Alıç Sirkesi Nasıl Kullanılır? Tarifi, Faydaları ve İyi Gelen Etkisi

Alıç Sirkesi Nasıl Kullanılır? Tarifi, Faydaları ve İyi Gelen Etkisi. Geçmişten günümüze kadar keşfinden bu yana sürekli kullanılan sirke yemeklerde, salatalarda, tatlandırıcı olarak ya da salamura gibi koruyucu olarak kullanılır. Su, asetik, asit ve doğal aromalar içermektedir. Genellikle kötü kokmasıyla da betimlenir.

Sirke türlerinden birisi de alıç sirkesidir. Pek çok sirke gibi bunun da çeşitli kullanım amaçları ve yapılma yöntemleri vardır.

Hakkında en çok merak edilen kapsamlı unsur alıç sirkesi nasıl kullanılır olmuştur. Bu kapsamlı unsur hakkında pek çok detaya ve doğru bilgiye de interaktif medya İgrus.com ile erişebileceksiniz.

Alıç Sirkesi Nasıl Kullanılır? Tarifi, Faydaları ve İyi Gelen Etkisi
Alıç Sirkesi Nasıl Kullanılır? Tarifi, Faydaları ve İyi Gelen Etkisi

Alıç Sirkesi Nedir, Nasıl Yapılır?

Bu sirke hakkında merak edilen bir unsur alıç sirkesi nedir, nasıl yapılır düşüncesidir. Çünkü bu sirkeyi ilk defa duyan kişiler öncelikle ne olduğu hakkında pek çok bilgiye sahip olmak ister. Peki alıç sirkesi nedir?

Bu sirke adi alıç bitkisi ile yapılır. Gülgiller familyasından olan bu bitki ormanlarda yetişmektedir. İlkbaharda beyaz ve pembe çiçek açar. Meyveleri yani alıç, 6-10mm çapındadır. Kırmızı ve esmer tonlarında karşımıza çıkabilen adi alıçın bilimsel adı Crataegus monogyna, üst sınıfı Crataegus, türü C. Monogyna, alt familyası ise Amygdaloideae’dir.

Bu bitkiden yapılan alıç sirkesi alıç meyvesinin fermantasyonu sonucu yapılır ve sirke olduğundan dolayı ekşidir. Fermantasyon sonucu yapılan bu sirke evlerde de kolaylıkla yapılabilir. Bu da alıç sirkesi nasıl yapılır sorusunu oluşturur.

Alıç sirkesi yapımı için gereken ilk malzeme adı üstünde adi alıç bitkisinin alıç meyvesidir. Halk arasında yemişen olarak bilinen ve satılan bu meyve1 kilogram alınmalıdır. 1 Kilogram elde edildikten sonra 1 yemek kaşığı kaya tuzu, 1 elma, 1 çay bardağı elma sirkesi, yarım yemek kaşığı toz şeker ve 2 litre su gerekir.

Malzemeler elde edildikten sonra artık işlem başlayabilir. Yapılacak ilk işlem büyük bir kavanoz bulup suyu içine boşaltmaktır. Daha sonra ise iyice yıkanan ve suları süzdürülen alıçlar suyun içerisine eklenmelidir. Alıçlar suya eklendikten sonraysa tuz, şeker ve sirke de kavanoza eklenmelidir. Tüm malzemeler eklendikten sonra kavanozun ağzı iyice kapatılmalı ve karşım sallanmalıdır.

İyice sallandıktan sonra kavanozun içinde harman olmuş besinler karanlık ve serin bir ortamda beklenmeye alınmalıdır. Beklemedeki sirke ortalama 15-20 gün arasında hazır olmuş olur. Ancak süresi kesin olmadığından hazır olduğunu anlamak için alıç meyvelerine bakılır. Eğer tüm alıçlar dibe çöktüyse sirke hazır demektir.

Alıç Sirkesi Neye İyi Gelir?
Alıç Sirkesi Neye İyi Gelir?

Alıç Sirkesi Neye İyi Gelir?

Alıç sirkesinin merak edilen unsurlarından birisi de neye iyi geldiği, ne tür hastalıkları önlediğidir. İçerisindeki vitaminler ve mineraller nedeniyle alıç sirkesinin iyi geldiği sayısız hastalık ve daha pek çok şey vardır. Ancak bu sirkenin iyi geldiği temel rahatsızlıklar da vardır.

• Alıç sirkesi, ciltte oluşan kaşıntılara iyi gelmektedir. Yalnızca cilt kaşıntılarıyla değil ciltteki daha pek çok sıkıntıya yararlı olur.

• Diğer adıyla yemişen sirkesi,göğüs ağrısına da iyi gelir. Özellikle kalp rahatsızlığı olan ve göğüs ağrısı çeken kişiler bu sirkeyi dozunda olmak seçeneğiyle kullanabilir.

• Alıç sirkesinin grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklara da iyi gelir.

• Sirkenin şeker hastalığına da yarar sağladığı bilinir.

• Kötü kolesterolü düşürmeye de alıç sirkesi yine iyi gelecektir.

• Kansızlığa karşı da kullanılan bu sirke kansızlık tedavisinde kullanılır.

• Bu sirke fazla kiloya da iyi gelir. Çünkü metabolizmayı hızlandırır ve kilo vermeyi sağlar.

Alıç Sirkesinin Faydaları Nelerdir?
Alıç Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Alıç Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Alıç sirkesi pek çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Ancak doğrudan fayda sağladığı bazı durumlar da vardır ve bu da alıç sirkesinin faydaları nelerdir sorusunu oluşturur. Pek çok faydası bulunan ve uzmanlar tarafından da sürekli önerilen bu sirkenin yararları iyi geldiği durumlar gibi saymakla bitmez ancak temel bazı faydaları bulunur.

Alıç sirkesinin faydaları arasında hipertansiyonu dengelemesi bulunur.

• Sirkenin başka bir faydası ise rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır. İyi geldiği durumlarda bahsedilmese de rahatlatıcı etkisi bulunmadığından bu sirkenin strese iyi geldiği bilinir.

• Alıç sirkesi böbrek kumunu döker ve idrar söktürür. Bir faydası da budur.

• Bu sirkenin içerisinde A, B1, B2 ve C vitamini bulunduğundan bu vitaminlerin faydalı olduğu şeylere de dolaylı yoldan fayda sağlanır.

• Ayrıca pek çok mineral de bulunan bu sirke minerallerin sağladığı yararlarını da yine dolaylı yoldan gösterir.

• Genellikle sirkeler mide yanmasına sebep olur. Ancak alıç meyvesi sirkede bu etkiyi alır ve tersine çevirir. Bu nedenle alıç sirkesi mide yanmalarına karşı faydalıdır ve mideyi rahatlatır.

• Alıç sirkesi damar sertliğine karşı da faydalıdır. Damar sertliğini düzeltir.

• Cilde de pek çok faydası bulunan bu sirkenin ciltteki bakterileri öldürmesi ve cildi gençleştirmesi de bilinen faydaları arasındadır.

• Cilde faydaları arasında ciltteki bakteriye bağlı pürüzleri, akne ve kızarıklıkları hafifletir. Ayrıca ölü deriyi de atmaya yardım eder.

Alıç Sirkesi Nasıl İçilmeli?
Alıç Sirkesi Nasıl İçilmeli?

Alıç Sirkesi Nasıl İçilmeli?

Alıç sirkesi nasıl kullanılır sorusunun altında alıç sirkesi nasıl içilmeli merakı da bulunur. Alıç sirkesinin düzgün tüketilmesi için çeşitli araştırmalar yapılır.

Sirkeyi düzgün bir şekilde tüketmek ve faydalarından düzgün bir şekilde yararlanmak için su ile tüketilmelidir. Su ile karıştırılarak içilen bu sirke günde en fazla iki bardak içilmelidir. Aç veya tok karnına olarak tüketilebilen bu sirkede iki dozun arasında ortalama 8 saatlik bir süre bulunmalıdır. Ayrıca sirkeyi tüketirken bir çay bardağı suya genellikle bir tatlı kaşığı eklenir ve tavsiye edilen de budur.

Böylece alıç sirkesi nasıl kullanılır sorusunun başka bir yanıtı da alınmıştır. Peki su ile karıştırılan sirke sek olarak içilebilir mi, alıç sirkesi nasıl tüketilmeli?

Alıç Sirkesi Nasıl Tüketilmeli?
Alıç Sirkesi Nasıl Tüketilmeli?

Alıç Sirkesi Nasıl Tüketilmeli?

Alıç sirkesi nasıl kullanılır merakını oluşturan bir durum da nasıl tüketilmesi gerektiğidir. Çünkü yalnızca bir tatlı kaşığını suya karıştırmadan yani sek bir halde içmek isteyenler de olacaktır.

Ancak bu uygun olmaz. Çünkü alıç sirkesinin nasıl içilmesi kısmında bahsedildiği gibi mutlaka bir bardak suyun içine katmak gerekir. Her sirkede olduğu gibi bu sirke de sade haliyle içilmemelidir.

Sade haliyle içilmemesinin sebebi sirkelerin asidik forma sahip olmasıdır. Alıç her ne kadar mide yakmayı engellese de ve mide rahatsızlıklarına iyi gelse de sek halde içmek daha etkili asit almaya sebep olacağından zarar verebilir.

1 Yorum

Ferdi Bursalı  -  Mayıs 19, 2022 / 6:30 pm

Diş lekelerini 2 haftada yok etti… Bizzat her akşam gargara yaptım. Dişlerim tertemiz oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap