbakır.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Amed ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Amed ismini kullanan 2.082 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Amed ismini kullanan 220 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Amed ismini kullanan 16 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Amed ismini kullanan 40 kişi bulunmaktadır.

Amed isminin Türkiye sıralaması

Amed en çok kullanılan 2120. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 1019. isimdir.

Amed ismini kullananların sayısı, son bir yılda 39 kişi artmıştır.

Amed isminin Harf Analizi

Kişiye Amed ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

Amed İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Amed ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Amed isminin anlamını gözden geçirin!

Amed İsminin Numerolojisi

Amed isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

A: bir
M: on altı
E: altı
D: beş
TOPLAM: 28

“Amed” ismi, Diyarbakır şehrinin Kürtçe adıdır ve bu isimle ünlü kişiler genellikle Diyarbakır veya Kürt kökenli olabilirler. İşte “Amed” adıyla tanınan bazı ünlü kişilerin örnekleri:

  1. Amed Şêxo: Kürt müzisyen ve şarkıcı. Kürt müziği ve halk müziği alanında tanınmış bir sanatçıdır.
  2. Amed Demirhan: Kürt asıllı Türk ressam. Sanat eserleriyle tanınmış ve sergiler düzenlemiştir.
  3. Amed Dicle: Kürt siyasetçi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde milletvekili olarak görev yapmıştır.
  4. Amed (Diyarbakır): Türkiye’nin büyük ve tarihi bir şehri olan Diyarbakır, Kürt kültürü ve tarihi açısından önemlidir. Diyarbakır’ın tanınmış şairleri, yazarları, sanatçıları ve aktivistleri bulunmaktadır.

Bu listede sadece bazı örnekler verilmiştir ve daha fazla ünlü kişi olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap