Adet Öncesi Bel Ağrısına Ne İyi Gelir? Regl Bel Ağrısı Tedavisi

Mevsimsel Adet Gecikmesi En Fazla Ne Kadar Sürer?

Adet öncesi bel ağrısı kadınların en fazla karşılaştığı şikâyetlerden biridir. Regl bel ağrısı hormonal değişimlerden kaynaklanır.

Ayrıca rahim bölgesindeki fibroidler veya çikolata kisti gibi rahatsızlıklar da menstrüasyon döneminde bel ağrısı görülmesine yol açar.

Adet Öncesi ve Regl Döneminde Bel Ağrısı Neden Olur?

Pek çok kadın, regl iken karın ağrısı, baş ağrısı ve şişkinlik gibi sorunlar yaşar. Bel ağrısı da çoğu zaman bunlara eşlik eder.

Regl döneminde bel ağrısı, genellikle daha adet olmadan başlar. PMS yani adet öncesi sendromun bir parçası olan bu ağrı, genellikle normal kabul edilir.

Fakat bazen, ağrının altında çikolata kisti veya farklı bir rahatsızlık yatıyor olabilir.

Bu ağrının kesin olarak neyden kaynaklandığı belli değildir. Fakat, menstrüasyon döneminde gerçekleşen hormonal değişimlere bağlı olduğu düşünülür. Hormonlarda meydana gelen değişiklikler, omurgadaki bağları da etkileyerek bel ağrısına sebep olur.

Adet döneminde bel ağrısı nedenleri özet olarak bu şekildedir. Şimdi ayrıntıya girmekte yarar görüyoruz:

PID (Pelvikİnflamatuar Hastalık)

Bu, üreme organlarında ortaya çıkan bir enfeksiyondur. Çoğu zaman bakterilerden kaynaklıdır. Eğer pelvikinflamatuar hastalığınız mevcutsa, adetliyken bel ağrısı ile beraber şu semptomlarla da karşılaşmanız olasıdır:

 • Aşırı derecede vajinal akıntı
 • Karnın alt bölgesinde ağrı
 • Cinsel birliktelik esnasında ağrı
 • İdrara çıkarken zorlanma, ağrı hissetme
 • Ateş ve titreme

Çikolata Kisti (Endometriozis)

Endometriyum, rahim gövdesinin iç kısmıdır. Bazen buradaki doku, vücudun farklı bölgelerinde de oluşur. Rahim astarıyla benzerlik gösteren bu doku, endometriozis adını alır.

Karın boşluğunda, fallop tüplerinde veya yumurtalıklarda gözlemlenebilir. Çikolata kistinin en yaygın belirtilerinden biri adet öncesinde ve adet sırasında oluşan bel ağrısıdır.

Rahim Fibroidleri

Fibroidler, rahimde bulunan kitlelerdir. Fakat bunlar kanserli değildir. Ne var ki, bazıları son derece büyük olabilir. Adet döneminde yoğun ağrıya –özellikle bel ağrısına- sebebiyet verir. Fibroidler, gerektiğinde cerrahi yöntemle çıkarılır.

PCOS(Polikistik Over Sendromu)

Üreme çağındaki kadınlarda en sık rastlanan hastalıklardan biri budur. Hormonal bozukluğa bağlı gelişen bu rahatsızlığın nedeni kesin belli değildir. Regl döneminde bel ağrısı bu yüzden meydana geliyor olabilir.

Erken teşhis çok önemlidir. Tedavide çeşitli ilaçlardan yararlanılır. Örneğin progestin veya doğum kontrol hapı kullanılabilir. Öte yandan hasta kilolu ise, uygun bir diyet programıyla kilosunun normal düzeye getirilmesi gerekir.

Dismenore (Ağrılı Adet Görme)

Adetliyken rahim bölgesinden hormon benzeri çeşitli maddeler salgılanır. Bunlara Prostaglandin denir. Bahsi geçen kimyasallar, rahimde yer alan dokuların vücuttan kanama yoluyla atılmasını sağlar. Fakat bunu yaparken bel ağrısı oluşturabilir.

prostaglandinler Kimi zaman; ishal, baş ağrısı, kusma gibi şikâyetlere de neden olabilirler. Bunlar dismenore yani ağrılı adet kanaması ile birlikte görülür.

Uterusta meydana gelen anormal kasılmalar, kendini bel ağrısı ve şiddetli kramplarla gösterebilir.

PMS (Premenstrüel Sendrom)

Bu durum, ‘adet öncesi sendrom’ olarak tanımlanır. Sendromun yaygın belirtileri şöyledir:

 • Göğüslerde hassasiyet
 • Baş ağrısı
 • Şişkinlik
 • Kramp
 • Bel ağrısı

Bunlar adet döneminden birkaç gün önce görülmeye başlanır ve adetin özellikle ilk günleri boyunca devam eder.

PMS (Adet Öncesi Gerginlik Sendromu)

Adetinize bir hafta kala gerginlik sendromu baş gösterebilir. Bunun sonucunda adet öncesi bel ağrısı yaşayabilirsiniz.

Bu gerginlik sendromu farklı fiziksel, davranışsal ve duygusal semptomlara da neden olur. Çoğu zaman luteal fazın ikinci kısmında başlayan bu sendrom, bazen de yumurtlama sonrası başlayıp adet olana kadar sürebilir.

Regl Döneminde ve Adet Öncesi Bel Ağrısı Tedavisi

Adetinize yakın veya adetliyken bel ağrısından muzdaripseniz, bunun sebebini öğrenmek için bir jinekoloğa başvurmalısınız. Doktorunuz sizden ultrason ve başka tetkikler isteyecektir. Şikâyetinizin tedavisi, nedenine yönelik olacaktır.

Adet Döneminde Bel Ağrısı Çekenlere Öneriler

 • Banyo yapmak veya ılık bir duş almak bel ağrınızı azaltabilir.
 • Tiamin (B1) ve magnezyum takviyeleri bel ağrısını hafifletebilir. Bu takviyeleri almadan önce bir uzmana danışın.
 • Sıcak su torbası hazırlayıp ağrıyan bölgeye tutabilirsiniz. Böyle yapmak bel ağrısını dindirecektir.

Regl Döneminde Bel Ağrısı İçin İlaç

Eczanede reçetesiz olarak temin edebileceğiniz iltihap önleyici ve ağrı kesici ilaçlar vardır. Adet dönemine yakın, bunlardan birini kullanmaya başlayabilir ve böylece menstrüasyon sürecini daha az bel ağrısıyla atlatabilirsiniz.

Fakat yine de herhangi bir ilaç kullanırken dikkatli olmak gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. İlaca rağmen bel ağrınız kesilmiyorsa doktora görünmeyi ihmâl etmeyin. Size daha etkili bir ağrı kesici önerilebilir.

Non-steroid ilaçlar, prostaglandinlerden kaynaklı inflamasyonu hafifletir ve ağrının azalmasına yardım eder. Adet döneminde meydana gelen kramplar için uygun bir tedavi olarak tercih edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap