Adet Belirtilerim Var Ama Regl Olamıyorum Neden? Gebelikte Adet Belirtisi Görülür mü?

adet-gecikmesi-neden-olur-nasil-anlasilir-22449

Adet tarihiniz yaklaştıysa ve belirtiler olmasına rağmen kanama gelmediyse şu nedenlere bağlı olabilir: Tiroid rahatsızlıkları, anemi hamilelik ve yoğun stres altın kalmak olabilir. Daha ciddi bir hastalık olmadan acilen kadın doğum doktoruna görünmek gerekir.

Adet Belirtilerine Rağmen Adet Olamama Nedenleri

Kansızlıktan Kaynaklanabilir

Adet zamanınız yaklaştıysa ve her regl öncesi yaşadığınız semptomlar baş göstermesine rağmen kanama gelmediyse demir deponuz boşalmış, anemi sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Kadınlar ergenlik çağıyla beraber farklı bir sürece girerler ve adet görürler. Bu dönemlerde kanın çok fazla akması ve yetersiz beslenme ile demir eksikliği yaşanır. Özellikle bazılarının regl döneminde aşırı derecede bir kan boşalması olur. Demir içeren gıdalar alınmazsa durum tehlikeli olabilir. Kadınlar böyle durumlarda kendini her zaman bitkin hisseder, ayağı kalınca başı döner, sürekli agresif olur ve baş ağrısı da çekebilirler.

Yoğun Stresten de Olabilir

İş, ev, sosyal hayat… Herhangi birinde bile strese girmek bütün vücudun dengesini bozar. Sürekli baskı altında hissedip depresif bir durumdaysanız regl belirtileri olmasına rağmen adet tarihinizin zamanı geçebilir. Adet olamamadan ziyade yorgunluk, cinsel istekte azalma, uykuya dalmada güçlük ve mide rahatsızlıkları da görülebilir.

Hamilelik Nedeniyle Adet Olamama

Gebelik döneminde de adet olacakmış gibi olur ama bir türlü kanama gelmez. Tabii, bu durum her zaman hamile olduğunuzu göstermez. Önce gebelik testileri ile kontrol ettikten sonra kan testi ile kesin olarak emin olmalısınız. Regl olamamadan ziyade göğüslerin boyutlarında büyüklük, şişme ve regl gecikmesi yaşanır.

Polikistik Over Sendromu

polikistik over sendromu, kadınların sıklıkla mustarip olduğu bir rahatsızlıktır. Bu sendromun nedeni androjen adındaki hormonların artış göstermesidir. Kadınlar regl olacağım zanneder ama bir türlü olamaz. polikistik over sendromu ayrıca; adet tarihinde değişiklikler yaşanmasına hatta ileri safhalarda kısırlığa bile neden olabilir. Bu rahatsızlık için kadınlar öncelikle yediklerine içtiklerine dikkat etmeli, düzenli egzersiz yapmalıdırlar. Hayatındaki kötü alışkanlıkları da bir kenara bırakması gerekir.

Beslenme Alışkanlıklarına Dikkat!

Beslenmeye özen göstermemek, zararlı gıdalar tüketmek de adet olamamaya neden olabilir. Sürekli cips tarzı yağlı, baharatlı besinler tüketen, asitli ve alkollü içecekleri abartma da regl gecikmesine neden olabilir. Beslenmeden kaynaklı adet olamamadan dolayı yenmeyen şeyleri tüketmek isteyebilirsiniz, ayrıca tuvalete çıkmada zorluk, odaklanamama ve her zaman yatma isteği görülebilir.

Yorucu Egzersiz Programları Olabilir

Regl olacakmış gibi olup olamamanın bir diğer nedeni de egzersiz programlarının çok yoğun ve abartı şekilde yapılmasıdır. Erkekler daha kilolu görünürler ama kadınlarda yağ daha çok yer tutar. Çünkü kadınlar doğum yapar ve bunun için de yağların daha fazla olması gerekir. Sürekli ağır sporlar yapan kadınların hormon dengesinde bozulmalar görülebilir. Bu da adet olamama ve regl tarihinde farklılık yaşanmasına neden olabilir. Adet belirtileri vardır ama regl bir türlü başlamaz.

Doğum Kontrol Hapları Neden Olabilir

Doğum kontrol hapları, sadece gebe kalmamak için değil, adeti düzenlemek için de kullanılır. Lakin bazen olumsuz yan etkiler de görülür. Bunlardan biri de regl olacakmış gibi belirtiler varken adet bir türlü başlamaz. Bu hapların bırakılmasının ardından sorun ortadan kalkabilir ama yine de kadın doğum uzmanına danışmanız gerekir.

Yumurtalık Kisti

Yumurtalık kisti, kadınlarda birçok farklı rahatsızlığa neden olur. Bunlardan biri de adet olamamadır. Normal şartlarda ilaçla geçerken bazı kişilerde operasyon gerekebilir. Ameliyata gerek kalmaması için erken tanı sonrası tedaviye başlanmalıdır.

Menopoz Olabilir

Menopoz dönemine girince kadınlar birden adet olamayacaklarını düşünürler. Ama bu durum bilindiği gibi değildir, regl dönemi zamanla kesilmeye başlar. Menopoz yaklaştığı zaman hormonlar alt üst olur, bazı dönemlerde regl belirtileri yaşanır ama adet bir türlü başlamaz.

Adet Belirtileri Olmasına Rağmen Regl Olamayanlar Ne Yapmalı?

Böylesi ciddi konularda sadece web sitelerinde araştırma yaparak çare bulmak doğru değildir. Öncelikle bir kadın doğum uzmanına görünmeniz gerekir. Adet olamamanın ne kadar sürdüğü, ek olarak ne belirtileri olduğu doktorunuz tarafından dinlenir ve ardından çeşitli testler yapılır. Eğer yolun başındaysanız, tehlikeli bir durum yoksa sadece ilaç reçete edilir ki büyük çoğunluğu böyledir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap