Aferin Forte Kullanımı? Ne işe Yarar? Fiyat ne kadar?

Aferin forte hem ağrı kesici hem de ateş düşürücü ilaçlardandır. Grip ve soğuk algınlığının semptomik tedavisinde kullanılır. Gripten kaynaklanan tüm belirtileri yavaşlatarak bitirmeye yardımcı olur. Birçok doktor grip ve soğuk algınlığı tedavisi için forte kullanımını önerir. Birçok eczacı da ilacı önermektedir. Grip ve soğuk algınlığı başlangıç seviyesinde ise eğer kısa süre vücudun toparlanmasına yardımcı olacaktır.

Aferin Forte Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır

Ne işe yarar diye baktığımızda grip ve soğuk algınlığının yaptığı ateş ve vücut ağrılarına birebirdir. Grip ve soğuk algınlığının vücutta yarattığı boğaz ağrısı, baş ağrısı, eklem ağrısı gibi ağrılarda ve vücudun ateş yapmasında tercihen kullanılır. Diğer ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar ile birlikte kullanıldığında farklı etkiler yaratabilir. 

Forte birçok hekim ve eczacının grip ve soğuk algınlığı için önerdiği bir ilaçtır. Bu ilaç ne işe yarar grip ve soğuk algınlığının semptomlarının giderilmesinde oldukça işe yarar bir ilaçtır. Doktorun önerdiği dozda kullanılması gerekir. Ağız yolu ile alınır. Bir bardak su ile alınması uygun olacaktır. 12 yaş altı çocukların kullanımına uygun değildir. Günde 6 tabletin üstüne çıkılması kesinlikle uygun değildir. En uygun kullanımı 6 saatte bir tek tablet şeklindedir. En doğru kullanımı için kesinlikle hekimin önerdiği dozda alınmalıdır.

Aferin Forte Çok Yaygın Görülen Yan Etkileri

Aferin forte ne işe yarar grip ve soğuk algınlığı için önerilmektedir. Doktorun tavsiyesi üzerine reçete ile kullanımı uygundur. Bazı kişilerde belli başlı yan etkiler meydana gelebilir. Aferin forte yan etkileri en başında uyuşukluk ve uyku hali meydana gelmektedir. Kullanan birçok kişide bu gibi belirtiler görülebilir. Uyku hali yaptığından ilaç kullanılırken araç kullanımı uygun değildir. Bu gibi etkiler oldukça yaygın görülür. Ancak sizi çok fazla etkilediği durumda eczacınıza veya doktorunuza başvurmanızda fayda olacaktır.

Aferin Forte Yaygın Görülen Yan Etkileri

Aferin Forte yan etkileri arasında çok yaygın görülenler vardır.

Baş dönmesi, baş ağrısı, denge bozukluğu, uyarılma, iştahsızlık, konsantrasyon bozukluğu, dikkatsizlik
Görmede bulanıklık
Ağızda kuruluk, bulantı, kusma, karında ağrı, kabızlık
Yorgunluk
Akut üst solunum yolu enfeksiyonları 

gibi etkiler de aferin forte yan etkileri arasındadır. İlacın uzun süreli kullanımı da bu gibi etkilerin artmasına neden olabilmektedir. Bu etkilerde artma veya hayati bozukluk meydana geldiyse eğer kesinlikle hekime başvurulması gerekmektedir. 

Aferin Forte Hakkında
Aferin Forte Hakkında

Aferin Forte Yaygın Olmayan Yan Etkileri

Aferin Forte yan etkileri arasında yaygın olmayanlar şunlardır.

Deride döküntü, kaşıntı, egzama, alerjik dönem, dil ve boğazda şişlik, yaygın akıntılı döküntüler, el ve ayaklarda kızarıklık
Böbrek hasarları, böbrek yetmezliği
Sindirim sisteminde görülen kanama benzeri durumlar

Bu gibi etkileraferin forte yan etkileridir ve çok yaygın olmamakla birlikte görülmüştür. Ancak hepsi çok  ciddi etkilerdir. Kesinlikle beklenmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir. 

Aferin Forte Kullananlarda Seyrek Görülen Yan Etkiler ve Kullananlarda Bilinmeyen Yan Etkiler

Aferin forte nasıl kullanılır sorusu kadar seyrek görülen yan etkilerini de bilmek gerekir. İştahsızlık, nefes darlığı, astım benzeri belirtiler, ishal, karaciğer hasarı, ciddi deri hasarları gibi belirtiler de seyrek görülen belirtilerdendir. Ancak oldukça ciddi boyutta olduklarından en yakın acil serviste kontrol altına alınmalıdır. 

Güneş ışığına hassasiyet, deri döküntüsü, ruhsal çöküntü, çarpıntı, kalpte ritim hızlanması veya atım düzensizliği, kulak çınlaması, göğüste tıkanıklık, karaciğer iltihaplanması, kas güçsüzlüğü, kas çekilmesi, idrar yapamama gibi etkiler de bilinmeyen yan etkileri arasındadır.

Aferin Forte Doz Hesabı ve Diğer İlaçlar ve Gıdalar ile Kullanımı

Aferin forte nasıl kullanılır yanıtını bilmek önemlidir.  Grip ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Doz ayarı önemlidir. 6-12 yaş arası çocuklarda doz ayarı doktor tarafından yapılır ve doktor önermediği sürece kesinlikle kullanılmamalıdır. Genel doza bakacak olursak eğer 6 saat ara ile 2  kapsül şeklinde kullanılabilir. En fazla 7 gün kullanılmalıdır. Tabi bu süreci de hekim belirlerse daha doğru olacaktır. Alınacak dozdan fazlası alındığında kesinlikle beklenmeden doktora veya en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Alınacak doz unutulduğunda bir sonraki alımda 2 doz alım yapılmamalıdır. 

Diğer ilaçlar ile kullanımını doktorunuz önermediği sürece dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Diğer ağrı kesiciler ila kullanımı yüksek doz olacağından yapılmamalıdır. Parasetamol içeren ilaçlar etkisini değiştireceğinden birlikte kullanılmaması gerekmektedir. 

Aferin Forte Alkol İle ve Hamilelik ve Emzirme Döneminde Kullanımı

İlaç kesinlikle alkollü içecekler ile kullanılmamalıdır. Yoğun alkol tüketimi olan kişilerin 2000 mg’ı aşmayan doz şeklinde ayarlamasının yapılması gerekmektedir. Alkol ile kullanımında ciddi sorunlar meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda olası yan etkiler de görülebilir. Ciddi bir durum olduğundan en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi uygun olacaktır. Hatta doktor uygun görürse bir süre müşahede altında kalınması gerekebilir.

Hamilelik döneminde kullanımı sakıncalı olan ilaçlardandır. Eğer kullanırken hamilelik şüphesi yaşadıysanız eğer mutlaka doktorunuz ile iletişime geçmeniz gerekecektir. Hamileliğin 3. ayından itibaren doktor gerekli görmezse eğer kullanılmaması gerekmektedir.

Tüm ilaçlar gibi aferin forte ilacı da kesinlikle reçetesiz kullanılmamalıdır. Bir başkasının verdiği ilaç kullanılmamalı kesinlikle doktor tavsiyesi olmalıdır. Başka bir yerden tedarik edilen kutusu eskimiş, yırtılmış, son kullanma tarihi okunmayan, son kullanma tarihi geçmiş, prospektüsü olmayan ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu gibi ilaçlar hemen çöpe atılmalı, çocukların erişiminden kesinlikle ulaştırılmalıdır. Bu gibi ilaçların yanlışlıkla alındığı durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması uygun olacaktır. 

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Hayat Ölümden Önce Bir Rüyadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Giriş Yap

close

Bizden Haberdar Ol