Adet Gecikmesi Kaç Günde Olur, Nedenleri Nelerdir?

Adet Gecikmesi Kaç Günde Olur, Nedenleri Nelerdir? Adet gecikmesinin nedeni genelde gebeliğe bağlansa da bunun dışında birçok faktör tarafından kanama dönemi g..

Adet Gecikmesi Kaç Günde Olur, Nedenleri Nelerdir?

Adet gecikmesinin nedeni genelde gebeliğe bağlansa da bunun dışında birçok faktör tarafından kanama dönemi gecikir.

Yüzeysel olarak ele alırsak; psikolojik sorunlar, hızlı şekilde kilo almak ve vermek, ani duygu değişimleri, çok yorucu sporlar yapmak ve kullandığınız ilaçların yan etkisi adet gecikmesine neden olabilir.

Adet Gecikmesi Nasıl Anlaşılır, Hesaplanır?

Bayanların adet kanaması dönemleri 3 ila 5 hafta arasında değişiklik gösterir. Kanamanın yaşandığı gün üzerinden 3-5 haftalık süre zarfında tekrar adet dönemi gerçekleşmez ise gecikme olarak tanımlanır.

Kısaca adet gecikmesi hesaplaması şöyledir; ilk olarak 1 Eylül tarihinde kanama gerçekleşti ise, 21 Eylül ve 5 Ekim tarihlerin arasında tekrar adet dönemi yaşanır. Eğer bu tarihler arasında kanama olmazsa geciktiğini anlarsınız.

Adet gecikmesinin nedeni
Adet gecikmesinin nedeni

Genel olarak adet dönemi 4 hafta olarak hesaplanır. Her bireyin yapısı farklı olduğundan kimisinde 1 hafta erken, kimi kadınlarda ise 1 hafta geç görülebilir. Vücudumuz mekanik olmadığı için adetler düzenli olmayabilir. Yani, bazı aylarda 1-2 gün erken, diğer aylarda 1-2 gün geç olabilir, bu duruma adet düzensizliği adı verilmektedir.

Adet dönemlerinden en çok korkan ergenlik dönemindeki genç kızlar ve ilk defa bu durumu yaşayanlardır. Ergenlik dönemlerinde vücut çok dengeli değildir, sürekli gelişir, kendini yeniler, bu yüzde adet düzensizliği genç yaşlarda daha normaldir.

Adet Gecikmesinin Temel Sebepleri

Bayanlar bir sene içerisinde 10-14 defa adet kanaması yaşayabilirler. Adet gecikmesini dikkate alırken çevrenizdekilerin adet dönemlerine değil, kendinize göre hesap etmeniz gerekir.

Gebelik dışında adet gecikmesinin ilk nedeni aşırı kilo kaybıdır. Özellikle yaz dönemlerinde bikini giymek isteyen bayanlar sert bir diyete girişirler. Bu durum vücudun genel işleyişini değiştirir ve adet gecikmesine neden olur.

Bazen tek başına diyet yapmak zayıflamaya yetmez. Üstüne bir de yoğun bir spor yapmaya başlarsınız. Aşırı yorgunluk, sinir-stres gibi faktörler de adet döneminde değişikliğe sebep olabilir.

Diyet yaptıktan sonra vücuttaki yağlar azalır, bu da adet gecikmesine neden olabilir. Kilo verme işlemi bitip vücut normal fonksiyonlarına döndüğü zaman adet düzensizliği ortadan kalkar.

Spor neden adet gecikmesine yol açar? Fazla yorulmak, strese girmek yumurtlama ve östrojeni azaltarak adet döneminde gecikmeye neden olur.
Stres: okul hayatı, iş yaşamı, ailevi sorunlar, sürekli şehir değiştirme gibi durumlar yoğun strese neden olur ve bu da adet döneminin değişmesine yol açabilir.

Sağlık Sorunları: Özellikle kış aylarında;  boğazlarda şişme, yüksek ateş, burun akması yani kısaca soğuk algınlığı yaşarız. Bu gibi durumlarda adet kanamasının zamanında değişikliklere yol açabilir.

Kullanılan Haplar: Ufacık bir sorun ilaç kullanmaya çok alışıldı. Moralim bozuk antideprasan, hafif ağrılarda ağrı kesici, gebelikten korunmak için haplar… Tabi bunların da belirli yan etkileri olacaktır ki bunlardan biri de adet gecikmesidir.

Uyku Alışkanlıkları: Normal uyku düzeninden şaştığınız zaman metabolizmanız değişir. Canınız bir şey yemek istemez, kendinizi yorgun hissedersiniz, aynı zamanda adet dönemi de gecikebilir.

Adet Gecikmesi Tedavi Yöntemleri

Adet gecikmesi tedavisi nedenine göre belli olur. Troid hormonunda azalma durumunda gerçekleşen adet gecikmesi için hormon takviyesi yapılır.

Bazı durumlarda Prolaktin hormonu artar ve bunu düzenlemek için reçete ile ilaç tedavisi yapılır.

Aşırı kilolar verildikten sonra düzenli yemek, stresten uzak bir yaşama dikkat ederek kendi tedavinizi yaratabilirsiniz.

Uzmanların söylediklerine göre; yıl içinde yaşanan kısa zamanlı gecikmeler önemli bir hastalık habercisi değildir. Birkaç ay gecikme yaşanırsa o zaman adet gecikmesi ciddiye alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap