Ada İsminin Anlamı

Ada İsminin Anlamı

Anne ve babalar artık çocuklarına isim verirken çok seçici ve dikkatli davranmaktadır. Özellikle ilk defa anne baba olacak olan kişiler isim seçerken detaylı araştırmalar yapıyorlar. Son dönemde beğeni alan Ada ismi de, anne ve babaların dikkatini çekiyor. Peki, Ada isminin anlamı nedir, hangi anlamlara gelmektedir?

Ada ismi, deniz veya göl suları ile çevrilmiş kara parçası anlamına gelmektedir. Armuttan yapılan pekmez, çevresi yollarla belirli yapılar topluluğu, içi bataklık ve sazlıklarla kenarları da kovalık ve çayırlıklarla kaplı otlak gibi farklı anlamlara da gelmektedir.  Hem erkekler hem de kızlar için kullanılabilen bir isimdir ancak ülkemizdeki yaygın kullanımı kızlar içindir. Türkçe kökenli bir isim olan Ada, son dönemlerde oldukça sık kullanılan isimlerden biri oldu.

Anne babalar vermek istedikleri isimlerin Kuran’da geçip geçmediğini de merak ediyor. Ada ismi Farsça-Arapça kökenli bir isim olmasına rağmen Kuran’da geçmiyor. Kuran’da geçmeyen bir isim olmasıyla beraber Ada TDK’deki anlamı, deniz veya göl suları ile çevrilmiş küçük kara parçası, tali yoldan ana yola güvenli çıkışı sağlayan tali yolun sağ tarafına yapılmış çizgilerle ayrılmış bölüm, çevresi yollarla belirlenmiş olan ve böyle bir arsayı kaplayan yapılar topluluğu anlamlarına da gelir.

Çocuklara isim olarak vermeden önce Ada isminin analizine de bakmak gerekir. Ada ismini taşıyanlar, merhametli ve fedakâr kişilerden oluşur. Sürekli başkalarını düşündükleri için çok fazla dostları vardır. Herkese şefkat gösteren bir yapıları vardır. Şefkatli tarafları ağır bastığı için iyi birer anne baba olabilirler.

İsim analizi yapılırken, olumlu yönlere de dikkat etmek gerekir. Ada isminin olumlu yönleri; hırslı, korkularıyla yüzleşmekte zorlanmayan, sabırlı, derin, dayanıklı, kararlı, sezgisel, araştırmacı bir kişiliğe sahip olurlar.

Olumsuz yönleri; rahatlarına çok düşkün, hiçbir şeyden vazgeçemeyen, sürekli erteleme huyu olan, tereddütlü ve kararsız olmak

Fiziki yönleri; uzun boylu, dik omuzlara sahip, dalgalı saçlar, açık renkli gözlere sahip, yüz hatları ise net ve belirgindir. Ses tonu ise kararlı ve güven verir.

Anne babalar isim verirken, isme göre kişilik analizi de yaptırırlar. Ada isminin kişilik analizine baktığımızda ise, iş hayatında başarılı insanlar görüyoruz. Hatta öyle ki iş ortamları onlar için bir aile ortamıdır. Duygusal ve 6. Hisleri kuvvetlidir. Kriz ortamları da onlara göre değildir. Ailelerine önem veren ve onlar için yaşayan insanlardır. Gerçi Ada ismini taşıyanlar insanlara da çok değer veren hümanist kimselerdir.

İnsanların taşıdıkları isimlerdeki harflerin titreşimsel özellikleri de önemlidir. Bu yüzden birçok kişi harf analizine de önem verir, Ada isminin harf analizine de bakarsak,

A:Atılgan, enerjik

D: Hırs ve üstün güçler gösterme yeteneği

A: Atılgan, enerjik

Bazı isimler birbirine çok benzer ve hatta birbirini çağrıştırır, Ada ismine benzer isimler de vardır, Azra, Alya, Ayça, Arda, Adar, Adahan, Sadat, Adalet, Sadakat gibi isimler Ada’yı çağrıştırabilir.

Birçok anne ve baba isim verirken bu ismin Kuran’da geçip geçmediğini ve caiz olup olmadığını da merak eder, Ada ismi caiz mi diye düşünüyorsanız, bu ismin çocuklara verilmemesi konusunda herhangi bir uyarı yoktur. Kuran’da ise geçmemektedir.

Ada ismini taşıyan ünlü yoktur ancak, ünlü yaz dizisi Baht Oyunu’ndaki Cemre Baysel’in canlandırdığı Ada karakteri akıllara gelebilir. Bunun dışında Ahmet Ada, soyadlı şairi görebiliriz. Gördüğünüz gibi Ada ismini taşıyan bir ünlübulunmamaktadır. Yine de ada ismi hem kız çocuklar için hem de erkek çocuklar için ideal bir isim tercihidir.

ada-isminin-anlami-97478
Ada İsminin Anlamı

Ada isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 9 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Ağabeyi.
  • 2 – İçi, düden, bataklık ve sazlıklarla, kenarları kovalık ve çayırlarla kaplı otlaklar.
  • 3 – Tali yoldan ana yola güvenli çıkışı sağlamak için tali yolun sağ tarafına yapılan, çizgilerle ayrılmış bölüm.
  • 4 – Kavşaklarda trafiği düzenleyici, yönlendirici veya ayırıcı olmak üzere bordürle sınırlandırılmış veya yer çizgileriyle belirlenmiş alan.
  • 5 – Çevresi yollarla belirlenmiş olan arsa ve böyle bir arsayı kaplayan yapılar topluluğu.
  • 6 – Koyu pekmez.
  • 7 – Armuttan yapılan pekmez.
  • 8 – Dört Tarafı Sularla Çevrili Kara Parçası
  • 9 – Deniz veya göl suları ile çevrilmiş küçük kara parçası.

Cinsiyeti: Üniseks
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Ada ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Ada ismini kullanan 25.743 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Ada ismini kullanan 6.045 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Ada ismini kullanan 2.248 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Ada ismini kullanan 3.188 kişi bulunmaktadır.

Ada isminin Türkiye sıralaması

Ada en çok kullanılan 608. isimdir.

Üniseks isimleri arasında, en çok kullanılan 15. isimdir.

Ada ismini kullananların sayısı, son bir yılda 1.988 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Ada isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Aşağıdaki grafik, Ada isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Ada isminin Harf Analizi

Kişiye Ada ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Ada İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Ada ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Ada isminin anlamını gözden geçirin!

Ada İsminin Numerolojisi

Ada isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

A: bir
D: beş
A: bir
TOPLAM: 7

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap