Ahad İsminin Anlamı

ahad-isminin-anlami-81814

Ahad İsminin Anlamı Nedir?

Yeni doğan bebeğinin adını heyecanla duyan anne ve babalar, Ahad isminin anlamını ve özelliklerini soruyor. Ahad isminin anlamı nedir? Bu arada uzmanlar, ismin çocuğun kişiliğini ve önümüzdeki birkaç yıl boyunca tutum ve tutumunu etkilediğine dikkat çekerek ebeveynleri uyarıyor. Bu nedenle isim seçerken anlamına dikkat etmek önemlidir. Ahad, kişi, kimse anlamlarında kullanılmaktadır.

Bu ismin genel anlamına baktıktan sonra şimdi de Ahad isminin TDK’deki anlamı konusuna bakacağız. TDK’deki anlamı, tek, eşsiz, benzersiz anlamlarında kullanılmaktadır. Bu isim erkek çocuklara verilen bir isimdir. Kökeni ise Arapça’dır.

Bu ismin bütün anlamlarına baktıktan sonra şimdi de kişilik analizine bakacağız. Ahad isminin kişilik analizi şu şekildedir; Ahad isimli kişi doğal ve enerjik bir kişiliğe sahiptir ve istediği gibi hareket eder. Yanılmış olamazlar, kararlılar, sorumlular ve kararlılar. En büyük tutkusu bilgiye ulaşmaktır. Cahil ve gelişmemiş insanları ellerinde tutmazlar, hayatları boyunca  bir adım önde olmaya çalışırlar. Liderlik özelliklerine sahiptir O doğal bir liderdir. Kendi görüş ve fikirleri vardır ve başkalarının etkisi altında karar vermez. Sorumluluk ve yükümlülükler almaktan korkmaz. Onlar cesur insanlar. Ancak bazı durumlarda, hızlı karar verme, esnek olma ve başkalarının görüşlerini dikkate almama cesaretinizi kontrol etmelisiniz. Para kazanmakta iyidir. Ancak kazandıkları parayı harcamayı severler. Yaratıcı ve utangaç insanlardır. Öncelikle içgüdülerine ve duygularına göre hareket ederler. Tek başına hareket etmeyi seviyorsun. Nadiren şüpheci taraflarını gösterirler. Liderlik özelliklerine sahiptir O doğal bir liderdir. Kendi görüş ve fikirleri vardır ve başkalarının etkisi altında karar vermez. Sorumluluk ve yükümlülükler almaktan korkmaz. Onlar cesur insanlar. Ancak bazı durumlarda, anında karar verme, esnek bir şekilde yanıt verme veya başkalarının görüşlerini dikkate alma cesaretinizi kontrol etmemelisiniz.

Ahad isminin kişilik analizini inceledikten sonra Ahad isminin harf analizini inceleyeceğiz. Ahad isminin harf analizi aşağıdaki gibidir:

A: İddialı ve enerjik bir yapısı var. Olayları analiz etmek ve algılamak için duyular ve yetenekler geliştirdi. Mantıklı hareket eder. Mantıksal düşünme en üst düzeydedir.

H: Sakin ve istikrarlı bir kişiliğe sahip. Monoton yaşam tarzını görmeyi sever. Sakinliği en dikkat çekici özelliklerinden biridir.

A: İddialı ve enerjik bir yapısı var. Olayları analiz etmek ve algılamak için duyular ve yetenekler geliştirdi. Mantıklı hareket eder. Mantıksal düşünme en üst düzeydedir.

D: Senin gücün diğerlerinden daha yüksek. Büyük bir gücünüz var. Çok iddialı bir kişiliğin var. Göğsünüzü beladan korumayı seviyorsunuz.

Daha sonra Ahad ismine benzer isimler konusuna bakacağız. Bu isimler; Ahat, Ahavi, Ehad, Bahadır, Cihad, Serhad, Nihad, Ferhad gibi değişik benzer isimler bulunmaktadır.

Anne ve babalar yeni doğan bebeklerine isim koyarken çok dikkat etmektedir. İsimlerin Kuran-ı Kerim’de geçip geçmediği veya caiz mi diye sorgulamaktadırlar. Bu göre Ahad ismi caiz mi? sorusunu ele alacağız. Ahad ismi Kuran’da geçmemektedir, ancak insanlar çocuklarına bu kutsal, güzel ve  anlamlı ismi rahatlıkla verebilirler. Arapçadan türetilen bu ismin çok özel bir anlamı vardır, ancak izin verilen isimlerden biridir. Erkeklerin çok sevdiği bu isim sözlük anlamı olarak da oldukça anlamlı ve güzeldir. Bu yüzden Ahad isminin kullanılması caizdir.

Makalemizin son bölümünde Ahad ismine sahip ünlüler var mı? bu soruyu ele alacağız. Ahad ismi Türkiye’de çok kullanılan bir isim değildir. Bu yüzden dizi ve filmlerde de bu isim pek geçmemektedir. Bu yüzden bu isme sahip ünlüler konusuna örnek veremiyoruz.

Ahad isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 6 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Kişi, kimse
  • 2 – Birler, Birden Dokuza Kadar Olan Sayılar.
  • 3 – Ünlü Türk Denizcilerinden Ahad Bey (Umur Bey Donanmasından).
  • 4 – Birlik, bir
  • 5 – Tek, eşsiz
  • 6 – Benzersiz.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Ahad ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Ahad ismini kullanan 223 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Ahad ismini kullanan 59 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Ahad ismini kullanan 18 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Ahad ismini kullanan 9 kişi bulunmaktadır.

Ahad isminin Türkiye sıralaması

Ahad en çok kullanılan 4856. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 2403. isimdir.

Ahad ismini kullananların sayısı, son bir yılda 30 kişi artmıştır.

Ahad isminin Harf Analizi

Kişiye Ahad ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

Ahad İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Ahad ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Ahad isminin anlamını gözden geçirin!

Ahad İsminin Numerolojisi

Ahad isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

A: bir
H: on
A: bir
D: beş
TOPLAM: 17

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap