Ağız Yarası Neden Olur, Ne İyi Gelir? Vitaminleri!

Ağız Yarası

Ağız sağlığı, hem görünüm olarak hem de vücudun diğer bölümlerini de ilgilendirmesi sebebiyle oldukça önemlidir. Zira ağız içerisinde oluşan küçük yaralar ve aft adı verilen daha ağır yaralar, çiğneme ve yutkunma eylemlerini yapmada zorluk çıkarırlar. Bu durum da günlük yaşam aktivitelerini olumsuz yönde etkiler.

Ağız yaraları, küçük ve kendiliğinden geçen yaralar olabilirken, ağrıya sebep olan aftlar şeklinde de kendini gösterebilir. Boyutu ve etkileri fark etmeksizin, bu dertten muzdarip olanlar ağız yarasına ne iyi gelir sorusunun cevabını ararlar. Bu konuda bulunabilen en yaygın cevap, doğal yöntemlerdir. 

Bu yaralar, küçük sorunlar gibi görünse de, altında farklı hastalıklar yatıyor olabilir. Bu nedenle özellikle kendini tekrarlayan yaralarda en kısa sürede bir uzmana başvurmak gerekir. 

Sorun genellikle gargara yoluyla iyileşir. Gargara için ise daha çok doğal yöntemler tercih edilir. Doğal yöntemlerin yetersiz kaldığı noktalarda ise antibiyotik tedavisi veya antiviral ilaçlardan faydalanılabilir.

İgrus tarafından yapılan ve okurlara sunulan araştırmalara göre, ağız yarasına ne iyi gelir sorusunun en çok bilinen ve tercih edilen cevabı karbonat olmaktadır. Karbonat, iltihapları kurutma özelliğine sahiptir. Bu sayede yarayı iyileştirerek sebep olduğu ağrıları ortadan kaldırır. 

Bir çay kaşığı karbonat ile suyu karıştırarak macun kıvamına getirdikten sonra yaranın üzerinde bir süre bekletin m daha sonra ılık suyla ağzınızı çalkalayarak karbonatı temizleyebilirsiniz. 

Ağız yaraları için diğer bir çözüm ise tuzdur. Tuz, ağız içerisinde oluşan aftların ağrısının azalmasına yardımcı olur. Diğer yaraların üzerinde de etkilidir. Tuz tedavisi için, yarım bardak ılık suda 1 çay kaşığı tuzu eriterek günde birkaç kez ve yatmadan önce bu suyla gargara yapabilirsiniz. 

Karanfil yağı, tercih edilen bir diğer çözümdür. Karanfil yağının ağrı kesici özelliği bulunur. Bu özelliği, aftların sebep olduğu ağrıların giderilmesinde ya da hafifletilmesinde kullanılabilir. 

Ağız Yarası Neden Olur, Ne İyi Gelir? Vitaminleri!
Ağız Yarası Neden Olur, Ne İyi Gelir? Vitaminleri!

Ağız Yarası Neden Olur?

Ağız içerisinde oluşan küçük yaralar, genellikle 1-2 gün içerisinde ortadan kalkar. Ancak bazı aft oluşumları, 10 güne kadar sürebilen ağrılı yaralar şeklinde seyredebilir. 10 günden fazla süren ve ağrılara sebep olan yaralar, basit bir ağız yarası olmayabilir. Bu aşamada ağız yarası neden olur sorusunun cevabını bulmak gerekir.

İgrus.com bu nedenleri sizlere sunmaktadır. Öncelikle beslenmedeki düzensizlik ve yetersizlik ağız yaralarına sebep olabilir. C vitamini eksikliği, bir başka sebeptir. Sigara kullanımı da bu oluşumlara neden olabilmektedirler. Ancak uzun süreli yaraların altında yatan başka hastalıklar olabilir.

Bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar, bu yara şeklinde belirti verebilmektedir. Aynı zamanda Behçet hastalığının belirtilerinin arasında da aftlar bulunmaktadır. Bundan ötürü insanlar da ağız yarasına ne iyi gelir diye araştırır.

Ağız Yarası Belirtileri Nelerdir?

Öncelikle görsel olarak belirti verir. Ağız içi renginden daha kızarık veya daha beyaz dokular şeklinde görülebilir. Bu oluşan yaralar iltihaplanarak daha ileri seviyeye geçebilir. 

Yaranın oluştuğu bölgede şişkinlik, ağrı ve hassasiyet görülür. Ayrıca mevcut oluşumlarda ağrı ve batma hissi sebebiyle çiğneme ve konuşma gibi günlük basit eylemler yapılırken zorlanma yaşanabilir. 

Diş fırçalamak, bir eziyet haline dönüşebilir. Bütün bu ağrıların totalinde iştahta azalma görülür. Ağız içerisindeki ağrı boğazda da görülmeye başlar. Bu semptomlara ek olarak ateş görülme ihtimali yüksektir. Ağız yarası belirtileri nelerdir sorusunun cevapları bu şekilde sıralanabilir. 

Ağız Yarasına İyi Gelen Bitkiler

Ağız Yarasına İyi Gelen Bitkiler

Ağızdaki yara ve aft oluşumları, genellikle doğal yöntemlerle çözülebilir. Çok uzun süre devem etmediği sürece doktor tedavisine ihtiyaç duyulmaz. Bu evde ağız yarası çözümleri bitkisel olup, tedavi amaçlı kullanılır. 

İlk sırada karanfile aittir. Karanfilin ve karanfil yağının ağrı kesici özelliği vardır. Bu özellik sayesinde yaraların sebep olduğu ağrılar hafifletilebilir. 

Bir diğeri de aloe veradır. Aloe vera jeli, direk yaranın üzerine uygulandığında, ağrıyı keser ve iyileşme süresini hızlandırır. Aynı şekilde bitkinin suyu da bu işlem için kullanılabilir. 

Meyan kökü, doğal ağrı kesici özelliğine sahiptir. Bu özelliği sayesinde ağız içi yaralarda da oldukça etkilidir. 

Hindistan cevizi yağı, bilinen en eski tedavi yöntemidir. Bu yağ, doğal antimikrobiyal özellik taşımaktadır. Yenilebilir bir takım yağlarla karıştırılarak ağız gargarası yapılması suretiyle, aft yaralarında oldukça etkili olmaktadır. 

Ada çayı, yüzyıllardır mikroplara karşı verdiği mücadeleyi, İçin de devam ettirmektedir. Ada çayının demleyerek gargara yapmak oldukça faydalı olacaktır. Ya da yine demledikten sonra ağız içerisinde yaraların üzerine gelecek şekilde bir süre beklettikten sonra içilebilir. Ağız içerisindeki iltihapların giderilmesinde ve ağrının azalmasında rolü büyüktür. 

Bütün bu sorunların giderilmesinde yeterli olmaz, yaralar oluşmaya devam ederse, uzman bir doktora başvurulması gerekir. Zira uzun süreli yaralar, ciddi hastalıkların habercisi olabilir. 

Ağız Yarasına İyi Gelen Vitaminler

Aft ve yara oluşumunun en önemli sebeplerinden biri vitamin eksikliğidir. Vücutta B3, B9, B12 ve C vitaminleri yeterli miktarda bulunmadığı takdirde yara oluşumu kaçınılmazdır. Ağız yarasına ne iyi gelir derseniz, bu vitaminlerin vücuda alınmasını sağlayarak aft ve yara oluşumunu engelleyebilirsiniz. 

Ağız yarasına iyi gelen vitaminler arasında en büyük rol C vitaminine aittir. Bu nedenle bol bol C vitamini içeren besinler tüketmek faydalı olacaktır. 

Ağız Yarasına İyi Gelen İlaçlar

Aft yaraları genellikle doğal yollarla giderilebilen sorunlardır. Ancak belli bir süreyi aşan oluşumlar, başka hastalıkların sebebi olabileceği için doktora başvurmak doğru bir adım olacaktır. Gerekli testler yapıldıktan sonra eğer başka bir hastalık söz konusu değilse, doktorunuz size ilaç tedavisine başlayacaktır. 

İyi gelen ilaçlar, kişiden kişiye değişecektir. Ağızınızın içi yaralarının tedavisinde, diş tedavisi görüp görmediğiniz, ailenizde aft görülüp görülmediği, daha önce geçirilmiş boğaz enfeksiyonu olup olmadığı gibi durumlar önem taşır. Başlanacak ilaç tedavisine buna göre karar verilir. 

4 yorum

Su Tesisatçısı  -  Şubat 23, 2021 / 4:38 pm

Aylardır bende de var doktora gidiyorum krem gibi bir şey veriyor hiç işe yaramıyor doğal bit çözümü yok mu bunun

Kan degerlerim düstügünde oluyor bende bütün dilim acatliyor.acıyor dahiliyeye gidiyorum ilaclı kan takviyesi yapıyorlar ertesi gün iyilesiyorum sizinde dahiliyeye gitmenizi tavsiye ederim

mustafa K. KARAÇELİK  -  Mart 1, 2022 / 4:16 pm

Ağız yaraları içinİ
-Kabe hurması
-Kara Dut pekmazi
-Yaban Mersini (Ligarba)
-Karbonat (Su ie karıştı macun yap yaranın üzerine sür 5 dk sonra ağzı çalkala
-Majejik gargara
-Çinko, magnezyum vitamimlari iyi gelir.

Abdurrahim  -  Ağustos 6, 2022 / 2:57 pm

yazmamışlar ama kesinlikle KARADUT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap