Allah’a Yakın Hissedemeyen, Kendisini Boşlukta Bulanlar Ne Yapabilir?

Allah’a iman etmek ve onun yüceliğini kabul etmek her Müslüman’ın asli görevleri arasındadır. Ancak insan her zaman doğruyu seçemeyebiliyor. Bazen ise doğruyu seçmiş olmasına rağmen gündelik yaşantısı, yaşadığı geçici hevesler veya o anlık psikolojisi kendisi olmaktan çıkmasını sağlayabiliyor. Bu Allah’a uzak hissetmek veya kendini boşlukta hissetmek gibi pek çok şekilde tanımlanabilir. Dolayısıyla böyle bir kalp kararması yaşandığında hemen Allah’a sığınmaya tekrar yönelmek gerekiyor.

Hz. Muhammed (s.a.v) her Müslüman için idol alınan, onun izinden gidildiğinde Allah’ın merhametine kavuşulacağı bilinen bir kişidir. Allah’ın resulü olan Hz. Muhammed (s.a.v) daha önceden tarih boyunca yaşanmış olan bu durumla ilgili pek çok söylemde bulunmuştur. Ki Furkan suresi 30.ayette de peygamber ‘’Rabbim, tüm kavmim Kuran-ı Kerim’den uzaklaştı ve büsbütün yok saydı’’ buyurmuştur. Dolayısıyla tarih boyunca kendisini dipsiz bir kuyunun içerisinde hisseden, Allah’a karşı yakın olmadığını düşünen çok sayıda Müslüman olduğunu söylemek mümkündür.

Bu aşamada Allah’ın sevgisine, merhametine ve kudretine inanarak ona iman etmek sizin için doğru yolu bulmayı kolaylaştırabilir. Hz. Muhammed (s.a.v) tarafından da bu çokça dile getirilmiştir. Aynı zamanda Müslümanlar için Allah’ın has kulları arasında yer almak önemli bir erdemdir. Bunu sağlayacak faktörlerden birisi ise güçlü bir bağ kurmak ve o ilişkiyi diri tutmaktan geçer. 

Allah İle Olan İlişkiyi Güçlendirmek

Allah’a yakın hissetmek her Müslüman için büyük bir mükafat olarak düşünülebilir. Bunu daha önceden hadis-i şeriflerde de görmeniz mümkün olmuş olabilir. Keza Hz. Muhammed (s.a.v): ‘’Allah’a insanlardan çok daha yakın olanlar şüphesiz ki vardır’’ ifadelerini buyurmuştur. Ashab-ı Kiram ise bu sözün üzerine ‘’Onlar kimlerdir ya Allah’ın Resulü’’ diyerek konunun özünü açıklamasını istemiştir. 

Hz Muhammed (s.a.v) bunun üzerine ‘’Kuran’ın ve Allah’ın ehli olanlar şüphesiz ki Allah’ın has kuludur’’ diyerek aslında bağlılığın ve Allah’a olan inancın ne kadar mühim olduğunu açıklamıştır. İslam dini Hz. Muhammed’in (s.a.v) yaşamını merkez noktaya alıp Allah inancıyla ebedi hayatımıza yönelmemizi emreder. Dünyevi zevklerden uzak, sade ve sıradan olmakla beraber Allah’ın tüm faziletlerini önemsediğimiz bir hayat bize bu bağın asla kopmamasını garanti eder. 

Allah'a Yakın Hissedemeyen, Kendisini Boşlukta Bulanlar Ne Yapabilir?
Allah’a Yakın Hissedemeyen, Kendisini Boşlukta Bulanlar Ne Yapabilir?

Allah’a Karşı Oluşan Duygu Boşluğu Nedir?

Duygusal boşluk hayatımızın hemen hemen her alanında gözlemlenebilecek bir duygu durum değişikliğidir. Allah’a karşı da bu noktaya gelmek mümkündür. Sürekli olarak bunun için çabalayan şeytan ve şeytana uymuş olan gafil insanlar sizin yoldan çıkmanız için ellerinden geleni yapacaklardır. Siz Salih amellerinize yönelerek dünyanın bu toz pembe görüntüsüne aldanmadığınız sürece Allah ile aranızda hiçbir şekilde duvar örülmeyecektir.

Kalbi kararan, kendisini asla çıkamayacağı dipsiz bir kuyuda hisseden tüm Müslümanların en büyük sorunu bu olarak görülür. Çünkü duygusal anlamda yaşanan bu boşluk ibadetlerini aksatmasına, Allah’a yönelmemesine ve aynı zamanda Salih amellerini ikinci plana atmasına neden olur. Bu duygusal boşluğu doldurmanın en kolay ve hızlı yolu ise yine Allah’a yönelmekten geçer.

Buhari ‘de geçen Rikak 38’de amellerine yönelmiş her kulun Allah tarafından asla yalnız bırakılmayacağı ifade edilir. Salih amellerini ön plana tutarak dünyanın pembesine kanmayan tüm Müslümanların gözü, kulağı, eli, ayağı adeta Allah olur. Onu asla yalnız bırakmaz ve merhametini üstünden bir an olsun çekmez. Aynı zamanda Allah kullarına ‘’ebedi hayatınızdaki konumunuzu merak ediyorsanız dünyada yaptığınız amellere bakın’’ buyurmuştur. 

Yeniden Allah’a Yönelmek İçin Neler Yapılabilir?

Allah’a yakın hissetmek en büyük tutkunuza dönüştüyse bu noktada peygamber efendimizin gösterdiği yolu benimseyebilirsiniz. Zira daha önceden Hz. Enes tarafından peygamberimize yönlendirilen bir soruda ‘’Ey Muhammed, şeriata inandık ve senin yolundan yürüdük. Bizler için korkuyor musun?’’ demiştir. Hz Muhammed ise buna cevap olarak ‘’Evet korkuyorum, her müminin kalbi Allah’ın elindedir. Onları istediği gibi değiştirebilir’’ demiştir. 

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) tarafından edilen dualardan birisi olarak sık sık gündeme gelen ”Yâ mukallibe’l-kulûb! Sebbit kalbî alâ dînik’’ duası oldukça önemlidir. Türkçe karşılığı ise ‘’Kullarının kalbini dilediği gibi değiştiren, halden hale sürükleyen Allah, beni senin hak dininden ayırma’’ olarak ifade edilebilir. 

Allah’a Uzak Hissetmenin Altında Yatan Sebepler

Allah’a uzak hissetmek bir Müslüman için olası değildir. Aynı zamanda beklentileri arasında da yer almaz. Yaşanan duygusal boşlukta böyle bir durumla karşılaşması halinde de çözümü için Kuran-ı Kerim’i baz alır ve Hz. Muhammed’in (s.a.v)  hadis-i şeriflerini kılavuz olarak kullanarak bu dipsiz kuyudan çıkmayı amaçlar. Son derece sık yaşanan bir durum olarak Allah’tan soğumak günümüz İslam âleminin ciddi tehditleri arasında yer almaya devam eder. Bu yüzden kendinizi Allah’a adamlı ve Salih amellerinizden asla vazgeçmemelisiniz. Bunun gerçekleşmesi için didinip duran şeytan ve vesveselerine kulak asmamayı tercih ettiğiniz an, şeytanın kandırmış olduğu gafil kullardan uzaklaştığınız an Allah’tan uzaklaşma nedenleri ortadan bir bir kalkmış olacaktır. 

Allah’a ibadet etmemek Müslümanlar tarafından en sık yapılan hatalardan birisidir. Ertelemek, sonraya bırakmak, mazeretler uydurmak ve Allah ile arasına duvar ördükten sonra bahanelerin arkasına sığınmak bu soğukluğun temel sebepleri arasındadır. Günümüzde de buna sıkça rastlanır ve pek çok insan bu durum yüzünden duygusal anlamda boşluğa düşer. Allah’ın yoluna kendinizi adadığınızda ve bu yolda onun elçisi olan Hz. Muhammed’in (s.a.v) gösterdiği yolda ilerlediğinizde bu tarz dünyevi sorunlarınızı unutmanız mümkün olacaktır. Allah bize kalbimizden daha yakın bir konumdadır ve yapmamız gereken tek şey ona yönelmek ve onu hissetmek. 

1 Yorum

Ramazan ayının feyzi bereketi üstünüze olsun

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap