Ağız Gargarası Nasıl Yapılır?

Temel olarak diş fırçama ya da diş ipi kullanımı her insanın ağız sağlığı ve temizliği için yaptığı işlemlerdir. Diş temizliği insanın görüntüsünde çok büyük b..

Temel olarak diş fırçama ya da diş ipi kullanımı her insanın ağız sağlığı ve temizliği için yaptığı işlemlerdir. Diş temizliği insanın görüntüsünde çok büyük bir önem teşkil eder. Bu nedenle diş bakımımıza ve diş sağlığına dikkat etmeliyiz her gün en az iki defa en fazla üç defa dişlerimizi fırçalamakta büyük yarar var peki diş fırçalayarak ağır kokusundan ve diş temizliğinden emin olmamız gereklimidir.

Diş aralarına yerleşen ve fırçaladığınız halde diş arasından çıkmayan artıklar için ne yapılabilir. Bu soruya ilk cevap diş ipi olabilir fakat diş ipinin ulaşamadığı yerlerde ne yapılmalı diye soracak olursanız ağız gargarası cevabını verebiliriz.

Öncelikle düşlerinizi bastırmadan ovalayın hareketlerle fırçalayın sonrasında ise tam temizliğinden emin olmak için gargara işlemini yapın peki ağız gargarası nasıl yapılır.
Ağız gargarasındaki amaç ağızda ve diş aralarında kalan besin artıklarının tamamını temizlemektir. Bu artıklar düzenli olarak temizlenmezse ağız kokusuna ve ileride diş çürüklüğüne neden olacaktır.

Gargara ağza su alarak suyu güzelce ağızda gezdirip sonrasında tükürmektir. Gargara yapacağınız suyun içersine bir miktar karbonat ya da tuz koymanız ağzınızı ve dişlerinizi daha güzel temizlemenize büyük etkendir.

Karbonat diş fırçalamada da kullanılabilir bir malzemedir. Haftada en fazla bir defa karbonatla dişlerinizi fırçalamanız diş beyazlığında önemli bir rol oynar.

Ayrıca ağzın içerisindeki bakterileri temizler aynı şekilde karbonat ile dil üzerini de temizleyebilirsiniz. Ağızdaki bakteri oluşumu dilden kaynaklanmaktadır karbonat ile gargara yapmanız hem ağızdaki bakterileri temizler hem dişlerinizi beyazlatır hem de diş etlerinizin güçlenmesine yardımcı olur.

Tuz da aynı şekilde faydalıdır karbonat kadar çok işe yaramasa da tuz da diş etlerinizi güçlendirir fakat tuzla gargara işlemini iki haftada bir yapmanız daha sağlıklıdır. Ağız gargarasında karbonat ve tuzun yanı sıra piyasada satılan çok çeşitte gargara vardır. Satın alacağınız bu gargaraların çoğu dişe diş etlerine ve ağızda oluşan bakterilere yardımcıdır.

Fakat ağız gargarası seçerken dikkat edilmesi gereken durumlar söz konusudur. İçerisinde tatlandırıcı olan gargaraları tercih etmeyin özellikle rengarenk satılan gargaraları satın almaktan kaçının çünkü bu tarz gargaralarda tatlandırıcı olması yüksek ihtimaldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap