Alkollü Kazada Trafik Sigortası

alkollu-kazada-trafik-sigortasi-25678

Alkollü Kazada Trafik Sigortası Motorlu araçlar günümüzde artık bir ihtiyaç. Günlük hayatın koşuşturmasına daha kolay yetişebilmek için motorlu araçlara ihtiyaç duyulur. Ancak bazen trafikte istenmeyen küçük ya da büyük kazalar olur. Bu kazalar bazen ikinci, üçüncü şahıs kaynaklı olsa da bazen de araç sahiplerinin yaptıkları yanışlardan kaynaklanabilir.

Hava ve yol durumu hakkında önceden bilgi sahibi olmamak ve bunlar hakkında önlem almadan trafiğe çıkmak, trafikte aracı dikkatsiz kullanmak, ufak ayrıntıları dikkatten kaçırmak, dikkatsizlik, kendine aşırı güven ile hız yapmak, yayaya geçiş hakkı tanımamak da trafik kazalarının diğer nedenleri arasında gösterilebilir. Tüm bu nedenlerden ayrı olarak alkollü araç kullanımından kaynaklı kazaların yüzdesi de yabana atılacak türden değil.

Aracı Alkollü Kullanım Kazaları
Aracı Alkollü Kullanım Kazaları

Trafik kazalarının nedenlerinin başında sürücülerin trafik kurallarına uymamaları gelir. Yeteri kadar sürüş pratiği yapmadan trafiğe çıkmak da bir diğer neden. Alkol alan bir bireyin trafikteki yeterlilik ve yeteneğinin azaldığı ispatlanmış bir gerçek. Alkol küçük dozlarda kullanıldığında bireyin sabrını ve reflekslerini azaltır. Hâlbuki bu iki etken de trafikte sürücünün en çok ihtiyaç duyduğu iki melekedir.

Fazla oranda alkol alan bireylerde ise aşırı bir özgüven, kusursuzluk sanrısı, gözde kararma, dikkat, düşünce ve karar verme yeteneğinin kaybına neden olduğu gözlemlenir. Alkol miktarının artmasıyla beyindeki oksijen miktarı azalır ve beyin yeteri kadar oksijeni temin edemediği için işlevini yitirmeye başlar. İşte tüm bu nedenler alkollü bireylerin kaza yapmaya daha açık hale gelmelerine sebep olur.

Başka İçerik:  Trafik Sigortasını Belirleyen Faktörler Nelerdir?

Trafik Sigortası Nedir?

Araç sahiplerinin trafik ya da trafik dışında yaşanması muhtemel olumsuz durumlar için araçlarını sigorta ettirmeleri gerekir. 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu çerçevesinde trafiğe çıkmak isteyen araç sahipleri yaşanması muhtemel herhangi bir kazada karşı tarafın hasarının ödenmesi için bu sigortayı zorunlu tutar. Bu zorunlu sigorta düzenli olarak yaptırılır.

Kazaya karışan ikinci ya da üçüncü şahısların hasarları bu sigortadan karşılanır ve araç sahibinin maddi yitimden korunması amaçlanır. Olası hastane masrafları ya da daha kötüsü ölümlü kazalarda da bu sigorta karşı tarafın masraf ve tazminatını karşılar. Trafik sigortası düzenli olarak yaptırılmalı, yenilenme zamanı iyi takip edilmedir. Aksi takdirde araç sahibi gecikmeli ve cezalı olarak bu sigortayı yaptırır.

Alkollü Kazada Trafik Sigortası Ödemesi Nasıl Belirlenir?
Alkollü Kazada Trafik Sigortası Ödemesi Nasıl Belirlenir?

Alkollü Kazada Trafik Sigortası Ödemesi Nasıl Belirlenir?

Alkollü araç kullanımı hem sürücünün hem araçtaki diğer kişilerin hem de trafikteki diğer bireylerin canının tehlikeye atılması demek olduğu için temelde bir hata olarak görülür. Ancak yapılan kaza direkt alkollü sürücünün hatası da olmayabilir. Bunun tespiti için kazanın detaylı, ayrıntılı incelenmesi yapılır.

Temelde alkollü bir sürücünün karıştığı kazada sigorta ödeme yapmayı çok uygun bulmaz. Ancak sigortanın keyfi olarak ödeme yapmama gibi hakkı yoktur. İşte bu nedenle kaza detaylı olarak incelenir ve kazanın gerçek nedeni uzmanlar tarafından belirlenir. Kazada alkolün ne kadar etken olduğu sigorta ödemesinde sonucu doğrudan etkiler.

Alkolün Kazada Ne derece Etkili Olduğuna Kimler Karar Verir?
Alkolün Kazada Ne derece Etkili Olduğuna Kimler Karar Verir?

Alkolün Kazada Ne derece Etkili Olduğuna Kimler Karar Verir?

Kazada alkollü sürücünün hata payına karar vermek oldukça zor ve meşakkatli bir karardır. Uzun, detaylı bir inceleme yapmak gerekir. Kararı verenler alanlarında uzman bir ekiptir. Ekipte hukukçular, trafik uzmanları ve nöroloji uzmanları yer alır.

Nöroloji uzmanının verdiği karar eğer sürücünün alkol etkisinde kaza yaptığı yönünde olursa sürücünün trafik kurallarına aykırı olarak kaza yaptığı sonuncuna ulaşılır. Trafik uzmanları ve hukukçuların karaları da incelemeli sonrası ortaya konur. Eğer sonuç bu doğrultuda olursa yani trafik kazası alkol etkisinde olduysa trafik sigortası karşı tarafın hasarını karşılamayacaktır.

Başka İçerik:  Kasko Yenileme Hizmeti Hakkında

Alkollü Araç Kullanımı Dışındaki Diğer Etkenler

Alkollü araç kullanımı kazalara sebebiyet verir. Ancak kaza bu nedenle de olmamış olabilir. Bu noktada nöroloji uzmanı eğer sürücünün aldığı alkol miktarının kazaya sebebiyet verecek miktarda beyin fonksiyonlarını ve refleksleri etkilemeyecek derecede olduğuna karar verirse trafik uzmanları ve hukukçuların araştırmaları dâhilinde trafik kazası durumuna sebebiyet veren diğer etkenler detaylı incelemeye alınır.

Karşı tarafın yanlış araç kullanımı, hava ve yol durumu, araçta fark edilmeyen arızalar gibi nedenler kazaya neden olmuşsa sigorta ödemesi yapılır. Bu ödeme hata paylarının oranına göre değişiklik arz edebilir.

Sigorta Şirketinin Alkollü Araç Kazalarında Ödememe Yapmama Hakkı Var mı?

Sigorta Şirketinin Alkollü Araç Kazalarında Ödememe Yapmama Hakkı Var mı?

Trafik sigortası teminatları ve neleri kapsayıp kapsamadığı elbette kanun çerçevesinde belirlidir. Kazaya neden olan pek çok durum vardır. Alkollü araç kullanımı da bunlardan biridir. Çerçevesi belli trafik sigortası alkollü araç kullanımında ve hasarlı kazalarda nasıl bir yol izleyeceğini önceden belirlemiştir.

Eğer uzman ekip kazanın alkollü araç kullanımından ortaya çıktığı sonucuna ulaşmışsa sigortanın ödeme yapmama hakkı vardır. Ancak kazaya karışan araç sahibi bu karara itiraz edebilir ve araştırmanın derinleştirmesini hukuki olarak talep edebilir. Elbette hukuki zorunluluk olarak yaptırılan trafik sigortasının amacı can güvenliğinin sağlanmasıdır. Sürücülerin trafiğe çıkmadan önce ve trafikte kendilerinin ve çevrelerinin güvenliğini tehlikeye atacak her türlü davranış ve karardan kaçınmaları gerekir

HEY, BU MAKALELERE MUTLAKA GÖZAT!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol