Acur Nasıl Saklanır?

Acur Nasıl Saklanır? Akdeniz ikliminin yetiştirdiği önemli sebzelerden olan odur kabakgiller türünden bir sebzedir. Şekli ve yapısı itibariyle salatalığı da ol..

Acur Nasıl Saklanır?

Akdeniz ikliminin yetiştirdiği önemli sebzelerden olan odur kabakgiller türünden bir sebzedir. Şekli ve yapısı itibariyle salatalığı da oldukça benzeyen acır daha açık renkli ve daha lezzetli bir tada sahiptir.

Acır her dönemde yetiştirir demediği için taşıma sırasında dayanıklılığını kaybedebilir ve bu sebeplerden ötürü pazarlarda satın alındığı zaman genellikle saklanması için dondurucuya kaldırılır.

Evlerde çok sevilen bir sebze olan acur salataların içerisinde sıklıkla kullanılır, son yıllarda turşuları da yapılmaya başlanmıştır.

Haziran sonu Temmuz başı gibi tarihler arasında ortaya çıkan ucuz bu tarihlerde Akdeniz Bölgesi’nin ve Anadolu’nun Güney kesimlerinde toplanır.

Akdeniz’deki seralarda her mevsim yetiştirilebilir özelliğe sahip olsalar da lezzetsiz olacağı için genellikle mevsiminde yetişen acıların saklanması daha mantıklı olacaktır.

Acurlara saklarken belli başlı teknikler bulunmaktadır Bu teknikleri doğru şekilde uyguladığınız zaman sizlere de başarılı bir saklama gerçekleştirebilir ve İstediğiniz zaman tüketebilirsiniz.

Acur nasıl saklanır?

Acun’u saklamak için günümüzde yaygın olan üç farklı metot bulunmaktadır.

İlk metot acur sebzesinin turşusunu yaparak saklama işlemidir.

Yılın başında taze olarak alınan Acarlar toplanır ve sirkeli suda güzelce yıkanır.

Ardından bir turşu bidonunu içerisine Güzelce dizildikten sonra, klasik turşu yapma malzemeleri içerisinde yerleştirilerek kış aylarında da kullanılması için saklanır.

İkinci yöntemde acur meyvesinin dondurucu içerisinde saklama yöntemidir.

Acur oldukça sulu bir sebze olduğundan dolayı ilk halindeki Kıtır lezzeti dondurucu sonrasında kaybolacaktır.

Bir saklama kabı içerisinde dinlendikten sonra rahatlıkla muhafaza edebilirsiniz.

Bütün halde koymanız gerekir Çünkü buz kalıbı halinde dışarı çıkarmak zorunda kalırsınız ve oldukça lezzetsiz bir hale gelir.

Üçüncü saklama yöntemi de acıların kurutarak saklanması yöntemleri.

Güneşte bekletilen ve suyu çekilen acılar yemek içerisinde kullanılmak istenildiğinde kurutulmuş olması zorunluluktur. çerisi oyularak kurutulan acılar Bu sayede dolma yapılabilir.

Bu saklama yöntemlerinin tamamı acuru taze tutmak için elverişli olacaktır.

Tüm saklama yöntemleri sayesinde acuru kış mevsiminin sonuna kadar bekletebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap