Ada Çayı Zararları Nelerdir? Düşüğe Neden Olur mu? Sperme Etkisi

Ada Çayı Zararları Nelerdir? Düşüğe Neden Olur mu? Sperme Etkisi Ada çayı, geçmişten günümüze sıklıkla tüketilen bir çay türü olmuştur. Çayının yapıldığı bu bitki ballıbabagiller familyasından olmuştur. Ballıbabagiller familyasından Salvia Cinsi içerisindedir. Kokulu bir bitki olan ada çayının bilimsel adı ise Salvia’dır.

Ada çayının üst sınıfında Mentheae bulunur ve takson basamağına göreyse cinstir. Bu bitki doğada kendi kendine yetişebilmektedir. Türkiye’de ise özellikle İzmir ve çevresinde bol bol ada çayı yetişmektedir. Ayrıca Akdeniz civarlarında da ada çayı fazlasıyla yetişmektedir.

Ada çayını tam anlamıyla tanımak isteyen bir insan bu çayın faydalarını ve hakkında bilgilerini araştırır. Faydalarını bilmek ise çok kolaydır. Ancak neredeyse hiç kimse ünlü ada çayı hakkında zararlardan bahsetmemiştir. İgrus.com aracılığıyla ile ada çayı zararları makalemizde bahsedilecektir.

Ada Çayı Zararları Nelerdir
Ada Çayı Zararları Nelerdir

Ada Çayı Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ada çayının pek çok faydası vardır ve saymakla bitmez. Şifa deposu olarak görülen bu bitkinin insan sağlığına etkileri bir hayli fazladır. Ancak aşırı tüketimi sonucunda zararları da oluşur. Bu da akılda ada çayı faydaları ve zararları nelerdir sorusunu oluşturur. Ada çayı faydaları şunlardır:

 • Ada çayının bilinen bir faydası strese, paniğe ve depresyona iyi gelmesidir. Bu nedenle depresyondaki bireyler ada çayı tüketerek akıl sağlığını korumaya yararlıdır.
 • Ada çayı faydaları arasında vücuttaki toksik maddeleri atması da mevcut. İçerisindeki besinler sayesinde ada çayı vücuttaki kötü maddelerin atılmasına yardımcı olur.
 • Ada Çayının başka bir faydası ise bronşit ve astımı hafifletmesidir. Bu fayda ile de tüketilmesinde büyük bir rol oynar.
 • Aynı zamanda bu bitki beyin fonksiyonlarını geliştirir, daha sağlıklı düşünmeyi ve daha sağlıklı bir beyine sahip olmayı sağlar.
 • Ada çayı, karaciğeri temizler.
 • Aşırı terlemeyi azaltır ve idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisine yardımcı olur.
 • Aynı zamanda bu çay kadınlar için de fazlasıyla yararlıdır. Kadınlardaki menopoz sonrası oluşan belirtileri hafifletmeye ada çayı yardım eder.
 • Ada çayı saçların beyazlamasını yavaşlatır.
 • Diğer adıyla Salvia,hafızayı güçlendirir ve Alzheimer’e karşı yardımcı olur. Bu nedenle Alzheimer hastalarının ada çayı tüketmesi önerilir.
 • Ada çayının bir faydası da dişeti iltihaplanmasına karşı durması ve ağız yaralarının tedavisini hızlandırmasıdır.
 • Bu bitki aynı zamanda safra kesesini çalıştırır.
 • Ada çayı yaşlılığı da giderir.
 • Saymakla bitmeyen faydası olan ada çayının boğaz ağrısını aldığı, selülit sorununu azalttığı ve sindirim sistemini koruyup ishale iyi geldiği de bilinen başka faydalarındandır.

Ada çayının içerisinde pek çok vitamin ve mineral bulunduğundan dolaylı yoldan faydaları da bir hayli fazladır. Ancak ada çayının faydası olduğu gibi bazı durumlarda zararları olduğu da gözlenmiştir. Peki ada çayı zararları nelerdir?

Ada çayının zararları genel olarak fazla tüketilmesinin sonucunda oluşur. Bu zararlar da ada çayı tüketilmesine engel olabilir. Ancak büyük zararlar bulunmamaktadır. Ada çayı zararları olarak şunlar sayılabilir:

 • Ada çayı emziren annelerin süt kalitesini düşürebilir. Bu nedenle fazla tüketilmesi durumunda emzirme dönemindeki annelerin ada çayı tüketmesi önerilmez. Tüketecekse de günde 1 en fazla 2 fincan tüketmelidirler.
 • Ada çayının bilinen başka bir zararı karaciğeri yormasıdır. Bunun sebebi ise bazı ada çayı türlerinde thujone maddesinin bulunmasıdır. Bu madde ise vücuda uzun süre alınırsa karaciğer ve sinir sistemi bozulabilmektedir. Bu nedenle yine fazla tüketilmemelidir.
 • Ada çayı zararları arasında hormonların dengesini bozmak da vardır. Bu bitki fazlasıyla östrojen içerdiğinden kadınların armut tipi bedene, erkeklerin ise göğsünün büyümesine neden olur.
 • Çoğu bitki çayı kalp ritmini düzenlese de ya da kalp krizi riskini azaltsa da ada çayı için durum böyle değildir. Ada çayı kalp çarpıntısı oluşturan nadir bitki çaylarındandır. Bu nedenle kalp rahatsızlığı yaşayan bireylerin hiç tüketmemesi gerekir. Ancak tüketilecekse de gün içinde 2 fincanın üzerine kesinlikle çıkılmamalıdır.
 • Ada çayının bilinen başka bir zararı tansiyonu yükseltmesidir.
 • Ayrıca bu bitki çayı mide yanmasına neden olur ve bu nedenle tok karnına içilmelidir.
 • Ada çayı kan şekerini de düşüreceğinden dikkatli tüketilmelidir.
Ada Çayı Günde Kaç Bardak İçilmeli?
Ada Çayı Günde Kaç Bardak İçilmeli?

Ada Çayı Günde Kaç Bardak İçilmeli?

Ada çayını fazla tüketmek çeşitli rahatsızlıklar oluşturacağından dolayı mutlaka belirli bir ölçüde tüketilmelidir.

Ada çayı günde kaç bardak içilmeli sorusunun cevabı en fazla 3 olmalıdır. Aksi takdirde ada çayı çeşitli rahatsızlıklar barındırır. Ancak çeşitli istisnalar durumunda bu rakam azalabilir.

Eğer ada çayının zararlı olacağı rahatsızlıklardan birine sahipseniz ancak yine de tüketebilirseniz 2 bardağı geçmemelisiniz.

Ada Çayı Tehlikeli Mi?

Ada çayının zarar verdiği konular içerisinde bir risk barındırmıyorsanız bu da ada çayının sizler için tehlikeli olmadığı anlamına gelir. Ancak yine de 3 fincandan çok tüketilirse ada çayı tehlikeli mi sorusunun cevabı evet olur.

Ada çayı, dozunda kullanıldığı zaman ve kullanan bireyler bir risk taşımadığı zaman tehlikesiz, aksine faydalı olan bir çaydır. Ancak risk grubunda olan bireyler için ada çayı içmek tehlikeli olabilir. Bu nedenle içmeden düşünülmesi gerekilir.

Aynı zamanda ada çayını fazla kullanmak da ne kadar sağlıklı olunursa olunsun tehlikelidir. Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi ada çayının da fazlası zarardır.

Ada Çayı Tansiyonu Etkiler Mi
Ada Çayı Tansiyonu Etkiler Mi

Ada Çayı Tansiyonu Etkiler Mi?

Ada çayını tansiyon hastalarının tüketmemesi gerektiği bilinen bir gerçektir. Zararları kısmında da bahsedilmemesinin sebebi ise ayrı bir konu olacak kadar geniş olmasıdır. Kısacası ada çayı tansiyonu etkiler mi sorusunun cevabı da evettir.

Ada çayı tansiyonu etkiler ancak yükseltecek şekilde etkiler. Bu nedenle bu bir zarar da olsa tansiyonu düşmüş bireyler belirli bir miktarda ada çayı tüketebilir.

Ancak tansiyonu yüksek olan bir birey mutlaka ada çayından uzak durmalıdır. Aksi takdirde büyük bir risk oluşabilir. Peki ada çayı düşüğe sebep olur mu?

Ada Çayı Düşüğe Sebep Olur Mu?

Ada çayı gebelerde risk oluşturur mu merakı bir hayli fazladır. Ada çayı da çoğu bitki çayı gibi hamile kadınlarda risk oluşturur. Eğer gebelik döneminde tüketilirse bazı riskler oluşabilir.

Ada çayının oluşturabileceği bir risk de düşük riskidir. Çoğu bitki çayı gibi bu bitki çayı da hamilelik dönemindeki kadınların rahim kaslarını gevşetir ve düşük riskine neden olur. Bu nedenle tehlikeli gebelik sürecindeki kadınlar tüketmemelidir.

Tüketildiği takdirde mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Ayrıca tehlikeli bir gebelik geçirmeyen kadınlar da ada çayı tüketirken uzmanlar ile konuşup tüketip tüketmemesi konusunda tavsiye almalıdır.

Ada Çayı Sperm Öldürür Mü?
Ada Çayı Sperm Öldürür Mü

Ada Çayı Sperm Öldürür Mü?

Bu konu da ada çayının erkeklerde tüketilip tüketilmemesi için merak konusu olmuştur. Bazı bitki çayları cinsel isteği azaltmaktadır. Bu nedenle ada çayı sperm öldürür mü sorusu burada da bulunmaktadır.

Ada çayı zararları arasında cinsel isteği bastırması da vardır. Bu konu kısaca anlatılabilecek bir konu değildir. Kullanım miktarına ve yan etkilere bağlı olarak değişebileceğinden detaylı anlatım gerektirir.

Ada çayı fazla tüketildiğinde erkeklerin sperm kalitesi düşmektedir. Bu nedenle fazla tüketmek cinsel iktidarsızlığa sebep olabilir ve dozunda kullanılmalıdır.

Limonlu Ada Çayının Zararları
Limonlu Ada Çayının Zararları

Limonlu Ada Çayının Zararları

İgrus, ada çayını tamamen tanımanız için limonlu ada çayının zararlarından da bahsedecek. Ada çayı zararları yanında ada çayının başka türü olan limonlu ada çayının zararları da mevcuttur.

Ada çayının üzerine limon sıkıldığında ada çayının içindeki sitrik asit bütün yağları çözer ve ada çayının tadı azalır. Bu nedenle zararları da daha az olur. Yine ada çayının zararlarıyla aynı zararlar limonlu ada çayında da olur.

Ancak limon ada çayının etkisini azaltacağından hem faydaları hem zararları daha az olur. Bu nedenle çok ada çayı tüketmek isteyen ancak büyük risk oluşturmayan bireyler limonlu ada çayı içebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap