Almanya’da kripto paralar nasıl satın alınır?

Almanya’da Bitcoin ve büyük kripto paraların alım satımını yaparken bilmeniz gereken her şeye dair kısa bir rehber.

Almanya, dünyanın önde gelen ekonomik güçlerinden biri ve yavaş yavaş Blokzincir teknolojisinde lider haline geliyor. Son yıllarda ülkede, Bitcoin gibi kripto paraların kullanımında ve Blokzincire  ilgide önemli bir artış oldu.

Hukuki durum

Bu Avrupa ülkesinin ana finansal kurumu Alman Federal Finansal Denetim Kurumu veya daha iyi bilinen adıyla BaFin, dijital para birimlerini finansal araçlar olarak nitelendiriyor. BaFin, tüm kripto paraları sınıflandırmada tanımını aşağıdaki gibi genişlettiği bir belge yayınladı:

Herhangi bir merkez bankası veya kamu kurumu tarafından ihraç edilmemiş veya garanti edilmemiş, kanunla belirlenmiş bir para birimine bağlı olması gerekmeyen ve bir para birimi statüsüne veya paranın hukuki statüsüne sahip olmayan, ancak gerçek veya tüzel kişiler tarafından bir değişim aracı olarak kabul edilen ve elektronik ortamda iletilebilen, saklanabilen ve alım satımı yapılabilen, bir menkul kıymetin dijital temsili.

Almanya’da kripto para madenciliği

Northern Data (eski adıyla Northern Bitcoin), dünyanın en büyük kripto madenciliği şirketlerinden biri olup merkezi Almanya’dadır. Bu şirket,yüksek performanslı bilgi işlem (HPC)alanı için küresel altyapı oluşturmayı faaliyet edinmiş bir şirket ki bu faaliyet Bitcoin ve Blokzincir uygulamalarının çok ötesine geçiyor.

Ancak şirket Almanya sınırları içinde mining farm işletmiyor. 2018 yılında Northern, Norveç’in batı kıyısında bir metal madencisinin eski tesislerinde bir mining farm inşa etti.

Bu şirketin ve diğer ilgili hizmetlerin ötesinde, Bitcoin ve diğer kripto paraların madenciliği Almanya’da çok popüler bir faaliyet değil. Bu da muhtemelen yüksek elektrik fiyatları nedeniyle ve/veya özel donanımların yüksek maliyetine ek olarak (Bitcoin ağındaki) üst seviyedeki zorluklar sebebiyle. Her iki faktör de bu işi yapmayı ekonomik olmaktan çıkarıyor.

Ana borsalar

Almanya’da Bitcoin ve diğer kripto paraların alım satımı için hizmet veren platformlar arasında Kraken, Coinmama, Binance, EXMO, Luno, Bitpanda ve BitSquare gibi bazı borsalar bulunuyor. Bu platformlar, itibari para, banka havalesi, SEPA transferleri, banka ve kredi kartları aracılığıyla çeşitli dijital varlıkların alım satımını kolaylaştırıyor.

Ayrıca, kripto para yatırımcıları için mevcut seçenekler arasında küresel olarak popüler olan LocalBitcoins’in yanı sıra Avrupa’da türünün önde gelenlerinden biri olan Bitcoin.de gibi P2P platformlar da bulunuyor.  Bu borsalar aracılığıyla, ilgili taraflar  PayPal ile Bitcoin   alım satımı veya hediye kartları, SEPA ve diğer ödeme mekanizmalarını kullanarak alım satım yapabilir. Doğru borsayı seçmenin yanı sıra ticaret ve yatırım için gerekli bilgiye sahip olmanız gerekir. Bitcoin Buyer uygulamasını faydalı bulabilirsiniz. Kripto para ticareti uygulaması.

İlgili taraflara sunulan bir diğer seçenek de kripto para ATM’leridir. Coinatmradar’ın güncellenmiş verilerine göre, Almanya’da 71 dijital para ATM’si var. Stuttgart’ta toplam 13, Berlin’de 7 ve Frankfurt’ta 6 makine bulunuyor. Ek olarak, ülkedeki diğer dört şehirde 5 kripto ATM’si var: Köln, Düsseldorf, Freiburg im Breisgau ve Münih.

Almanya’da kripto paraların ticari olarak benimsenmesi

Fast-food zinciri Burger King, geçen yıl mobil uygulamasına ve web sitesine Bitcoin ödemelerini ulusal düzeyde dahil etti. Benzer şekilde 25binden fazla e-mağaza, Alman e-ticaret mağazası Gambio.de ve kripto ödeme hizmeti Utrust ile yapılan anlaşmanın ardından 2018 yılında kripto paraları kabul etmeye başladı.

Ayrıca ülkede her ay büyük şehirlerde yüzlerce buluşma, konuşma ve diğer etkinliklerle aktif bir teknoloji ekosistemi bulunuyor. Diğer güncel duyuruların yanı sıra 200’den fazla bankadan oluşan Alman Bankalar Birliği kıta ülkeleri için dijital avro oluşturulması çağrısında bulundu.

1 Yorum

tavsiye ettiğiniz site çok yavaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap