Ağıt İsminin Anlamı

Ağıt İsmi

Ağıt İsminin Anlamı Kız çocuklarına koymak üzere bir isim arayışı içerisinde olan kişilerin rastladıkları isimlerden bir tanesi de Ağıt ismi olmaktadır. Bu ismin genel itibariyle olumsuz anlamları bulunduğu düşünüldüğü için, anne ve baba adaylarının çocuklarına koymak üzere bu ismi tercih etmemesi önerilmektedir. Yine de bu ismi araştırmak isteyen anne ve baba adaylarının öncelikle Ağıt isminin anlamı nedir, sorusunun cevabını araştırdığı görülmektedir.

Bu sorunun kelime anlamı bazında bakıldığında anlamı aslında çok yüksek olan, yüce şeklinde açıklanmaktadır. Fakat halk arasında bilinen haliyle ve Türk edebiyatındaki yeriyle Ağıt isminin anlamı oldukça kötü şekillerde açıklanarak, acı çekmek sonucu ortaya çıkan feryat şeklinde ifade edilmektedir. Bu bağlamda bakıldığında Ağıt isminin kız çocuklarına koyulmasının iyi mi yoksa kötü mü olduğu konusunda kişiler tereddütte kalmaktadır. 

Ağıt İsminin Anlamı
Agit İsminin Anlamı

İsmin konulmaya uygun olup olmadığını anlamak için anne ve baba adaylarının öncelikle Ağıt ismi Kuran’da geçer mi, sorusunun cevabını araştırdığı görülmektedir. Bu bağlamda bakıldığında Ağıt isminin Kuran içerisinde yer almadığı görülmektedir. Kuran içerisinde yer almayan bu isimle ilgili merak edilen bir diğer konu da Ağıt ismi caiz mi, sorusunun cevabıdır.

Anlamı olumsuz olan, zararlı görülen isimlerin çocuklara konması sonucu anne ve babaların mesul tutulacağı inancı bulunması sebebiyle, ebeveynlerin Ağıt isminin de caiz olup olmadığını sorguladığı görülmektedir. Bu isim, caiz olmayan ve tamamen sakıncalı görülen isimler arasında yer almasa da ismin bütün analizlerini detaylı bir şekilde incelemeden kişilerin bu ismi çocuklarını koymamaları gerekmektedir. Bunun yanı sıra Ağıt isminin büyün anlamları hakkında araştırma yapmadan da ismin çocuğa koyulması doğru görülmemektedir.

Bütün bu incelemelerin yanı sıra Ağıt isminin kişilik özellikleri de büyük merak uyandırmaktadır. Bu isme sahip olan kişilerin kendine güvenen, neşeli, cömert, dışa dönük, güçlü,  hırslı, kendinden emin, iş bitiren, dürüst, ön planda olmayı seven, eğlenceyi seven lükse düşkün, sadık, iddialı, sıcak kanlı, sosyal, mert, yaratıcı, açık, enerjik insanlar olduğu görülmektedir.

İsmin genel olarak anlamları son derece pozitif ve güzel şekillerde açıklanmaktadır. Bu isimle ilgili olarak olumlu anlamlara rastlansa da Ağıt isminin olumsuz kişilik özellikleri de bulunmaktadır. Bu özellikler arasında hassaslık, savurganlık, kırılganlık, kuşkuculuk ve düşüncesizlik yer almaktadır.

İsimle ilgili dikkat çeken ve incelenen bir diğer nokta ise Ağıt isminin harf analizi olmaktadır. Bu isim içerisinde yer alan A harfinin enerjik olmayı, Ğ harfinin azimli bir şekilde mücadele etmeyi, I harfinin hassasiyeti, T harfinin ise duygularını zor açmayı yansıttığı görülmektedir. Bu ismin harf analizinden çıkartılan anlamların son derece olumlu olduğu görülmektedir. Genel itibariyle Ağıt isminin anlamı oldukça olumlu şekillerde de açıklanabilmektedir. Kelimenin bir isim olarak tercih edilmesini engelleyen durum ise bu kelimenin aynı zamanda ölüm acısı sonrası ciğerden yakılan feryat anlamlarını karşılıyor olmasıdır. Türkiye’de nadir kullanılan isimler içerisinde yer alan Ağıt ismini taşıyan 22 kişiye rastlanmaktadır. Bu 22 kişiden 3 tanesi İstanbul’da, 2 tanesi İzmir’de geriye kalan kişiler ise Türkiye içerisinde dağınık bir şekilde bulunmaktadır.

Ağıt isminin genel bir değerlendirmesi yapıldığında isim olarak koymaya uygun bir isim olduğu görülmektedir. Yine de ismin bütün anlamlarını düşünerek hareket etmek, isim koyma noktasında en doğrusu olacaktır.

İsimlerin karakteristik özellikleri ve yaşantıyı etkileyeceği düşünülerek hareket edilmesi gerekmektedir. Bu noktada ebeveynlerin dikkatli bir şekilde isim seçimi yapması gerekmektedir. Caiz olmayan bir isim olarak sayılmasa da Ağıt isminin olumsuz etkisi düşünülerek hareket edilmesi hâlinde bu ismin kız çocuğuna verilmesi pek tavsiye edilmemektedir.

Ağıt isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 1 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Manen Çok Yüksek, Yüce Yaradılışlı

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Farsça
Kuran ‘da geçmiyor.

Ağıt ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Ağıt ismini kullanan 22 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Ağıt ismini kullanan 3 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Ağıt ismini kullanan bulunmamaktadır.
İzmir’de Ağıt ismini kullanan 2 kişi bulunmaktadır.

Ağıt isminin Türkiye sıralaması

Ağıt en çok kullanılan 8710. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 3609. isimdir.

Ağıt isminin Harf Analizi

Kişiye Ağıt ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Ğ : Bir şeyin sonuna kadar azimle ,mücadele ederek gitme.

I : Hassas anlamını çağrıştırır, ı harfi olmazsa da olur.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

Ağıt İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Ağıt ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Ağıt isminin anlamını gözden geçirin!

Ağıt İsminin Numerolojisi

Ağıt isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

A: bir
Ğ: dokuz
I: on bir
T: yirmi dört
TOPLAM: 45

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap