Acizlik İle İlgili Sözler

Acizlik İle İlgili Sözler Acizlik durumu her bireyin zaman zaman yaşadığı duygulardan biridir. Aslında zaman zaman yaşanılan acizlikler insana daha sonra tecrübe olarak yansımaktadır. Acizlik bir düşkünlük değil aslında insanın güçlenmesini sağlayan durumlardır. Acizlik ile ilgili sözler de bu yüzden vardır. Hepsi bir ders niteliğinde sözlerdir.

Acizlik ile ilgili sözler Güzel sözler gibi temelinde sevgiyi barındırır. Güzel sözler sevgiden ortaya çıkarken acizlik ile ilgili sözler ise sevgisizlikten ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden duygu ve düşüncelerin sözcüklere dönüşmesinde acizlik durumlarında da yaşanır. Her duygu gibi acizlikte sözcüklere dökülüp insanların ders alınması sağlanmalı veya yaşadığı sevgisizliği dile getirmesi lazımdır.

Acizlik sözler sadece acizliğin anlatıldığı sözler değildir. İçerisinde birçok anlamı barındırır. Acizlik ile ilgili sözlerin ortaya çıkması bir sebebe bağlı değildir. Aksine birçok sebebe bağlıdır. Acizlik ile ilgili sözler içerisinde sevgisizliği, sitemi, üzüntüyü hayata ve insana olan kırgınlığı bir nevi yansıtır. Bu yüzden nasıl ki her duygular cümleye dökülüyorsa bahsedilen duygularda cümleye dökülerek acizlik ile ilgili sözler ortaya çıkarılır.

Acizlik İle İlgili Sözler
Acizlik İle İlgili Sözler

Acizlik İle İlgili Sözler

  • Kıskançlık, acizliğin isyanıdır. Hz Ali
  • Acizlik bize, yanılgı bize; hoş görmek sana. Şeyh Edebali
  • İnsan acizdir, muhtaçtır, fazla artistlik yapmamalıdır.
  • Sevgiye aç, sarılmaya muhtaç aciz bir beden. Ne işe yarar ki.
  • İnsan; acizdir, muhtaçtır. Çok artistlik yapmamalıdır.
  • İnsanların en acizi dua etmeyen, en cimrisi de selam vermeyendir.
  • Bir insanı sınava tabi tutmadan ona güvenmek acizliktir. Hz. Ali
  • Adi insan ihanet eder. Aciz insan şikayet eder. Asil insan idare eder.
  • Sen acize acı ki; güçlüler de sana acısın. Eyyüp Sabri Osmanoğlu

Çığlıklarımızı içimizdeki sonsuz boşluğa atan aciz insanlarız nasıl olsa.

Ecdat tarih yazmış evlat okumaktan aciz. Necip Fazıl Kısakürek

“Gitme” demek âcizlik değil, hacizlik umutların gururlu çırpınışıdır. Alaattin Çağıl

Acizliğini bilmeyen adam gerçekten kuvvetli değildir. Cenap Şahabettin

Sen kendinle başa çıkamayınca, senin gibi aciz düşmana kim ehemmiyet verir? Sadi-i Şirazi

Kuvvete dayanmayan adalet aciz, adalete dayanmayan kuvvet zalimdir. Blaise Pascal

Ey nefsim! Kalbim gibi ağla, bağır ve de ki: Faniyim fani olanı istemem, acizim aciz olanı istemem.

Acizler için imkânsız, korkaklar için müthiş gözüken şeyler kahramanlar için idealdir. Atatürk

Büyük günahların kefâreti, zulme düşenlere yardım etmek, acze düşenleri ferahlandırmaktır. Hz Ali

İnsanların en acizi dost edinemeyen, ondan daha acizi ise dost kaybedendir. Charles Eguone

Bazen içinde bulunduğunuz durumu anlatmak için kelimeler aciz kalır. Bazı durumlarda bazen sadece acı çekilir.

Kalpsiz oldum sonunda duygularım çürüdü, mutlu hayatımda acıyorum senin gibi aciz insana.

Aciz insan şikayet eder, asil insan idare eder, basit insan iftira eder, sabırlı insan azim eder, şükürsüz insan beddua eder.

Ya Rabbi! Şaşılacak olan, aciz bir kul olarak benim Seni sevmem değil, her şeye kâdir olarak Senin beni sevmendir.

İnsanların en âcizi, insanlardan kardeş edinemeyenidir; ondan daha âcziyse kardeş edindikten sonra onu yitirenidir. Hz Ali

İnsan kadar kendini güvenen bir aciz görmedim. İnsan kadar nankörünü bahsettiğiniz kedilerde bile görmedim.

Duydum ki gıybetimi yapmışsın, yüzüme söylemekten kaçmışsın. Benim gibi bir acizden korkmuş Allah’tan korkmamışsın. Hz. Mevlana

Farkında olduğum halde susmak benim zayıflığımı göstermez. Farkında olduğum halde bunu benden saklaman senin acizliğini gösterir.

Sakın kaybettiğin yerde bekleme, çünkü güçsüzler öyle yapar. Ve kapanan bir kapıyı bir daha çalma, kapanan kapıyı acizler çalar. W. Butler

İnsan diyorum o kadar aciz ki. Ufak bir diş ağrısı onu elden ayaktan kesiyor ve yatağa mahkum ediyor. Hala kendini ne sanıyor Ademoğlu?

Acz-i beşeri [insanın acizliği], fakr-ı insani çok şeye muhtaç oluşu] değişmiyor, ziyadeleşiyor. Beşer (insanın) yolculuğu kesilmiyor, sür’at peyda ediyor

Her ne var dünyada şerh eyler kalem; aşkı anlat derseniz çatlar o dem. Aşkı tefsir et desek; aciz kalır beşer, aşkı tefsir etse ancak aşk eder.

Akıllı kişi nefsine hâkim olup ölümden sonrası için iş yapandır. Aciz (gücü yetmeyen) kişi ise nefsini arzularına tabi kılıp sonrada Allah’a karşı temennide bulunandır.

Sen sadece karanlık kuyuların güneş görmeyecek kadar aciz, sevgiyi hak etmeyecek kadar şerefsiz, yalanlarla mutlu olabilecek kadar haysiyetsiz bir yaratıksın.

Ben;  Seni, yanındakini ve milyarlarca insanı yoktan var edenin aciz bir kuluyum sevgilim. Ben sadece tutuklunum. Hadi azıcık sev beni. Sev ki utandırayım kendine Mecnun diyenleri. Kahraman Tazeoğlu

Arzular dürtüler kötü hisler ve duygular aklı iptal eder ve mantıklı düşünmemizi engeller aklımızı ön plana alıp mantıklı düşünemiyoruz aklımız bu noktada aciz kalıyor ve hata ediyoruz.

Hayat böyledir. Çaresizlik ve tehlike anları vardır ki, o zaman çırpınmaya ve haykırmaya gelmez. Batar insan ve boğulur. Marifet o anları geçirmektir. Sonrası gittikçe kolaylaşır. Kadere teslim olmak lazımdır o anlarda. Bu acizlik değildir. Dikkat et sözüme: Bu dünyada ölümden başka hemen her şeyin çaresi vardır. Peyami Safa

Ben kural tanımam aşkta seviyorsam ölümüne giderim ben kural tanımıyorum kalbimde sevdim seni adını yazdım kalbime kimse silecek kadar cesur olamaz kimseyi de kalbime yaklaştıracak kadar aciz olmam bu kalp bir senin sende atar bebeğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap