Ahşap Tezgah Bakımı Nasıl Yapılır?

ahsap-tezgah-bakimi-nasil-yapilir-40517

Ahşap Tezgah Bakımı Nasıl Yapılır? Ahşap tezgahlar günümüzde birçok alanda kullanılan önemli mobilyalar. Ahşap bir bütün olarak tezgah işlevi görebileceği gibi..

Ahşap tezgahlar günümüzde birçok alanda kullanılan önemli mobilyalar. Ahşap bir bütün olarak tezgah işlevi görebileceği gibi kalın ve dayanıklı bir et kesme bölümü olarak da kullanabilirsiniz aynı zamanda dekorasyon açısından oldukça kaliteli bir görüntü sunduğu için çok kullanışlı bir üründür.

Hangi amaç ile kullanırsanız kullanın ahşap tezgahların bazı avantajları ve dezavantajları olacaktır. Örneğin ahşap tezgahlar bakterilerin oluşumunda oldukça dirençli olsalarda kesilme ya da yanıma gibi durumlarda son derece dayanıksızdır. Bu nedenlerden ötürü ahşap tezgah bakımı gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken belli başlı önemli hususlar bulunmaktadır.

Öncelikle ahşap tezgahları kirlenmemesi için doğru bir koruma uygulamanız gerekir. Tezgahın üzerinde düzenli temizlik işlemi gerçekleştirmesi Kirve Mikroplar ahşap tezgah üzerinde kalıcı hale gelirler. Temizleme işlemi için kullanabileceğiniz bazı yöntemler şunlardır;

Akşam tezgahı da herhangi bir sıvı veya katı kırıntı döküldüğü zaman leke oluşumuna ihtimali vermeden hızlıca bölgeye lekeden arındırmalısınız. Ahşap mobilyalar sabun ve sıcak su ile temizlenebilirler.

Ahşap yüzeylerde oluşan lekeleri limonlu su ile olarak temizleme gücünü arttırabilirsiniz daha kuvvetli bir temizleme işlemi gerçekleştirmek için içerisine biraz tuz atabilirsiniz. 1 yemek kaşığı kadar peroksit ve bir bardak ılık sudan oluşan karışım leke üstüne döküldüğü zaman birkaç dakika içerisinde bölgeyi dezenfekte edecektir. Ahşap tezgah eğrilme ve çatlamadan tamamen ayrılabilmesi için sağlamanız gerekmektedir.

Bol miktarda ılık mineral yığını ahşabın üzerine serpiştirin denizde ahşap ihtiyacı kadar olan yağı üzerine çekecektir. Kullandığınız yağın gıdalarda kullanılabilen bir ya olması büyük bir önem teşkil eder.

Yemeklik yağ kullanmanız önemlidir Çünkü yemeklik yağlar ekşime yaparlar ve kötü bir koku yayarlar. Bir bez parçası sayesinde tezgah üzerindeki yağları iyice onun ve yaklaşık yarım saat kadar bekletin. Daha sonra bir bez ya da kağıt havlu ile fazla yağı buradan alın. Ahşap tezgahın üzerinde oluşabilecek çatlaklar için de kullanılabilir.

Önce Parafin içeren mumu yada balmumunu mikrodalgada eritin ve eriyen mum içerisine mineral içeren yağ ekleyin. Mum hala sıcakken ve erimiş konumdayken karışımı ahşap yüzeye Bir bez yardımıyla yayın. Bölgenin kuruması ve soyulması için bekledikten sonra yüzeyi tekrardan Bir bez yardımıyla cila alayım. Bu işlemi ayda bir kez gerçekleştirdiniz takdirde ahşap yüzeyler üzerine Herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap