Altın Hesabı Nasıl Açılır? Hangi Bankalarda Açılabilir?

Altın Hesabı Nasıl Açılır? Hangi Bankalarda Açılabilir? Günümüzde insanların yatırım için kullandıkları farklı türden araçlar bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de tarihin nerede ise en eski yatırım araçlarından bir tanesi olan altın hesabıdır. Böylesi bir yatırım yapacak olan kişilerin en çok merak ettiği olguların başında da altın makası en az olan bankalar hangisi sorusunun yanıtını almak geliyor. Bu olgu yatırım noktasında ciddi anlamda önem arz ediyor. Banka seçimini etkiliyor.

Kavramsal olarak bilmeyenler için işin alfabesinden başlayarak altın makası nedir sorusunun yanıtını vermek gerekir ise şu şekilde bir açıklama yapılabilir. Altının alım satım işlemleri sırasında aradaki farkın düşük olduğu aralıktır. Arada yer alan makas ne kadar küçük ise altın alım satımı yapan kişiler her zaman için çok daha kazançlıdır.

Altın makası en az olan bankalar bu noktada altının o günkü 24 ayar altın üzerinden değerleme yaparlar ve buna göre de rakamlar değişiklik gösterir. Her bir bankanın aşağıda detayları da görüldüğü gibi kendince bir fiyatlandırma kararı vardır. Tüm bunlarda aralık ne olursa olsun BDDK sınırlarının dışına çıkılamaz.

Altın Hesabı Bankalarda Nasıl Açılır

Altın Hesabı Bankalarda Nasıl Açılır?

Üstte altın makası en az olan bankalar ve altın makası kavramı hakkında majör bilgileri verdikten sonra insanların merak ettiği bir başka sorunun yanıtını vermek gerekir. O ise banka altın hesabı nasıl açılır sorusunun yanıtıdır. Bu durum bankadan bankaya kimi ufak tefek değişiklikler gösterse de temel olarak aynıdır.

Kişiler eğer altın hesabı açtıracak ise şu yöntemlerden birisini takip ederen altın hesabı açabilirler.

 • Kendileri için uygun, en karlı gördükleri bankayı seçerler. Burada önemli olan altın makası en dar olan bankalar içinden seçim yapmak, özellikle kısa vadeli olarak bir hesap açılacak ise ekonomide o dönem için bir dengesizlik var ise son derece akılcı bir tercih olacaktır.
 • İlgili banka seçildikten sonra sonrasında bankanın internet şubesi ya da mobil uygulaması üzerinden altın hesabı açılabilir.
 • Bir diğer yöntem ise daha klasik bir yöntem olarak bankaya giderek doğrudan hesap açtırılmasıdır. Burada da gram hesabı açılır.
 • Yok kişi eğer elinde olan mevcut altınlarını hem güvence altında tutmak, hem de mevcut altınları üzerinden kazanç elde etmek ister ise o zaman buna uygun bir bankaya giderek altınlarını vererek altının gramaj değeri üzerinden kendisine uygun gördüğü vadeler ile hesap açtırabilir.
Fiziki Olarak Altın Alan Hangi Bankalar Var

Fiziki Olarak Altın Alan Hangi Bankalar Var?

 Fiziki olarak altın alan bankalar hakkında bilgi vermeden önce bir hususun altını çizmek gerekir. Her bankanın her şubesinde altın eksperi olmadığı için bazı banka şubelerinde belli gün ve saatlerde önceden ilan edilerek altın alımı gerçekleşir. Garanti BBVA taşra şubeleri bunun en temel örnekleri arasındadır. Akbank, Albaraka Türk bankaları da belli dönemlerde altın günleri düzenleyerek altın alımı yaparlar.

Altın Hesabı içinde En Dar Altın Makası Olan Bankalar

Öncelikli olarak banka altın makas aralıkları hakkında ortalama olarak bir bilgi vermek gerekir ise altın makas aralıkları 2022 yılı için 2.50 ile 8,35 Türk Lirası aralığındadır. Dönem dönem bankalar bu aralıkları değiştirebilirler.

Altın makası en az olan bankalar ise öncelikli olarak Odebanktır. Bu bankada altın makas aralığı 2.5 TL gibi çok düşük bir değerdir. Bunun yanı sıra Denizbank olup makas aralığı 2.59 değerindedir. Üçüncü sırada 2.89 TL HSBC, dördüncü sırada ING Bank yer alırken devlet bankalarında en düşük makas aralığı olan banka ise 3.81 TL ile Ziraat Katılım Bankasıdır.

Fiziki Olarak Altın Veren ve Alan Bankalar

Altın makası en az olan bankalar hakkında verilen tüm bu bilgilerden sonra aşağıda altın veren ve alan bankalar detaylandırılmıştır.

Fiziki altın veren bankalar şunlardır:

 • Kuveyt Türk bankasıdır ki bu bankanın bankamatiklerden ya da doğrudan şubeden altın alınabilir. Eğer bankadan altın alınacak ise mesai saatleri içinde giderek başvuruda bulunmak gerekir. Bankamatiklerden alınma noktasında ise herhangi bir zaman kısıtlaması mevcut değildir. Günün her saatinde Kuveyt Türk Bankası’nın kendi bankamatiklerden banka müşteri olması zorunluluğu olmadan altın alınabilir.
Fiziki altın alan bankalar

Fiziki altın alan bankalar hangileri sorusunun yanıtı ise şu şekildedir:

 • İş Bankası
 • Ziraat bankası
 • Halk bankası,
 • QNB Finansbank,
 • Garanti BBVA
 • Vakıfbank 
 • Denizbank

Sonuç olarak   altın alım ve satımı yapan ve de altın makası en az olan bankalar bu yazıda belirtildiği biçimdedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap