Adnan İsminin Anlamı

adnan-isminin-anlami-25092

Erkek çocuklar için koyulabilecek birçok farklı isim bulunuyor. Bu isimler arasında eski jenerasyon isimler ve yeni jenerasyon isimler de var. Adnan ismi bu tür isimler arasında yer alıyor. Adnan isminin anlamı nedir sorusu da bu nedenlere bağlı olarak sıklıkla soruluyor. Adnan ismi, yıllardır kullanılan eskimeyen isimler arasında bulunuyor. Adnan isminin iki farklı anlamı bulunuyor. İlk anlamı bağlı olduğu yerde kalarak orada yaşamaya devam eden kişiler için kullanılan bir ifade sözcüğüdür. İkinci anlamı ise yaşamı sona eren ve diğer tarafta sonsuz yaşama ulaşan kişilere söylenen bir ifade sözcüğüdür. Adnan ismi erkek bebek ismidir ve günümüzde kullanımı da oldukça yaygındır. 

Adnan isminin kullanımı ile ilgili merak edilenlerden sonra belirli bir kesim bu ismin İslam dinine uygun olup olmadığı hakkında araştırmalar yapıyor. Adnan ismi kötü bir anlam içermediğinden ve yanlış bir çağrışım yapmadığından kullanılmasında da herhangi bir sorun gözükmüyor. Ancak merak edilen bir soru da Adnan ismi Kur’an’da geçiyor mu sorusu. Bu isim, Kur’an-ı Kerim içerisinde herhangi bir sure ya da ayette yer almıyor. Ancak bu durum ismin konulmaması için herhangi bir engel de yaratmıyor. Adnan ismi sık kullanılan isimler arasında bulunduğu gibi ikinci isim olarak da çocuklara verilebiliyor. Yoğun olarak kullanımına ülkemizin hemen hemen her bölgesinde rastlanıyor. 

Adnan isminin anlamı kadar kökeni de büyük bir merak konusu haline geldi. Adnan ismi köken olarak Arapçadan gelen bir isimdir. Bu sebeple bu kültürlerin yaşandığı bölgelerde daha çok kullanılıyor. İsim köken olarak da anlam olarak da duruş olarak da yazılış olarak da birçok kolaylık sağlıyor. Adnan isminin içerisinde bulunan harfler basit ve hemen hemen her dilde yer alan harfler. Böylece uluslararası işlemlerde isim bozmaya ya da harf değiştirmeye gerek kalmıyor. Türkiye’de yoğun bir şekilde kullanılan Adnan ismi bu özelliği ile yurt dışında herhangi bir ülkede de rahatlıkla kullanılabiliyor. 

Adnan ismini çocuklarına koymayı düşünen tüm aileler tıpkı diğer isim arayışında olan aileler gibi bu ismi kimlerin taşıdığını merak ediyor. İsimlerin hafızalara kazındığı bazı kişiler, bazı yapımlar olabiliyor. Örneğin Adnan ismi bir dönem ilgi ile takip edilen Aşk-ı Memnu dizisinden önce bilinse bile bu dizi ile daha popüler bir hale geldi. Adnan ismine sahip olan ünlüler ise Adnan Adıvar, Adnan Aybaba, Adnan Aksoy, Adnan Biricik, Adnan Büyükdeniz, Adnan Binyazar, Adnan Cemgil, Adnan Çoker, Adnan Dalgakıran, Adnan Dinçer, Adnan Demircan, Adnan Ergil, Adnan Erdoğan, Adnan Fırat, Adnan Güler, Adnan Gerger, Adnan Genç, Adnan İnanç, Adnan Kahveci, Adnan Kaşıkçı, Adnan Kılıççı gibi isimler olarak biliniyor. 

Adnan ismi söyleniş ve yazılış olarak Adem, Ahmet, Ayhan gibi isimler ile benzerlik gösteriyor. Bu ismin analizi içerisinde de görülebildiği gibi adı Adnan olan kişiler edebiyat ve sanata ilgi duyabilirler. Adnan isminin analizi yapılırken ön planda tutulan iki adet harf var. Bunlardan bir tanesi A bir tanesi de N harfi olarak biliniyor. Çünkü bu iki harf iki kez kullanılıyor. A harfi öncülük ve liderlik simgeliyor, D harfi düzeni ve rahatlığı simgeliyor, N harfi dengeyi simgeliyor. Bu sayede Adnan ismine sahip olan kişilerin de öncü, düzen tertip sahibi, çalışkan, sanatkar ve dengeli, tutumlu kişiliklere sahip oldukları gözlemleniyor. Bu analizler sonucunda aileler çocuklarına Adnan ismini vermeden önce daha detaylı bir şekilde inceleme yapabiliyor.  

Adnan isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Güneyden Esen Yel, Lodos, (Kimi Yerde) Doğudan Esen Yel, (Kimi Yerlerde) Kuzeyden Esen Yel, Poyraz
  • 2 – İnsanlardan Üstün Olan Demektir.
  • 3 – Bir yere yerleşip ikamet eden, mukim.
  • 4 – Cennette ölümsüzlüğe kavuşan kimse

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Adnan ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Adnan ismini kullanan 70.940 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Adnan ismini kullanan 12.684 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Adnan ismini kullanan 4.655 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Adnan ismini kullanan 4.447 kişi bulunmaktadır.

Adnan isminin Türkiye sıralaması

Adnan en çok kullanılan 225. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 109. isimdir.

Adnan ismini kullananların sayısı, son bir yılda 94 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Adnan isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Aşağıdaki grafik, Adnan isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Adnan isminin Harf Analizi

Kişiye Adnan ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Adnan İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Adnan ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Adnan isminin anlamını gözden geçirin!

Adnan İsminin Numerolojisi

Adnan isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

A: bir
D: beş
N: on yedi
A: bir
N: on yedi
TOPLAM: 41

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap