Ağıt İsminin Anlamı

Ağıt İsmi

Ağıt İsminin Anlamı Bu isim pek fazla özel isim olarak duyulmamış olsa da sözcük olarak herkesin bilebildiği bir kelimedir. Farsça kökenli bu isim genellik ile kız çocuklarına koyulan bir isim olarak bilinmektedir. Ancak Ağıt isminin anlamı konusunda herkes bilgi sahibi olmamaktadır.

Aslında bu isim sıkça kullanılmasa da zaman zaman insanlar bu isme sahip kişilere rastlayabilmektedir. Bu durum da bilmeyenler için bu ismin anlamı konusunda daha bir merak uyandırmaktadır denilebilir. Peki, Ağıt isminin anlamı nedir?

Öncelik ile Ağıt isminin TDK’deki anlamı konusuna değinilmeli. Bu ismin TDK’deki anlamı; bir kişinin ölümünden dolayı hissedilen acının söz ya da ezgiler ile dile getirilmesi olarak tanımlanabilir. Bunun dışında gelin olan bir kişinin arkasından genellikle annesi tarafından hissedilen özlemi söz ya da ezgiler ile dile getirilmesi anlamı da mevcut olmaktadır.

Bu isme sahip ya da çocuğuna koymayı düşünen kişiler Ağıt ismine sahip olan ünlüler mevcut mudur merak etmekte. Ancak bu ismin özel ve nadir kullanılmasından kaynaklı bu isme sahip tanınmış bir ünlü bulunmamaktadır.

Bunun dışında Ağıt ismine benzer isimler ise şu şekilde sıralanabilir: Kız ismi olarak benzer isim Ağış’tır. Ancak erkek isimleri açısından da benzer isimler mevut olmaktadır. Bu isimler ise şu şekilde sıralanabilir: Ağın, Sağıt, Ağırtaş, Aykut, Ahmet, Adalet, Abdulhamit ve Azat.

4 harften oluşan Ağıt isminin harf analizi ise şu şekildedir: İlk harf olan “A” harfi girişimci ve enerji dolu bir kişilik özelliğini temsil etmektedir. İkinci harf olan “Ğ” harfi ise oldukça fazla azimli ve işin sonuna kadar giden bir kişinin kişilik özelliğine sahiptir.

Üçüncü harf olan “I” harfi ise hassas bir kimse anlamına gelmektedir. Duygusal yapıya sahip bu kimse karşısındaki kişi ile oldukça iyi empati kurabilir denilebilir. Dördüncü ve son harf olan “T” harfi ise iç duygularını karşısındaki kişiye açmakta zorlanan bir kimsenin kişilik özelliğini taşımaktadır denilebilir.

Ağıt isminin anlamı, harf analizi doğrultusunda tahmini ve yaklaşık olarak bu şekildedir. Elbette her analizde olabileceği gibi yanılma payı ile beraber ortalama olarak bu şekildedir.

Bunun dışında Ağıt isminin kişilik analizi ise şu şekildedir: Bu ismi taşıyan kişiler genellikle cazibeleri ve kibarlıkları ile ilgiyi üzerlerinde toplamaktadırlar. Bunun dışında güçlü sezgilere sahip oldukları bilinir ve bir durum karşısında bu güçlü sezgilerine göre hareket eden bir yapıları vardır denilebilir. Aynı zamanda karşılarındaki insanlara nasıl davranmaları gerektiğini kolay çözebilen kişiler olmaktadırlar. Sessiz kimseler olarak bilinmektedirler.

Fazla konuşmazlar ancak, gerekli konular olduğu zaman sözlerini esirgemezler. Özel hayatlarını pek kimse ile paylaşmaktan hoşlanmazlar. Bunun dışında partnerlerine karşı oldukça ilgili ve sevgilidirler. Sevdikleri insana karşı oldukça tutkulu olurlar. Ayrıca bu kişiyi hayatlarının merkezi haline getirme eğilimindedirler. Aşkı çok derin yaşamaları ile de bilinirler.

Ağıt ismi dini kitabımız olan Kur’an-ı Kerim’de bulunmamaktadır. Ama caiz olmayan isimler listesinde de adı geçmediği için Ağıt ismi caiz mi sorusunun cevabı evet olmaktadır. Caiz olmayan isimlerin birçok kişi tarafından kullanılması tercih edilmediğinden dolayı bu konu oldukça önem taşımaktadır. Ancak bu isim ile ilgili kullanılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Bu bilgiler doğrultusunda herhangi bir kişiye bu adın koyulmasında bir herhangi bir engel bulunmamaktadır denilebilir. Anlamlarını ve bunun dışında çeşitli kişilik ve harf analizlerini inceledikten sonra dilerseniz bu ismi kullanabilirsiniz. Yapılan analizler sonucunda Ağıt isminin anlamı bu şekildedir.

agit-isminin-anlami-17286
Ağıt İsminin Anlamı

Ağıt isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 1 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Manen Çok Yüksek, Yüce Yaradılışlı

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Farsça
Kuran ‘da geçmiyor.

Ağıt ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Ağıt ismini kullanan 22 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Ağıt ismini kullanan 3 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Ağıt ismini kullanan bulunmamaktadır.
İzmir’de Ağıt ismini kullanan 2 kişi bulunmaktadır.

Ağıt isminin Türkiye sıralaması

Ağıt en çok kullanılan 8710. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 3609. isimdir.

Ağıt isminin Harf Analizi

Kişiye Ağıt ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Ğ : Bir şeyin sonuna kadar azimle ,mücadele ederek gitme.

I : Hassas anlamını çağrıştırır, ı harfi olmazsa da olur.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

Ağıt İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Ağıt ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Ağıt isminin anlamını gözden geçirin!

Ağıt İsminin Numerolojisi

Ağıt isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

A: bir
Ğ: dokuz
I: on bir
T: yirmi dört
TOPLAM: 45

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap