Altın Çilek Mucize Mi Zehir Mi?

altin-cilek-mucize-mi-zehir-mi-58867

Altın çilek meyvesinin kansere iyi geldiği kanıtlanmamıştır. İnsan üzerinde deneyler yapılmamıştır. Yararlı mı zararlı mı net bir bilgi yoktur. Detaylar yazıda.

Altın çilek mucize mi zehir mi? Tartışmaları sürerken sizler için son yıllarda zayıflatma etkisiyle gündeme gelen bu meyveyi araştırdık.

Efsane gibi anlatılan birçok meyvenin önüne geçen altın çilek meyvesi son dönemde oldukça adı duyulan ve özelliklede bayanları rağbet gösterdiği meyvelerden biri haline geldi.

Altın çilek meyvesi mucize içeriğiyle anlatılıyor ve lanse ediliyor bu meyve hakkında yapılan araştırmalara bakıldığında ise oldukça ilginç bir tarih olan 1935 yıl dikkat çekiyor.

Yanlış duymadığınız bu meyvenin üzerinde yapılan araştırmalar bu tarihlerde yapılmış ve bulunan veriler tam güvenilir bilgiler vermemektedir.

Araştırmalarda az miktarda iştahı kapatması, kan sulandırıcı ve yüksek tansiyonun gibi sorunların ise sadece hayvanlar üzerinde testlerde etkili olduğu belirtilmektedir yani insanlar üzerinde yapılan bir araştırma henüz elde edilmiş değil.

Dünya çapında özellikle de alternatif alanında kullanılan bu meyve farklı ülkelerin yaklaşımlı araştırmaları sonucunda özellikle de olgunlaşmamış meyvesiyle zehirlenmelere sebep olduğu verilere ulaşılmıştır.

Yeni yapılan araştırmalarla bilim dünyası özellikle altın çilek meyvesinin güçlü bir antioksidan içerdiği ve kanser üzerinde etkili olduğu söylentileri ile 2000 yıllarda fareler üzerinde sadece yutak ve akciğer kanserlerine karşı koruyucu etkisi olabileceğinin sadece düşüncede kaldığı görülmüştür.

Yani bu meyve hakkında kanıtlanmış bilimsel hiçbir veri bulunmamaktadır özellikle kesin ve zararlı olan zehirlenmeler yaratabileceği kanıtlanmıştır.

Altın çileğinin aşırı tüketilmesi özelliklede kan sulandırıcı ilaçlar kullanan insanların bu meyveyi dikkatli kullanmaları konusunda uyarıda bulunuyor uzmanlar.

Düşük tansiyona sahip olan hastaların kullanmamaları öneriliyor hayvanlar üzerinde yapılan deneylerde tansiyon düşüklüğü yarattığı görülmüştür.

Patatesgillere alerjisi olanlar, kronik ishal sorunu yaşayanlar ve bağırsak problemleri olanlar, idrar söktürücü ilaç alanlar bu meyveyi asla birlikte tüketmemelidirler.

Peki, altın çileğin bilimsel olarak hiç bir kanıta dayanmadan zayıflattığı iddiaları ise oldukça şaşırtıcı bir muammadan başka değildir yağ yakma özelliği kesin kanıtlanmadığı gibi zayıflatır anlayışı da yanlıştır.

Altın çilek meyvesi medyada ve aktarlar dünyasında tanıtımını sık duyduğunuz zayıflama için önerilen mucize bir meyve olarak adlandırılıyor fakat bu meyve ya da farlı tek başına var olan bir besinin zayıflamak adına mucize bir etkisi asla kabul edilebilir olamaz.

Yararlı olan birçok besin vardır fakat hiç bir hastalığa ya da farklı sorunları gideren bir besin kaynağı tek başına yarar sağlamamaktadır.

Zayıflamak adına özellikle spor ve diyet yapmadan zayıflama gibi ciddi iddialarla yüksek fiyatlarla piyasada satılan bu meyve sadece doğal haliyle değil kapsül şekliyle de piyasada satışta yerini almaktadır. Oysaki bilimsel olarak kanıtlanmış zayıflatıcı veya yağ yakıcı etkisinin olduğu belgeli olarak kanıtlanmış değildir.

Meyvenin içeriğinde bulunan diüretik ve laksatif madde içerikleri yani idrar söktürücü ve ishal yapıcı etkileri nedeniyle kişilere hızlı bir su atılımına sebep olmaktadır ne kadar çok tüketilirse bedenden su kaybında artış göstereceği için kişiler hızlı su kayıpları nedeniyle kilo kaybettikleri hissine kapılmaktadırlar.

Aslında yeteri su alsa da sürekli idrara çıkmak ve ishal durumu sebebiyle kişi su kaybı yaşayacaktır. Kilo kaybı yani vücudun yağ oranında hiç bir değişiklik görülmemektedir.

Bu nedenle geçici bir zayıflık yaşamak mümkündür hatta kullanılmaması gereken kişiler bu meyveyi kullandıklarında farklı sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol