Alkali beslenme nedir?

Alkali beslenme nedir? Alkali beslenme vücudun ihtiyaç duyduğu bazı besinlere karşı rejim uygulanması adına verilir. Söz konusu uygulamalar kapsamında vücutta asit birikimine neden olmayan ürünlerin kullanımı ile birlikte daha sağlıklı bir yapı oluşturulması temin edilmiş olur. Bunun yanında asidin mide ve kan ortamında yıkıcı etkileri hücrelere değin uzanır. Bu nedenle Ph değeri daha düşük besinlerin alınarak vücut asit dengesinin sağlanması amaçlanır.

Söz konusu besinler alkali besinler olarak isimlendirilir. Bu besinler ile birlikte mide hassasiyetinin oluşturulması ya da hastalarda beklentilerin karşılanması temin edilmiş olur. Günümüzde hastaların beslenme alışkanlıkları başta mide hastalıkları olmak üzere birçok sağlık sorununa neden olmaktadır. Bu nedenle her gün yeni rejimler ortaya çıkar ve insanların beslenme alışkanlıklarının yeniden düzenlenmesi mümkün olur.

Alkali beslenme son zamanlarda bu nedenlerden dolayı ortaya çıkan bir sistemdir. Hastalıklara neden olan asitlerin sistemden uzaklaştırılması için tavsiye edilen bu beslenme tarzı ile besinlerin asidik bir ortam oluşturmasının önüne geçilmiş olur. Son zamanlarda sağlık ve hastalık bazlı etmenlerden dolayı birçok yerde önümüze çeken alışkanlıklar bu şekilde giderilmiş olur.

Asidik ve Alkali Denge

Vücudun asit ve alkali dengesinin sağlanması aynı zamanda hastalıklara yakalanmamak adına önemlidir. Örneğin kanser hücrelerinin genellikle asidik ortamlarda hüküm sürdüğü bilinir. Bu nedenle de asit ortamlarında yapılan beslenmelerin zararlı etkileri mide sorunları alerji sorunları gibi sorunlar olarak görülür. Alkali besinler ile yapılan bu beslenme alışkanlıkları sayesinde hastaların beklentilerini karşılayan çözümler temin edilmiş olur.

Alkali beslenme aynı zamanda asidik vücut ortamının hastalıklara davetiye çıkarmasına engel olur. Söz konusu nedenlerden dolayı hangi besinlerin asidik hangi besinlerin alkali olduğunu bilmek ve buna göre günlük beslenme alışkanlıklarını düzenlemek gerekir. Günümüzde bu nedenlerden dolayı besinlerin asidik değerlerini bilmek ve vücudu asidik sorunlara karşı korumak ön plana çıkar. Metabolizmanın asidik ortamda bulunması aşırı kilo alma benzeri kilo sorunlarına neden olur. Böylelikle insanların yaşam alışkanlıklarının sonucu olarak birçok hastalık ortaya çıkar. Hızlı beslenme alışkanlıkları ve fast food gıdalar ile birlikte hastalarda tedavi için gereken hususlar belirlenmiş olur.

Asidik Beslenmeye Karşı Alkali Beslenme

Asidik Beslenmeye Karşı Alkali Beslenme

Alkali beslenme için sürekli alkali gıdalar almak gerekmez. Bunun yanında dengenin sağlanması için yüzde 20 yüzde 80 kuralı uygulanır. Yani yediğimiz besinlerin yüzde 80 kısımlık bir bölümü alkali olurken en fazla yüzde 20 kısmı asidik olmalıdır. Önemli olan bu asidik besinlerin bir şekilde mideye ve diğer organlara zarar vermesinin önüne geçmektir.

Söz konusu nedenlerden dolayı alkali beslenme alışkanlıkları ön plana çıkar. Bu alışkanlıkların sayesinde çeşitli hastalıklara yakalanmadan uzun süreli sağlıklı yaşamak mümkün olur. Aynı zamanda her gıdada az çok asit bulunduğundan dolayı alkali içeriği yoğun besinler alınarak beslenme alışkanlıklarında istenilen seviyede bir gerçekleştirme sağlanabilir.

Alkali Beslenme Alışkanlıkları ve Alkali Su

Alkali Beslenme Alışkanlıkları ve Alkali Su

Bu aşamada alkali beslenme için sıklıkla kullanılan alışkanlıklar yer alır. Örneğin alkali su tüketimi tavsiye edilen bir durumdur.  Aynı zamanda alkali besinlerin insan sağlığı açısından faydaları sayesinde kullanımı tavsiye edilir. Siz de bu kullanım ihtiyaçlarını karşılamak için alkali su tüketimi gibi alışkanlıklar edinerek sağlıklı kalabilirsiniz.

Alkali su kullanımı ile birlikte vücutta oluşan asit bazlı hasarlar giderlilmiş olur. Aynı zamanda beslenme alışkanlıkları insanların yaşamlarında önemli etkileri bulunduğundan sağlıklı kalmak için bu hastalıkların önlenmesinde alkali beslenme önem taşır. Asitlerin zararlarının zamanla ortaya çıkan etkileri ile birlikte alkali besinler ile beslenme alışkanlıklarının zararlarından kurtulmak mümkün olur.

Alkali beslenme ve faydaları

Alkali beslenme ve faydaları

Sunulan faydaları ile birlikte alkali beslenme insanların yaşamlarında başta kalp ve sindirim olmak üzere birçok artılar sağlar. Aynı zamanda alkali besinlerin dolaşım ve sindirim sistemi üzerinde de anlamlı etkileri bulunur. Bu nedenlerden dolayı birçok alanda alkali besinlerin kullanımı ile birlikte hastalanma ya da benzeri sorunlardan kurtulmak temin edilmiş olur.

Alkali Gıdalar, Onlardan bazıları:  

* Limon – 9.9 pH.                      

* Kireç – 8.2 pH.                           

* Avokado – 15.6 pH.                

* Sarımsak – 13.2 pH                    

* Mango – 8.7pH.                        

* Mandalina – 8.5pH.                 

* Ananas – 12.7 pH.                     

* Karahindiba – 22.7 pH.           

* Turuncu – 9.2 pH.              

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap