Ada Çayı Hangi Hastalıklara İyi Gelir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Ada çayı özellikle kış hastalıklarına iyi gelir. Abartıya kaçılmadıkça zararları yoktur. Sindirim sistenine faydaları vardır. Kalorisi çok düşüktür.

Ada Çayı

Yaz – kış demeden dört mevsim kullanıma uygun olan ada çayı nane familyasından bir bitkidir. Özellikle kışını soğuğunda içimizi ısıtan ve yumuşak içimi olan ada çayı çiçeği müthiş bir şifa kaynağıdır.

Bu, aroması yoğun ancak tadı hiç de yorucu ve ağır olmayan mucizevi bitki ada çayı geleneksel bir içecektir. Aynı zamanda destekleyici tıp ve Nebevi Tıp gibi kadim öğretilerde de çok eskiden beri kullanılmaktadır. İlaç etkinliği olan ada çayı, yüzyıllardır olduğu gibi günümüzde de halen hekimler tarafından dahi önerilen geleneksel bir bitkidir.

Sıklıkla bağışıklığın düştüğünü sinyal veren nezle, grip gibi rahatsızlıklarda ilk başvurulan bitki çayı ada çayı olmaktadır. Bunun nedeni gerçekten enerji vermesi ve içeriğindeki vitaminler sayesinde kişiyi büyük ölçüde iyileştirmesidir.

Ada Çayı Nasıl Saklanır?

Ada çayı nasıl saklanır diye ifade edecek olursak bunun için dikkatli olunması gerektiğini söyleyebiliriz.

Çünkü ada çayının taze ya da kurtulmuş halini saklamak arasında yöntem farklılıkları vardır. Ayrıca raf ömrü anlamında da süre bazında farkları olacağından doğru bir şekilde muhafaza edilmesi gerekir.

Taze ada çayı saklanması itibariyle daha zor ve kısa ömürlüdür. Bu nedenle pek tercih edilen türü değildir. Ancak yine de taze halini alıp kullanmak istiyorsanız buzdolabında muhafaza edip 1 hafta içinde tüketilmelidir.

Daha çok bilinen ada çayı kuru bitki halindeki versiyonudur. Özellikle bitki çayı olarak kullanılan tüketilen kuru ada çayı oda ısısında, rutubetli olmayan ve güneş görmeyen bir yerde saklanmalıdır.

Şayet mutfağınız sıcak oluyorsa, çok güneş görüyorsa ya da diğer bozulmayı hızlandıracak etkenler mevcut ise mutlaka buzdolabında saklanmalıdır.

Ada çayını buzdolabında ya da dışarıda hiç fark etmez saklama yolu mutlaka hava ile temasını kesmekten geçer. Hava almayan bitki 6 aydan daha uzun bir süre tazeliğini ve şifalı etkisini korumaya devam edecektir. Bir buzdolabı poşeti ya da vakumlu bir kap içerisinde saklanması en doğrusu olacaktır.

Ada Çayı Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Ada çayı yemeklerde nasıl kullanılır sorusunun cevabını aslında atalarımız tarihler boyunca gayet net bir şekilde vermiştir. Oldukça faydalı bir bitki olmasının yanı sıra yemeklerde de bir lezzet arttırıcı olarak kullanılması uzun yıllardır söz konusudur.

Ada çayının yaprakları kurutulmuş bir şekilde bitki çayı olarak kullanılır. Aslında halk arasında da en bilinen kullanım şekli budur. Fakat bitki çayı olarak tercih edilmesine ilave olarak et yemeklerinde de aroma verici bir çeşni mahiyetinde kullanımı söz konusudur.

Ülkemizde pek rağbet görmese de sıklıkla Avrupa mutfaklarında hamur işlerine, konan yağların içinde ada çayı bekletilip eklenir. Yine Avrupa’da da çok yaygın olmak üzere tavuk, ördek, kaz ve diğer av hayvanları pişirilmeden önce marine soslarında ada çayı yağı kullanılır.

Ada Çayı Faydaları

Ada çayı faydaları saymakla bitmez. Klasik olarak bilinen soğuk algınlıklarına iyi gelmesinin yanında hormonal etkiler ile de adeta bir denge sağlayıcı olarak ada çayından yararlanılır.

  • Mide ağrısı, midede ekşime ve gaz sancısı gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarını giderir.
  • Migren ve gerilim tipi inatçı baş ağrılarında ağrı kesici niteliğindedir.
  • Ada çayı içildiğinde ya da buhar olarak solunduğunda bronşları açar ve rahat bir nefes alma olanağı sağlar.
  • Bronşit, öksürük, balgam ve soğuk algınlığı gibi semptomların hafifletilmesinde son derece faydalıdır.
  • Diş ve ağız sağlığını korumada büyük etkileri mevcuttur. Diş ağrılarını ve diş eti hastalıklarının iyileştirir. Ağız kokusunu da önler.
  • İshali keser.
  • Açık yaralar, kesikler ve cilt yüzeyindeki hafif tahrişler için kompres suretinde uygulanan ada çayı bölgenin iyileşmesini hızlandırır.
  • Menopoz dönemlerinde ya da stres kaynaklı ateş basmalarını hafifletici etkileri vardır.
  • Beyin fonksiyonlarının korunması ve zihnin dinginliğinin sağlanması adına ada çayının etkileri çok iyidir.
  • Ada çayı kolesterol ve triligliserid seviyelerini düzenlediği için kalp ve damar hastalıklarında etkili bir koruma sağlar.

Ada Çayı Nelere İyi Gelir?

Ada çayı nelere iyi gelir diye salt bilgiler arıyor olabilirsiniz.

Belirtmekte fayda var ki ada çayı, tüm üst solunum yolu ve alt solunum yolu hastalıkları için yüksek fayda sağlayan tesiri ilaç mahiyetinde olan bir bitkidir.

Aynı zamanda östrojen gibi kadınlık hormonu içeren bileşimi sayesinde düzenli içildiğinde göğüslerde büyüme gibi etkileri ortaya çıkar. Yani estetik yaptırmaya gerek kalmadan ada çayı ile göğüslerinizi doğal bir şekilde büyütebilirsiniz.

Diş çürüklerini önleme de iltihabi diş eti hastalıklarında hem koruyucu hem de tedavi edici yararlarından gargara yaparak istifade edilir. Bu sayede ağızdaki bakteri ve zararlı mikroorganizmalar da yok edilmiş olur.

Ada çayı balgam söker mi sorusu da bir başka merak konusudur. Bunu yanıtı ise hiç şüphesiz evet olacaktır. Çünkü göğsü yumuşatıp balgamı da rahatça dışarı atmayı sağlayacak olan en doğal yöntemlerden biri ada çayı içmektir.

Ada çayı cinsellik anlamında da etkili bir afrodizyaktır. Özellikle, kadınların yaşadığı cinsel performans sorunları ve isteksizlik gibi şikayetlerinde ada çayı kullanımı bu sorunu çözmede büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

Ada Çayının İçindeki Vitaminler

Ada çayının içindeki vitaminler K, B6, C, E, A, B3 ve B9 vitaminlerini kapsar. Bu vitaminlerden K vitamini kas ve iskelet sistemi sağlığı için son derece önemlidir.

E ve A vitamini ise antioksidan özelliği sayesinde hücre yenilenmesi, yapımı ve onarımı için vücudumuzda mutlaka depolanması gereken vitaminlerdendir. Cilt ve genel beden sağlığımız için antioksidan olmazsa olmaz maddeleri ihtiva eder.

Ayrıca potasyum, kalsiyum, demir, çinko ve diğer minerallerin mevcut olması ada çayını çok daha tercih edilir bir bitki haline getirir. Zira ada çayı günlük tüketimi ile nerdeyse ihtiyacımız olan tüm vitamin ve minerallerin ölçü bazında tamamını alamasak da genel anlamda hepsinden almış oluruz.

İçeriğindeki polifenoller ile de bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için doğal hücre yapımına katkıda bulunur.

Ada Çayı Kalorisi

Ada çayı kalorisi oldukça ütopik rakamlara tekabül eder. Öyle ki 100 gram ada çayı yalnızca 1 kaloridir. İnanılmaz gibi görünüyor ama tam olarak 1 kaloridir. Bu da ne kadar hafif ve diyetler için de uygun bir bitki olduğunun göstergesidir.

Besin değeri incelemesinde ise A, C, E, K gibi vitaminlere ilaveten lif, sodyum, manganez, çinko, bakır, kalsiyum ve protein olarak da eşit miktarlardaki elementlerden oluşmaktadır.

Ada Çayı Zararları

Böylesine şifa deposu olmasına rağmen ada çayı zararları hiç yoktur denemez. Gebelik ve emzirme döneminde hormonal etkileri olmasından dolayı kullanımı kesinlikle önerilmez.

Ayrıca fazla miktarlar da kullanıldığında doz aşımı etkileri de görülebileceğinden toksin olarak vücutta birikme yapabilir. Bu nedenle 2 haftadan daha uzun bir süre kullanılmamalıdır. 2 haftalık kullanımdan sonra 2 hafta da ara verilip ardından tekrar tüketilmeye başlanması uygundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap